بصیرت افزایی

یک بیانیه مطبوعاتی؛ تنها نتیجه نشست ایران و ۵+۱ برای بررسی نقض برجام

سردبیر روزنامه کیهان در کانال تلگرامی خود نوشت: «نشست کمیسیون ایران و 5+1 که به درخواست ایران و برای پیگیری نقض برجام توسط آمریکا تشکیل شده بود، تنها یک نتیجه داشت و آن صدور یک بیانیه مطبوعاتی بود! علت ناتوانی تیم هسته‌ای کشورمان در جلوگیری از ادامه نقض برجام توسط آمریکا را باید در متن برجام جستجو کرد. بر اساس متن، وقتی ما مدعی نقض برجام باشیم، شرط اول پس از شکایت، پذیرش نقض توسط طرف مقابل است!! اما آمریکا نپذیرفت که ناقص برجام است. مرحله بعدی چیست؟ براساس بندهای 36 و 37 برجام و نیز دو بند 11 و 12 قطعنامه 2231 ایران میتواند بر ادعای خود اصرار کند. در نتیجه شکایت کشورمان به شورای امنیت سازمان ملل ارجاع خواهد شد. نکته تلخ ماجرا اینجاست که قبل از هرگونه رسیدگی و تنها 30 روز پس از وصول شکایت، قطعنامه 2231 خود به خود لغو شده و تمامی شش قطعنامه‌ای که اکنون معلق است، بار دیگر عملیاتی شده و تحریم های آن باز خواهد گشت!!»
در فضای مجازی توسط ‪

بصیرت افزایی: حسین شمسیان سردبیر روزنامه کیهان در کانال تلگرامی خود در خصوص نشست اخیر کمیسیون ایران و ۵+۱ نوشت:

«نشست کمیسیون ایران و ۵+۱ که به درخواست ایران و برای پیگیری نقض برجام توسط آمریکا تشکیل شده بود، تنها یک نتیجه داشت و آن صدور یک بیانیه مطبوعاتی بود!

علت ناتوانی تیم هسته‌ای کشورمان در جلوگیری از ادامه نقض برجام توسط آمریکا را باید در متن برجام جستجو کرد.

بر اساس متن، وقتی ما مدعی نقض برجام باشیم، شرط اول پس از شکایت، پذیرش نقض توسط طرف مقابل است!!

اما آمریکا نپذیرفت که ناقص برجام است.

به همین راحتی!

مرحله بعدی چیست؟

براساس بندهای ۳۶ و ۳۷ برجام و نیز دو بند ۱۱ و ۱۲ قطعنامه ۲۲۳۱  ایران میتواند بر ادعای خود اصرار کند.

در نتیجه شکایت کشورمان به شورای امنیت سازمان ملل ارجاع خواهد شد.

نکته تلخ ماجرا اینجاست که قبل از هرگونه رسیدگی و  تنها ۳۰ روز پس از وصول شکایت، قطعنامه ۲۲۳۱ خود به خود لغو شده و تمامی شش قطعنامه‌ای که اکنون معلق است، بار دیگر عملیاتی شده و تحریم های آن باز خواهد گشت!!

اکنون و در شرایطی که تیم مذاکره کننده کشورمان، برخلاف توصیه های مکرر رهبری -و حتی بر خلاف بدیهیات عقلی- همه تعهدات ایران را یکطرفه و بدون گرفتن امتیاز متناظر انجام داده، پیگیری موضوع نقض برجام از این راه نتیجه ای جز خسران بیشتر خواهد داشت!؟

و آیا باید انتظار داشت این تیم، تتمه حیثیت و اعتبار از دست رفته خود و برجام را با پیگیری نقض برجام از بین ببرد!؟

پس بهتر است سر و ته قضیه با یک بیانیه جمع شود و تمام!»

منبع: نسیم آنلاین

[ مشاهده متن کامل این خبر در ]
لينک کوتاه مطلب :

تمامي اخبار در «مجله خبري بصيرت افزايي» داراي منبع و پيوند به سايت مرجع مي باشند، لذا صحت اخبار مندرج بر عهده منبع آن بوده و «بصيرت افزايي» هيچگونه مسئوليتي در قبال آن ها ندارد. در صورتيکه خبري باعث نقض حقوق شما شده است، لطفا گزارش دهيد.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

*

code

تازه ترین های فضای مجازی

برو به بالا
پوسته وردپرس