بصیرت افزایی http://basiratafzaei.ir ما با انقلاب اسلامی، عهد اخوت بسته ایم Thu, 17 Aug 2017 12:29:06 +0000 fa-IR hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8.1 اقدام عجیب وزیر صنعت درباره قیمت کالاها در زمان خداحافظی + سند http://basiratafzaei.ir/post/24291 http://basiratafzaei.ir/post/24291#respond Thu, 17 Aug 2017 12:15:40 +0000 http://basiratafzaei.ir/?p=24291 بصیرت افزایی: محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت با ارسال نامه ای به سازمان‌های مسئول در زمینه قیمت گذاری […]

نوشته اقدام عجیب وزیر صنعت درباره قیمت کالاها در زمان خداحافظی + سند اولین بار در بصیرت افزایی پدیدار شد.

]]>
بصیرت افزایی: محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت با ارسال نامه ای به سازمان‌های مسئول در زمینه قیمت گذاری و نظارت کالا، شرایط عدم الزام درج قیمت مصرف کننده برخی گروه کالایی را ابلاغ کرد.

در این نامه آمده است: در راستای جرای بند ۲۳ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی مشعر بر “شفاف و روان سازی نظام توزیع و قیمت گذاری و روزآمدسازی شیوه های نظارت بر بازار” و ایجاد فضای رقابتی سالم و بهبود فضای کسب و کار، رعایت توامان حقوق مصرف کنندگان و تولیدکنندگان و حذف واسطه های غیرضرور در زنجیره تامین و توزیع کالا با هدف کاهش قیمت مصرف کننده و حداکثر نمودن منافع مصرف کنندگان و تولیدکنندگان در بازار رقابتی همچنین اجرای ماده ۵ قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان، ماده ۶ قانون تعزیرات حکومتی و ماده ۱۵ قانون نظام صنفی و به جای الزام تولیدکنندگان به درج قیمت مصرف کننده بر روی کالا، طرح “درج یا نصب برچسب قیمت توسط واحدهای خرده فروشی” برای اجرا در خصوص کالاهای منتخب محصولات بیسکویت، شیرینی، کیک و شکلات، انواع چیپس و اسنک و محصولات صنایع سلولوزی و بهداشتی در سراسر کشور ابلاغ می گردد.

 زمان اجرای این طرح از ابتدای مهر ماه ۱۳۹۶ اعلام شده و سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان با همکاری سازمانهای صنعت،معدن و تجارت استانها مسوول نظارت بر حسن انجام این طرح خواهند بود.

بنابراین گزارش نعمت زاده در روزهای پایانی مسئولیت در وزارت صنعت اقدام به ابلاغ این تصمیم و اجرای آن از ابتدای مهرماه می کند که وی در واقع مسئولیت اجرای این امر را به وزیر بعدی می سپرد.

[مشاهده متن کامل این خبر در خبرگزاری تسنیم]

نوشته اقدام عجیب وزیر صنعت درباره قیمت کالاها در زمان خداحافظی + سند اولین بار در بصیرت افزایی پدیدار شد.

]]>
http://basiratafzaei.ir/post/24291/feed 0
دفاع حجتی، آوایی و امیرحاتمی از برنامه‌های خود در روز سوم/ ادامه بررسی رای اعتماد شنبه http://basiratafzaei.ir/post/24287 http://basiratafzaei.ir/post/24287#respond Thu, 17 Aug 2017 11:43:03 +0000 http://basiratafzaei.ir/?p=24287 بصیرت افزایی: بررسی صلاحیت وزیر کشاورزی در روز پنج‎شنبه ناتمام ماند و ادامه بررسی‎ها به امروز رسید. تا کنون صلاحیت وزیر […]

نوشته دفاع حجتی، آوایی و امیرحاتمی از برنامه‌های خود در روز سوم/ ادامه بررسی رای اعتماد شنبه اولین بار در بصیرت افزایی پدیدار شد.

]]>
بصیرت افزایی: بررسی صلاحیت وزیر کشاورزی در روز پنج‎شنبه ناتمام ماند و ادامه بررسی‎ها به امروز رسید. تا کنون صلاحیت وزیر کشاورزی، دادگستری و دفاع  در جلسه امروز مجلس مورد بررسی قرار گرفته. صلاحیت وزیر مسکن و شهرسازی نیز ناتمام ماند.

*بررسی صلاحیت وزیر کشاورزی
لاهوتی: مهندس حجتی، عمران خوانده!
روز گذشته مهرداد بائوج لاهوتی نماینده مردم لنگرود در مخالفت با وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی گفت: اولین دلیل مخالفت من با حجتی مدرک تحصیلی ایشان است. برای من جای سوال است، آقای مهندس حجتی عمران خوانده و قیر و آسفالت را به خوبی می شناسند. آیا قحط الرجال است! نزدیک ۴۰ سال بعد از پیروزی انقلاب اسلامی دکترای تحصیل کرده رشته کشاورزی نداریم که در راس وزارت خانه کشاورزی بگذاریم؟
وی افزود: ایشان در تعهد بالاترین نمره را دارد اما تخصص ندارد. به داد کشاوری کشور برسید.
نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی، بابیان اینکه خودکفایی در گندم واقعیت ندارد، گفت: صاحب منافع که در دستگاههای دولتی نفوذ دارند گندم وارد کردند به قمیت پایین‌تر فروختند.
احمدی: حجتی کارش را خوب می‎شناسد
فریدون احمدی نماینده مردم زنجان و طارم در موافقت با صلاحیت و برنامه‌های محمود حجتی وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی با بیان اینکه حجتی فردی مؤمن، معتقد و فداکار است، اظهار داشت: مهمترین مشخصه ایشان ساده‌زیستی است و اهل سیاسی‌کاری هم نیست.
وی افزود: او کارش را خوب می‌شناسد و نیاز به مطالعه تطبیقی ندارد و می‌تواند سریع بر روی کار مسلط شود.
نماینده مردم زنجان در مجلس با بیان اینکه امروز اقتصاد تولید محور چالش اصلی کشور بوده و صادرات نیز کلید حمایت از تولید است، گفت: در دوره قبلی مسئولیت آقای حجتی، میزان تولید محصولات کشاورزی از ۹۷ تن به ۱۱۸ میلیون تن رسیده است.
احمدی با انتقاد از ناهماهنگی تیم اقتصادی دولت یازدهم گفت: فکر می‌کنید حجتی، کرباسیان، شریعتمداری و سیف نسبت به تیم اقتصادی قبلی هماهنگ‌تر هستند و امروز افرادی که باعث اختلاف‌نظر بودند، دیگر نیستند و از جمله ویژگی‌های مثبت آقای حجتی، هماهنگی او با سایر وزراست.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی حوزه کاری‌اش را خوب می‌شناسد، می‌تواند سریع بر روی کار مسلط شود و اهل سیاسی‌کاری هم نیست.
بدری: واردات محصولات ترایخته بدون ضابطه در حال انجام است
نماینده مردم اردبیل در مجلس با بیان اینکه واردات محصولات ترایخته بدون ضابطه در حال انجام است، گفت: مصرف بی‌رویه کود و سموم شیمیایی موجب به خطر افتادن سلامت مردم و بی‌رغبتی کشورهای همسایه برای خرید تولیدات کشاورزی ایران شده است.
صدیف بدری در مخالفت با وزیر پیشنهادی جهادکشاورزی گفت: یکی  از وظایف وزارت جهادکشاورزی مدیریت بازار مصرف است اما متاسفانه مدیریت این بازار، آشفته است و در برنامه پیشنهادی هم به این مسئله هیچ اشاره‌ای نشده است.
سخنگوی کمیسیون عمران مجلس ادامه داد: برای تولید سیب‌زمینی که سالانه ۵.۲ میلیون تن است، نه برای بازار داخلی و نه برای بازار خارجی هیچ برنامه‌ای وجود ندارد. آقای حجتی آیا خبر دارید قیمت سیب‌زمینی کیلویی ۵۰ تومان هم از کشاورزان خریداری نمی‌شود؟آیا می‌دانید مواد اولیه پنبه کارخانه سبلان پارچه از کدام کشور آسیایی وارد می‌شود؟ آیا خبر دارید هندوانه تولیدی کشاورزان اردبیلی به دلیل نبود مشتری، دور ریخته می‌شود؟
نماینده مردم اردبیل در مجلس خاطرنشان کرد: متاسفانه به دلیل سوء مدیریت، برنامه ریزی‌های وزارتخانه و گاهی هم به دلیل ایجاد رانت برای افراد خاص، در فصل برداشت محصولات کشاورزی و دامداری مجوز واردات صادر می‌شود، نمونه آن هم هفت قلم محصولات کشاورزی و دامداری است که مدتی قبل صادر شد.
حسن‌پور: حجتی پدر کشاورزی ایران است
نماینده مردم سیرجان در مجلس شورای اسلامی گفت که در سال گذشته با همکاری بانک کشاورزی و وزیر جهاد کشاورزی ۴۰۰۰ میلیارد تومان صادرات پسته انجام شده است.
شهباز حسن‌پور در موافقت با وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی گفت: با توجه به حساسیت مسائل مربوط به وزارت کشور، اطلاعات، رفاه و جهاد کشاورزی بهتر بود مخالفی برای این وزرای پیشنهادی ثبت‌نام نمی‌کرد!
وی افزود: آقای حجتی مرد بی‌ادعا، خستگی‌ناپذیر، رزمنده هشت سال دفاع مقدس و مرد بی‌حاشیه دولت است که فرمایش امام و رهبری را در عمل پیاده کرد.
