بصیرت افزایی

پرونده های پشت پرده بابک زنجانی بسته نشده است

آیت الله صادق آملی لاریجانی درباره پرونده بابک زنجانی گفت: اینکه گاهی گفته می شود چرا پشت پرده این پرونده معلوم نشده است و چرا قوه قضائیه پاسخگو نیست حرف نادرستی است. رئیس قوه قضائیه گفت: عدم رسیدگی سریع به این علت است که بحث اموال بابک زنجانی تحت الشعاع قرار نگیرد چراکه اموال بسیار زیادی از جیب مردم رفته است و ابتدا باید این اموال برگردد و حاشیه سازی های سیاسی مانع این کار می شود. وی افزود: نه پرونده های پشت پرده بابک زنجانی بسته شده است و نه قصد عدم رسیدگی را داریم اما نخستین هدف بازگرداندن پول مردم است.
در اجتماعی و فرهنگی توسط ‪

|  بصیرت افزایی: آیت الله صادق آملی لاریجانی در جلسه مسئولان عالی قضایی با تبریک سال نو میلادی به هموطنان مسیحی و مسیحیان جهان، به برخورد قوه قضائیه با مفاسد به ویژه مفاسد اقتصادی اشاره و کارهای قوه قضائیه در این حوزه را افتخارآمیز توصیف کرد. 

وی گفت: در قوه قضائیه سابقه نداشته است که پرونده های کلانی مانند پرونده ۳ هزار میلیاردی و یا پرونده بابک زنجانی رسیدگی شده باشد و این دو پرونده بخاطر کلان بودنش بر سر زبان ها افتاده است والا صدها پرونده قابل توجه دیگر در قوه قضائیه رسیدگی می شود که براساس آن حقوق بیت المال برگردانده می شود.
رئیس دستگاه قضا با اشاره به اینکه قوه قضائیه در چارچوب وظایفش کار را دنبال می کند و به دنبال تبلیغات نیست وظیفه اصلی این قوه را رسیدگی عادلانه خواند و افزود: نمی خواهیم رسیدگی هایمان را با برخی تبلیغات نادرست آلوده کنیم و اینکه برخی با اطلاع و یا با مقاصد سوء و یا بدون اطلاع به قوه قضائیه تعرض می کنند کار درستی نیست.
آیت الله آملی لاریجانی گفت: در پرونده ۳ هزار میلیاردی و بابک زنجانی کارهای قوه قضائیه بسیار عظیم بود که هنوز ابعادش به اندازه کافی تبیین نشده است که از سخنگوی قوه قضائیه خواسته ام در فواصل و ایام مختلف و هر کجا که مناسبتی وجود داشت زحمات قوه قضائیه را تبیین کند.
رئیس قوه قضائیه افزود: برای مثال در پرونده ۳ هزار میلیاردی هزاران ساعت نفر کار صورت گرفت و قوه قضائیه براساس اطلاعات روزنامه ها درباره اشخاص قضاوت نمی کند چراکه برخی اوقات رسانه ها جریانی را بزرگ و یا کوچک می کنند اما قوه قضائیه براساس اسناد کار می کند.
وی گفت: به دست آوردن اسناد در این پرونده کار بسیار دشواری بود چراکه خیلی اوقات مفسدان اقتصادی راهشان را بلدند و خیلی از اموالشان به نام دیگران است و قوه قضائیه با صرف ساعت ها وقت از طریق کارشناسان باید مسیر را ردیابی کند تا بتواند مستند درباره اموال نظر دهد.
آیت الله آملی لاریجانی تصریح کرد: از افتخارات قوه قضائیه این است که در این پرونده همه اموال را برگردانده اند و بقیه هم موجود است و بدهکاری به بانک ها هم باز خواهد گشت و با تدبیر، هیچ کارخانه ای مربوط به این شخص تعطیل نشد و اکثر کارخانه ها سرپا هستند و کارگرهایش بیکار نشدند و دادستانی در این خصوص زحماتی زیادی کشید.
وی افزود: نباید طوری تعبیر شود که گویی قوه قضائیه کار کوچکی در این موضوع انجام داده است.
آیت الله آملی لاریجانی درباره پرونده بابک زنجانی هم گفت: این شخص اموال زیادی از اموال دولتی را به یغما برده است و البته خودش در ابتدای کار می گفت از دولت طلبکار است اما بررسی ها نشان داد حدود ۲ میلیارد دلار به نظام بانکی و شرکت های وزارت نفت بدهکار است.
وی با اشاره به اینکه اقدام نخست قوه قضائیه این بود که این فرد از کشور فرار نکند افزود: قوه قضائیه زمانی سراغ این شخص رفت که مستندات کافی در مورد او به قوه قضائیه نداده بودند و ما هم باید بحث کیفری و هم حقوقی را دنبال می کردیم.
آیت الله آملی لاریجانی گفت: آنچه که در وهله نخست مدنظر قوه قضائیه بود بازگرداندن اموال به بیت المال بود و اینکه گاهی گفته می شود چرا پشت پرده این پرونده معلوم نشده است و چرا قوه قضائیه پاسخگو نیست حرف نادرستی است.
وی افزود: اولاً علاوه بر حکمی که درباره این شخص داده شد افراد مرتبط با این پرونده از وزرای سابق تا رئیس سابق بانک مرکزی مکرر به دستگاه قضایی احضار شدند و ساعتها مورد تحقیق قرار گرفتند و این پرونده همچنان مفتوح است و هیچکس نگفته است که این وزرا یا دیگران تبرئه شده اند و یا منع تعقیب خورده اند.
رئیس قوه قضائیه گفت: عدم رسیدگی سریع به این علت است که بحث اموال بابک زنجانی تحت الشعاع قرار نگیرد چراکه اموال بسیار زیادی از جیب مردم رفته است و ابتدا باید این اموال برگردد و حاشیه سازی های سیاسی مانع این کار می شود.
وی افزود: نه پرونده های پشت پرده بابک زنجانی بسته شده است و نه قصد عدم رسیدگی را داریم اما نخستین هدف بازگرداندن پول مردم است.
آیت الله آملی لاریجانی گفت: ما هیچ چیز مخفی نداریم اما طوری القا می شود که گویی قوه قضائیه پرده پوشی می کند.

تمامی اخبار در «مجله خبری بصیرت افزایی» دارای منبع و پیوند به سایت مرجع می باشند، لذا صحت اخبار مندرج بر عهده منبع آن بوده و «بصیرت افزایی» هیچگونه مسئولیتی در قبال آن ها ندارد. در صورتیکه خبری باعث نقض حقوق شما شده است، لطفا گزارش دهید.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

*

code

تازه ترین های اجتماعی و فرهنگی

برو به بالا
پوسته وردپرس