بصیرت افزایی

تنها چیزی که نمی‌خواهیم این است که در سوریه و لبنان ایران کنترل امور را به دست بگیرد

او (ترامپ) می گوید که بگذاریم روسیه و ایران علیه گروه داعش اقدام کنند. در پاسخ باید گفت، حالت خوبه، عمو! تنها چیزی که نمی خواهیم این است که ایران کنترل امور را در سوریه و لبنان در دست بگیرد و اسرائیل و اروپا و کشورهای دیگر را تهدید کند.
در سیاسی و بین الملل توسط ‪

با گذشت بیش از پنج سال از شروع بحران سوریه و پدید آمدن گروه‌های تروریستی‌ای چون داعش و جبهه‌النصره و گسترش دامنه تهدید آن‌ها در منطقه غرب آسیا شاید کم‌تر فردی را بتوان پیدا کرد که حضور  ایران در سوریه را زیر سوال برده و مورد انتقاد قرار دهد.
بسیاری از کشورهایی که مشوق و تقویت کننده گروه‌های تروریستی بودند این روزها با انفجارهای پیاپی و تهدید‌های امنیتی مواجه هستند و تلاش گروه‌های تروریستی برای نفوذ به خاک ایران حتی نه غزه نه لبنان گویان را نیز به این نتیجه رسانده  که حضور نظامی ایران در منطقه برای حفظ و حراست از امنیت کشور کاملاً عقلانی است.
اما به نظر نگارنده، مسئله حضور نظامی ایران در سوریه و کشورهای منطقه فراتر این دلایل است و تامین امنیت کشور تنها پاسخ‌گو بخشی از چرایی ورود ایران به مسائل منطقه‌ای چون جنگ سوریه است؛ هیلاری کلینتون نامزد احتمالی دموکرات‌ها برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سخنرانی اخیر خود به مسئله‌ای اشاره کرده است که به روشن شدن هر چه بیشتر این موضوع کمک می‌کند.
کلینتون در یکی از تجمع های انتخاباتی‌اش در پاسخ به صحبت‌های دونالد ترامپ کاندید جمهوری‌خواهان در رابطه با مسئله آسیای غربی می‌گوید:
او (ترامپ) می گوید که بگذاریم روسیه و ایران علیه گروه داعش اقدام کنند. در پاسخ باید گفت، حالت خوبه، عمو! تنها چیزی که نمی خواهیم این است که ایران کنترل امور را در سوریه و لبنان در دست بگیرد و اسرائیل و اروپا و کشورهای دیگر را تهدید کند.
از صحبت‌های کاندید ریاست جمهوری آمریکا می‌توان چنین برداشت که جنگ سوریه با تمام خرابی‌ها و تلفاتش و در طی تمامی این‌سال‌ها به واقع جنگ بین محور مقاومت – با محوریت جمهوری اسلامی ایران- و داعش و جبهه‌النصره و سایر گروه‌های تکفیری نبوده است؛ بلکه باید به درستی اذعان کرد که یک طرف جنگ سوریه آمریکا است و در طرف دیگر نیز جمهوری اسلامی ایران قرار دارد.
در واقع صحیح‌تر آن است که جنگ سوریه و بسیاری درگیری‌های خونین سطح منطقه توسط ایالات متحده و با هدف مقابله با نفوذ و حضور منطقه‌ای رو به گسترش جمهوری اسلامی ایجاد شده است؛ نفوذی که آمریکایی‌ها به ناحق از آن به عنوان فعالیت‌های بی‌ثبات کننده ایران (Iranian destabilizing activity) در سطح منطقه یاد می‌کنند.
به همین خاطر باید اذعان کرد حضور نظامی ایران در سوریه و لبنان برای مقابله با اقدامات آمریکا است که چندین هزار کیلومتر مربع دورتر از مرزهای خود، درصدد تضعیف و ضربه زدن به منافع حیاتی ایران است و جریانات تکفیری نیز با هدف کم‌رنگ کردن تاثیر ایران در منطقه و در راستای اهداف ایالات متحده آمریکا پدید آمده‌اند.
هدف ایالات متحده آمریکا از تضعیف توان جمهوری اسلامی ایران نیز حفظ برتری نظامی رژیم صهیونیستی و افزایش حاشیه امنیت این رژیم است، موضوعی که کلینتون نیز به آن اشاره کرده است.
منبع: رجانیوز
[ مشاهده متن کامل این خبر در ]
لينک کوتاه مطلب :

تمامي اخبار در «مجله خبري بصيرت افزايي» داراي منبع و پيوند به سايت مرجع مي باشند، لذا صحت اخبار مندرج بر عهده منبع آن بوده و «بصيرت افزايي» هيچگونه مسئوليتي در قبال آن ها ندارد. در صورتيکه خبري باعث نقض حقوق شما شده است، لطفا گزارش دهيد.

تازه ترین های سیاسی و بین الملل

برو به بالا
پوسته وردپرس