وی افزود: قریب به اتفاق اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس و اکثریت مجلس قبل از معرفی اعضای دولت نگران بودند چند چهره تاثیرگذار را در دولت دوازدهم نداشته باشیم که یکی از آنها آقای حجتی بود. ایشان پدر کشاورزی ایران است و خدماتش را باید از کشاورزانی پرسید که دستشان پینه بسته است.
وی با تاکید بر اهمیت اقتصاد مقاومتی خواستار این شد که بالاترین رای نمایندگان به وزیر جهاد کشاورزی اختصاص یابد.
حسینی: تیم مدیریتی حجتی اصلاح شود
نماینده مردم تفرش در مجلس شورای اسلامی خواستار تغییر تیم مدیریتی وزیر جهاد کشاورزی شد.
محمد حسینی در مخالفت با وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی، گفت: متاسفانه در دوره مسئولیت آقای حجتی نه تنها جلوی زمین خواران حومه تهران گرفته نشده، بلکه اگر سری به دادگاه‌های شهرستان‌های کوچک بزنید می‌بینید که کشاورزان به جای این که سر زمین‌هایشان باشند در دادگاه‌ها منتظر صدور حکم هستند.
وی افزود: عملکرد آقای حجتی موجب خرسندی مقام معظم رهبری بوده و این امر بر کسی پوشیده نیست، اما جز بازنشستگان کسی اطراف ایشان نبوده که از آنها استفاده کند. تیم مدیریتی آقای حجتی از علامت سوال‌های مجلس بوده‌اند و لازم است این تیم اصلاح شود.
حسینی با اشاره به مشکلات به وجود آمده برای دامداران و مرغداران داخلی اظهار کرد:‌ در برنامه اعلامی وزیر پیشنهادی وزیر جهاد کشاورزی امکان دسترسی به اهداف پیش بینی شده مندرج در بخش کشاورزی در برنامه ششم توسعه وجود ندارد.
علوی: مشکلات عدیده بازار تولید کشاورزی را با مشکل مواجه کرده است
یک عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از بروز مشکلات عدیده در بازار تولید و عدم توازن بازار محصولات کشاورزی انتقاد کرد.
سید احسن علوی در مخالفت با وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی، اظهار کرد: ما شاهد بروز مشکلات عدیده در بازار تولید هستیم. گاهی این قدر سیب زمینی تولید می‌شود که آن را امحاء می‌کنند و گاهی آن قدر پیاز تولید می‌شود که آن را خاک می‌کنند.
عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با بیان این که کشاورزان با گرفتاری‌های زیادی مواجه هستند، خطاب به وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی گفت: شما برنامه‌ای برای کشاورزان و تولید محصول‌شان ندارید و حوزه کشاورزی در ابهام قرار گرفته است.
وی در پایان گفت: آقای حجتی مشکلات عدیده‌ای را در بازار تولید وعدم توازن محصولات کشاورزی ایجاد کرده و همه اینها باعث شده بخش کشاورزی با مشکل و نوسان مواجه شود.
محمودزاده: حجتی بهترین گزینه برای مقابله با بحران‌های کشاورزی و منابع طبیعی است
یک عضو هیات رییسه کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی افزایش رشد اقتصادی کشاورزی، تولیدات کشاورزی و استفاده از طرح‌ها برای مساله کم آبی و امنیت غذایی را به عنوان بخشی از عملکرد مثبت محمود حجتی دانست.
جلال محمودزاده به عنوان موافق وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی با اشاره به سوابق حجتی، گفت: آقای حجتی از وزرای موفق دولت یازدهم بوده است که پیش از این دولت در وزارت جهاد کشاورزی عملکرد خوبی از خود به جای گذاشت.
وی با بیان این که در شرایط کنونی کشور به مدیران باتجربه، دلسوز و کارآمد نیاز دارد، گفت: کشور با مشکلاتی همچون خشکسالی، کم آبی و حتی بی آبی دست و پنجه نرم می‌کند که باید مدیری در این عرصه روی کار آید که با داشتن تجربه بتواند مشکلات را رفع کند.
وی افزایش رشد اقتصادی از ۳.۷ در سال ۱۳۹۱ به ۵.۷ در سال ۱۳۹۵ را به عنوان یکی از موفقیت‌های حجتی دانست و گفت: در طول این چهار سال تولید گندم از ۹.۳ میلیون تن به ۱۴.۶ میلیون تن رسید. همچنین خرید تضمینی گندم از ۲.۴ میلیون تن به ۱۱.۵ میلیون تن افزایش یافت. نرخ رشد تولید محصولات دامی و کشاورزی هفت درصد شد و تراز تجاری کشاورزی نیز پنج میلیارد دلار افزایش یافت. این آمارها همه نشان دهنده عملکرد مثبت آقای حجتی است.
وی از نمایندگان درخواست کرد که با حجتی به دلیل توانمندی و تجربه بالایش در اداره وزارت جهاد کشاورزی رای بالا دهند.
