بصیرت افزایی

واشنگتن خطاب به سیف؛ ما به همه تعهداتمان تحت «برجام» عمل کرده‌ایم، اقدام بیشتری نیاز نیست!

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به اظهارات رئیس بانک مرکزی ایران مدعی شد که این کشور به همه تعهداتش تحت برجام عمل کرده و نیازی به انجام اقدامات بیشتر در این مورد نیست.
در سیاسی و بین الملل توسط ‪

  جان کربی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به اظهارات ولی‌‌الله سیف، رئیس بانک مرکزی ایران مدعی شد واشنگتن به همه تعهداتش تحت برجام عمل کرده است. 

 وی همچنین گفت که نیازی نیست واشنگتن اقدامات بیشتری برای ایران در این زمینه انجام دهد.

وی این اظهارات را در پاسخ به سوالی درباره اظهارات امروز سیف در  «اندیشکده شورای روابط خارجی آمریکا» مطرح کرد.

رئیس بانک مرکزی ایران امروز ضمن انتقاد از عدم پایبندی آمریکا به تعهداتش در برجام گفته بود آمریکا و اتحادیه اروپا باید به تعهدات خود براساس توافق هسته‌ای عمل کنند و اقدامات لازم را برای رفع تحریمها در چارچوب این توافق انجام دهند.

سیف همچنین هشدار داد در صورتی که اقدامات اخیر آمریکا بر علیه ایران منجر به رویارویی ایران با بانکهای بین المللی شود توافق هسته‌ای شکست خواهد خورد.

ایران و گروه ۱+۵ تیرماه سال گذشته به توافقی دست یافته‌اند که قرار است تحریم‌های وضع شده به بهانه برنامه هسته‌ای ایران را در ازای ایجاد پاره‌ای محدودیت‌ها در این برنامه رفع کند.

این توافق از چند ماه پیش اجرایی شده اما ممنوع بودن همکاری‌های بین بانکی موسوم به «مبادلات چرخه دلار» (U-Turn) امکان استفاده ایران از خدمات دلاری در مبادلات خارجی را سلب کرده است.

منظور از مبادلات چرخه دلاری، استفاده بانک‌های ایرانی از خدمات دلاری بدون ارتباط مستقیم با نظام بانکی آمریکا است. تا قبل از سال ۲۰۰۸ بانک‌های ایرانی با واسطه بانک‌های خارجی (مانند بانک‌های سوییسی) مجاز به استفاده از اینگونه مبادلات بودند، اما  واشنگتن از نوامبر آن سال استفاده بانک‌های ایرانی از این خدمات را ممنوع اعلام کرد.

جان کربی در بخش دیگری از این کنفرانس خبری در پاسخ به ادعاهای رسانه‌ای درباره سفر سردار قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس پاسداران انقلاب اسلامی به مسکو گفت که واشنگتن از این گزارش‌ها آگاه است اما در جایگاهی نیست که آنها را تأیید کند.

منبع: فارس

[ مشاهده متن کامل این خبر در ]
لينک کوتاه مطلب :

تمامي اخبار در «مجله خبري بصيرت افزايي» داراي منبع و پيوند به سايت مرجع مي باشند، لذا صحت اخبار مندرج بر عهده منبع آن بوده و «بصيرت افزايي» هيچگونه مسئوليتي در قبال آن ها ندارد. در صورتيکه خبري باعث نقض حقوق شما شده است، لطفا گزارش دهيد.

تازه ترین های سیاسی و بین الملل

برو به بالا
پوسته وردپرس