خضری: برنامه‌های حجتی مبتنی بر سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و برنامه توسعه است
نماینده پیرانشهر تاکید کرد برنامه‌های وزیر پیشنهادی کشاورزی در راستای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و برنامه ششم توسعه است که می‌تواند با این اهداف مشکلات حوزه کشاورزی را برطرف کند.
رسول خضری به عنوان موافق وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی با اشاره به افزایش رشد اقتصادی در حوزه کشاورزی در طول چهار سال گذشته، گفت: تولیدات کشاورزی در طول چهار سال به ۲۱ میلیون تن رسیده است که این میزان افزایش در کمتر حوزه‌ای مشاهده می‌شود.
وی با بیان این که حجتی در راستای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی در حوزه کشاورزی و برنامه ششم اهداف بلند میان و کوتاه مدت را دنبال می‌کند، گفت: حوزه کشاورزی از جمله حوزه‌هایی است که نیازمند مدیری عمل‌گرا و قدرتمند است، چون این حوزه با مواد غذایی و کسب و کار ارتباط مستقیم دارد.
وی تسریع در پرداخت خرید تضمینی گندم و جلوگیری از ورود گندم و شکر به کشور را خواسته به حق مردم دانست و از حجتی خواست که در دولت دوازدهم در جهت تحقق این مطالبات گام‌های موثری بردارد.
حجتی: امنیت غذایی و افزایش بهره‌وری اولویت وزارت جهاد کشاورزی است
پس از اظهارات موافقان و مخالفان وزیر پیشنهادی کشاورزی از برنامه هایش دفاع کرد.
وزیر پیشنهادی کشاورزی گفت: افزایش امنیت غذایی و توسعه بهره وری و کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی در چهار سال گذشته به خوبی دنبال شد و در برنامه‌های آینده وزارت جهاد کشاورزی نیز از اولویت‌های اساسی است.
محمود حجتی که در جریان بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی برای دفاع از برنامه‌های چهار سال آینده خود سخن می‌گفت، تصریح کرد: شاخص کلان تولید در چهار سال گذشته به رقمی معادل ۱۱۸ میلیون تن رسید، در حالی که در زمان مشابه در چهار سال دولت قبل این عدد ۹۹ میلیون تن بود. همچنین براساس آمار گمرک تراز واردات محصولات غذایی از منفی ۸.۱ میلیارد دلار به منفی ۳.۱ میلیارد دلار رسید که نشان دهنده کاهش وابستگی به واردات در بخش غذاست.
وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: در خصوص مطالبات گندمکاران دغدغه داریم، اما ظرفیت خزانه مشخص است، اما باید بخشی از آن را از فروش گندم و بخشی از اعتبارات بانکی استفاده کنیم و امروز که در خدمت شما هستیم به شرایطی رسیدیم که ۵۰ درصد رقم خرید گندم به روز تسویه می‌شود و آرام آرام ۵۰ درصد دیگر پرداخت می‌شود. در صنعت چای نیز ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش تولید داشتیم و امسال هیچ کشاورزی محصول‌اش روی دستش نماند.
وی اظهار کرد: واژه‌ای به نام چای سنواتی دیگر وجود ندارد و کشاورزان چایکار می‌توانستند همه تولیدات خود را به فروش برسانند.
حجتی در خصوص مشکلات پرداخت خسارت به کشاورزان، گفت: در سال گذشته ۱۲ هزار میلیارد تومان میزان خسارت کشاورزان براساس برآورد صورت گرفته بود و به همین دلیل است که کشاورزی تحت حمایت دولت قرار دارد و یارانه کشاورزی پرداخت می‌شود و صادرات نیز با یارانه صورت می‌گیرد، اما باید مدیریت ریسک از طریق بیمه‌ها به شکل مطلوب تری انجام شود، ولی متاسفانه منابع محدود است.
وی تصریح کرد: در تولید گندم با افزایش بهره‌وری و کاهش سطح استفاده از آب شاهد بودیم به مراتب سطح آبی که در گذشته استفاده می‌شد، کاهش یافته و در بحث شکر و پنبه نیز همین وضع وجود دارد و در عین حال سطح تولید نیز افزایش پیدا کرد. همین‌طور تولید دانه‌های روغنی نیز امسال نسبت به سال گذشته سه برابر رشد داشت. در تولید ابریشم در چهار سال قبل رقم تولید ۱۰۰ تن را داشتیم که امسال این رقم به ۱۶۸ تن افزایش پیدا کرد و برنامه افزایشی این میزان نیز با توجه به زنجیره تولید ابریشم از نهال و تخم حشره تا محصول در دستور کار قرار دارد.
وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی دولت دوازدهم در بخش دیگری از صحبت‌های خود در خصوص حمایت از صنایع تبدیلی و زنجیره تولید محصولات کشاورزی، اظهار داشت: زنجیره تولید باید از مزرعه تا سفره وجود داشته باشد و محصولات از زمانی که از مزرعه خارج می‌شود تا زمانی که به دست مصرف کننده می‌رسد زمان طولانی را چه در سردخانه‌ها، چه در کارخانجات تبدیلی در پیش روی دارد و ما در سه سال گذشته به اندازه همه سردخانه‌های کشور سردخانه افتتاح کردیم.
حجتی افزود: در بحث گندم و صادرات لبنیات نیز با تدابیری که اندیشیده شد رشد صادرات گندم را در سال جاری داشتیم. همین طور۳۰ درصد نیز صادرات لبنیات رشد داشته و امیدواریم بتوانیم با برنامه ریزی انجام شده سهم واردات محصولات کشاورزی را به بیش از یک میلیارد دلار برسانیم.
وی گفت: امروز در شرایطی هستیم که ۹۰ درصد نیاز به محصولات غذایی و کشاورزی در داخل تولید می‌شود.
امنیت غذایی در چارچوب سیاست‌های ابلاغی رهبری در دستور کار قرار دارد و نیاز ما به واردات به حداقل ممکن رسیده است. همچنین با توجه به مشکلاتی که امسال در سرمازدگی آذرماه و خشکسالی پاییز تجربه کردیم، ۸ میلیون و ۷۰۰ هزار تن میوه خریداری شد و سهم صادرات بخش کشاورزی نیز به یک پنجم صادرات کشور رسید و معتقدیم باید هزینه مالی سرمایه گذاری بخش کشاورزی کاهش یابد.
وی افزود: یکی دیگر از مواردی که به طور جد پیگیر آن هستیم و براساس قانون برنامه و اهداف اسناد بالادستی دنبال می‌شود افزایش بهره وری است و خوشبختانه شاهد بیشترین سرمایه گذاری در دولت در بخش آب و خاک در چهار سال اخیر بودیم و اینکه بر کشت گلخانه‌ای و نشاکاری به جای بذرکاری تاکید می‌شود به دلیل افزایش بهره‌وری و کاهش مصرف آب است.
حجتی تصریح کرد: سامانه ارتباطی کشاورزان و مسئولین مروج برای تقویت آموزشها و برنامه ریزی برای کشت وهمچنین نظارت بر نوع تولید شکل گرفت و کشاورزان با مسئولین مروج به طور مستقیم ارتباط دارند.
وی در بخش دیگری از صبحت‌های خود در خصوص پرونده های اختلافی میان کشاورزان و منابع طبیعی گفت: یکی از عوامل این اختلافات تغییر کاربری‌ها و ویلاسازی است که باید فکری برای آن شود. اما بخش دیگر نیز مرتبط با اسناد زمین‌های کشاورزی است که براساس برخی قوانین به نام منابع طبیعی ثبت شده و برای این مشکل دادگاه لازم نیست و باید در هیئت‌هایی سوابق و عقبه مالکیت زمین‌ها و همچنین مستندات کشاورزان مورد قضاوت و ملاک عمل قرار گیرد و سازمان ثبت اسناد موظف شده اسنادی که به اسم دولت زده شده بعد از بررسی‌ها به اسم کشاورزان باگردانند اما حجم پرونده‌ها و مراودات به شکلی بالا است که بخشی از آن پابرجا مانده است.
حجتی در پایان در مورد سوال یکی از نمایندگان در خصوص غیرمرتبط بودن مدرک وزیر با موضوع کشاورزی گفت: من از ابتدای کودکی با کشاورزی در ارتباط بودم وهیچگاه فاصله نداشتم و در مسئولیت‌ها مختلف نیز با کشاورزی در ارتباط بودم  و خودم نیز کشاورز بودم. اما باید توجه کرد بر فرض اینکه من مدرک منابع طبیعی یا کشاورزی باشد و حجم فعالیت‌ها و ظرفیت‌ها در منابع طبیعی، شیلات، دامداری، طیور، بیماری‎ها و آفات و صدها رشته مرتبط امکان تخصص در مورد همه اینها وجود ندارد و کارشناسان و متخصصان در رده‌های مختلف مدیریتی و کارشناسی در این بخش فعال خواهند بود و مگر بنده بناست کار تصدی گری در دولت داشته باشم؟

*بررسی صلاحیت وزیر دادگستری

کاظمی: آوایی اسباب گسترش روابط قوای مجریه و قضاییه را به وجود می‌آورد
نماینده مردم ملایر در مجلس گفت: اگر آقای آوایی به عنوان وزیر دادگستری انتخاب شود قطعا اسباب گسترش روابط قوای مجریه و قضاییه را به وجود خواهد آورد.
محمد کاظمی در موافقت با وزیر پیشنهادی دادگستری، گفت: وزارت دادگستری به موجب اصل ۱۶۰ قانون اساسی تنها اصلی است که ساز و کارش برای انتخاب با ساز و کار انتخاب سایر وزرا متفاوت است. رییس قوه قضاییه باید فرد مورد نظر را انتخاب و به قوه مجریه معرفی کند، فردی که مورد قبول هر دو قوه باشد.
وی خاطرنشان کرد:‌ وزیر دادگستری باید از سعه صدر و بردباری برخوردار باشد تا بتواند در این مسئولیت موفق باشد. آقای آوایی به دلیل خوشنامی و صبوری همه شرایطی وزارت دادگستری را دارد. برنامه‌های پیشنهادی ایشان نشان می‌دهد ایشان از ابتدای انقلاب با حضور در دادگاه انقلاب پایبند خود را به آرمان‌های امام نشان داده است و همین پایبندی موجب طی کردن سیر مراحل رشد در دستگاه قضاییه بوده است.
نماینده مردم ملایر در مجلس تصریح کرد: آقای آوایی، همه نمایندگان انتظار دارند ساز و کاری مناسب برای تعامل بین قوه قضاییه و مقننه برای پاسخگویی به مجلس تعریف کنند.
بیگلری: آوایی راه حلی برای مشکلات پزشکی قانونی ارائه دهد
نماینده مردم سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی از وزیر پیشنهادی دادگستری خواست تا برای مشکلات پزشکی قانونی راه‌حلی ارائه دهد.
محسن بیگلری در مخالفت با وزیر پیشنهادی دادگستری گفت: در برخی شهرستان‌ها و استان‌های غربی کشور پزشکی قانونی با مشکلاتی مواجه است که نمونه آن اگر فردی فوت کند هزاران نفر تجمع می‌کنند تا مراحل قانونی برای تشییع و دفن انجام شود، اما اگر به آخر هفته بخورد باید تا شنبه صبر کنند آن هم با مشکلاتی که در مسیرها و جاده‌ها برای مناطق دوردست وجود دارد.
این نماینده مجلس شورای اسلامی خطاب به وزیر پیشنهادی دادگستری افزود: اگر می‌توانید این را حل کنید اعلام کنید. پزشکی قانونی مهم‌ترین مساله‌ی ماست. شورای شهر مردم آن مناطق نسبت به این موضوع گله دارند. اگر برای پزشک قانونی راه‌حلی ارائه کنید به شما رای می‌دهیم، اما اگر راه‌حلی نداشته باشید مخالف هستم.
تجری: آوایی می‌تواند بهترین فرصت برای قوه قضائیه، مجلس و دولت باشد
نماینده مردم قصر شیرین در مجلس گفت: شخصیت روان و اخلاق مداری وزیر پیشنهادی دادگستری می‌تواند بهترین فرصت برای قوه قضاییه، مجلس شورای اسلامی و دولت باشد.
فرهاد تجری در موافقت با وزیر پیشنهادی دادگستری بیان کرد: وزیر دادگستری حلقه واسط بین دولت، مجلس و قوه قضاییه است و به یاد داریم که در همین مجلس در زمان رسیدگی به لایحه برنامه ششم پیشنهاد ۴۰۰۰ مترمربع فضای اداری برای دادگستری حذف شد، در حالی که این ۴۰۰۰ متر برای مدیران نبود، برای شهروندان بود.
وی افزود: وزیر پیشنهادی دادگستری اخلاق‌ مدار است و رشد پلکانی و مرحله به مرحله قضایی را از دادستانی و دادسرای انقلاب گرفته تا حضور در سایر بخش‌ها طی کرده است و دارای سوابق پرافتخاری است که نشان می‌دهد مراحل قضایی به واسطه تجربه و تخصص و نه آشنایی طی شده است.
تجری خاطرنشان کرد: قانون مداری و قانون مندی آوایی باعث می‌شود که بتواند موفق عمل کند. البته در حوزه تعزیرات حکومتی هم در مبارزه با قاچاق باید قاطعیت کامل وجود داشته باشد ضمن این که حقوق شهروندی نادیده گرفته نشود.
رنجبرزاده: آوایی با سعه‌صدر و اخلاق‌مداری توانمندی احراز پست وزارت دادگستری را دارد
نماینده مردم اسد آباد در مجلس تاکید کرد که وزیر پیشنهادی دادگستری با توجه به سوابق شغلی و تجربیات، توانمندی لازم و کافی برای احراز این پست را دارا است.
وی در ادامه با بیان این که وزارت دادگستری از برجسته ترین و مهم ترین اعضای دولت‌ها محسوب می‌شود، گفت: ضمن این‌که وزارت دادگستری می‌تواند برای دولت یار باشد، در تنظیم و تلطیف روابط قوا نقش موثری خواهد داشت.
این نماینده مجلس شورای اسلامی همچنین بیان کرد: وزارت دادگستری و شخص وزیر یکی از اعضای تیم امنیتی، سیاسی، دفاعی و قضایی دولت به شمار می‌رود و باید از تعامل و کارآمدی و توانمندی بالایی برخوردار باشد و در این راستا دولت‌هایی می‌توانند موفق شوند که تیم‌ها منسجم و متحد باشند.
این نماینده مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: اعتقاد دارم اشخاصی مانند رحمانی فضلی، امیر حاتمی، ظریف و وزیر دادگستری تیم دفاعی، قضایی، امنیتی و سیاسی منسجمی هستند که باید با هم پیوند زده شوند تا موفقیت برای ملت رقم بخورد.
آوایی: برای ارتقای شاخص‌های حقوق شهروندی اهتمام کامل داریم
وزیر پیشنهادی دادگستری گفت که در صورت کسب رای اعتماد مجلس نسبت به ارتقای شاخص‌های حقوق شهروندی و تقویت جایگاه معاونت حقوق بشر و امور بین‌الملل وزارت دادگستری اهتمام خواهد داشت.
علیرضا آوایی در دفاع از برنامه‌های خود برای تصدی وزارت دادگستری اظهار کرد: مراتب قدردانی خود را از اعتماد آیت الله آملی لاریجانی و آقای روحانی ابراز می‌دارم که من را شایسته خدمت در وزارت دادگستری دانستند. من به عنوان یک عضو جامعه حقوقی مفتخرم که در طی ۴۰ سال محضر بسیاری از حقوقدانان را درک کرده‌ام و تمام توان وتجربه خود را خالصانه درجهت گره گشایی از مشکلات هموطنان به کار می گیرم.
آوایی در ادامه تسهیل روابط میان قوه‌قضائیه با دولت و مجلس، بهره گیری از اساتید علوم انسانی را از جمله برنامه‌های خود در وزارت دادگستری عنوان و خاطر نشان کرد: این امر علاوه بر اثربخشی وزارت دادگستری از منظر ملی هم مسیر توسعه دانش حقوق را فراهم می‌کند. همچنین به دنبال ارتقای توانمندی و اثربخشی در حوزه تعزیرات حکومتی و پاسداری از حریم اقتصاد ملی در حوزه ای حقوقی و قضایی هستم.
آوایی اضافه کرد: وزارت دادگستری قابلیت آن را دارد که در راستای تحقق آرمان‌های انقلاب گام بلندی بردارد و البته معتقدم ایفای وظایف و تحقق این اهداف بدون حمایت سران قوا، نمایندگان و مسئولان عالی‌رتبه به هیچ وجه میسر نیست.
وی در ادامه درباره پرسش یکی از نمایندگان در خصوص شوراهای احل اختلاف اظهار کرد: شوراهای حل اختلاف از ضرورت‌های موجود نظام و کشور است که روند تکاملی داشته و من با همه توان در  رابطه با تخصیص اعتبار آنها پیگیری لازم را انجام خواهم داد.
آوایی همچنین درباره برخی مشکلات پزشکی قانونی نیز گفت: ضمن درک کامل مشکلاتی که همکاران ما در پزشکی قانونی دارند به عنوان یک وظیفه اخلاقی آنچه در توان دارم پیگیری خواهم کرد تا مشکل دوستان حل شود.
*بررسی صلاحیت وزیر دفاع
با وجود اینکه بسیاری از نمایندگان از موافقان تقاضا کردند در شرایطی که مخالفی وجود ندارد، آنان نیز از سخن گفتن خودداری کنند، اما موافقان ترجیح دادند دفاعیاتشان را طرح کنند.
برزگر: امیر حاتمی نماد وحدت بین ارتش، سپاه و نیروهای مسلح است
یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تاکید بر اینکه وزیر پیشنهادی دفاع نماد وحدت بین ارتش، سپاه و نیروهای مسلح است، گفت که تمامی نمایندگان با هر گرایش سیاسی با رای قاطع به امیر حاتمی نشان دهند که پشتیبان نیروهای مسلح هستند.
شهروز برزگر به عنوان موافق وزیر پیشنهادی دفاع و  پشتیبانی نیروهای مسلح با بیان اینکه امیر حاتمی فردی ولایی، اخلاق مدار و مدیری خوش فکر و قانونمند است، گفت: امیر حاتمی نقش مهمی در ارتقای آمادگی رزمی ارتش و سپاه، نیروی انتظامی، مرزبانی بسیج، تصمیم سازی و ساماندهی فرماندهی برای مقابله با دشمنان داشته که ادامه خدمت او در ستاد کل نیروهای مسلح منشا خیری خواهد بود.
برزگر، حاتمی را نماد وحدت بین ارتش، سپاه و نیروهای مسلح دانست و گفت: رای قاطع نمایندگان آن هم بدون مخالفت به امیر حاتمی بیانگر حمایت آنها از نیروهای مسلح و امر مقدس دفاع و قدردانی از خدمات آنها است.
وی ادامه داد: ایران با داشتن کمترین بودجه دفاعی در بین کشورهای منطقه از بیشترین قدرت دفاعی برخوردار است  به گونه‌ای که وزارت دفاع با بیش از ۱۰۰ دانشگاه از تولیدات قریب به ۴ هزار شرکت استفاده می کند. موشک‌های نقطه زن و انواع ادوات جنگی را طراحی و تولید کرده است.
نماینده سلماس تاکید کرد: توانایی وزارت دفاع به گونه ای است که اگر وزارت صنعت در خودرو سازی از آن استفاه کند دیگر شاهد این مقدار تلفات جانی و مالی نخواهیم بود.
این عضو فراکسیون امید تاکید کرد: تمامی فراکسیون های مجلس با رای قاطع به وزیر پیشنهادی دفاع به دور از سلیقه ها نشان دهند پشتیان نیروهای مسلح هستند و خواهند بود.
امیرآبادی: امیر حاتمی برای حمایت از جبهه مقاومت اهتمام دارد
یک عضو شورای مرکزی نمایندگان ولایی مجلس با بیان اینکه رویکرد امیر حاتمی استفاده از شایسته ترین افراد است، گفت: امیر حاتمی به حمایت از جبهه مقاومت و سپاه قدس اعتقاد دارد و در همین راستا با داشتن اخلاق تعاملی می تواند هماهنگی بین نیروهای مسلح برقرار کند.
احمد امیرآبادی به عنوان موافق وزیر پیشنهادی دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت: امیر حاتمی با داشتن بیش از ۳۰ سال سابقه خدمت در نیروهای مسلح همواره خود را سرباز ولایت دانسته است.
وی برنامه وزیر پیشنهادی دفاع را در ادامه برنامه راهبردی سردار دهقان وزیر دفاع دولت یازدهم دانست و افزود: نوسازی صنایع دفاعی، به کارگیری ظرفیتهای بخش خصوصی و بهینه سازی مدیریت هزینه از دیگر برنامه‌های وزیر پیشنهادی دفاع  است.
امیر آبادی همجنین گفت که امیر حاتمی اخلاقی تعاملی دارد و به همین دلیل می‌تواند هماهنگی بین نیروهای سه گانه ارتش و چهارگانه سپاه و بسیج مستضعفین و تعامل بین نیروهای مسلح و دولت ومجلس برقرار کند.
امیرآبادی در پایان با بیان اینکه امیر حاتمی برای حمایت از جبهه مقاومت، دفاع همه جانبه و حمایت از سپاه قدس و سردار قاسم سلیمانی اهتمام دارد گفت که ایشان برای دفاع از کشور در تمام ابعاد و تجهیز مرزبانی برنامه دارد.
نماینده تربت‌جام: اصلاح‌طلب، اصولگرا و شیعه‌وسنی از امیر حاتمی دفاع می‌کنیم
نماینده تربت‌جام در مجلس شورای اسلامی گفت: اصلاح‌طلب، اصولگرا، شیعه و سنی از امیر سرافراز وطن که افتخارش پوشیدن لباس سربازی است دفاع می‌کنیم و این مجلس به امیر دیپلماسی یعنی دکتر ظریف و امیر دفاع از مرزها یعنی سرتیپ حاتمی رای قاطع می‌دهد.
جلیل رحیمی‌جهان‌آبادی به عنوان موافق وزیر پیشنهادی دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح اظهار داشت: رای ما به امیر حاتمی به آنانی که در سنای آمریکا علیه ما قطع‌نامه صادر می‌کنند نشان می‌دهد که ما برای دفاع از مرزهای خود و آرمان‌های انقلاب ایستاده‌ایم و ایستاده‌ایم تا به نام ملت و به نام شهدا از یک امیر باسابقه ارتش دفاع کنیم.
وی افزود: امیر حاتمی دارای سوابق طولانی در ارتش و در حوزه‌های مختلف نظامی است و به همه کسانی که به این آب و خاک نگاه سوء‌ دارند پیام می‌دهیم که یک ارتشی با روحیه‌ای بسیجی و ولایی رای قاطعی از مجلس می‌گیرد و به نام شهدا و به نام ایثارگران و به نام ملت و به نام جانبازان به ایشان در مجلس رای قاطع خواهیم داد.
عزیزی، نماینده زنجان نیز طی سخنانی کوتاه در دفاع از وزیر پیشنهادی دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، تاکید کرد: باید در شرایط کنونی و با توجه به حساسیت‌های منطقه‌ای به برخی وزیران رای قاطع و بدون حرف داد و امیر حاتمی امیر دفاع از مرزها و دکتر ظریف مجاهد عرصه دیپلماسی از جمله این وزرا هستند.
حاتمی: با پشتوانه ساختارهای دفاعی کشور به قدرت بازدارندگی رسیده‌ایم
وزیر پیشنهادی دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، گفت: به پشتوانه بسیج مردمی و ساختارهای دفاعی کشور به قدرت بازدارندگی رسیده ایم و آن را حفظ می کنیم.
امیر سرتیپ امیر حاتمی وزیر پیشنهادی دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در نطق دفاعیه خود با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای حادثه تروریستی مجلس شورای اسلامی و شهید محسن حججی گفت: امیدوارم به زودی جنایتکارانی که این جنایت را مرتکب شدند پاسخ قاطع نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران را دریافت کنند.
وی در ادامه با گرامیداشت سالروز ورود آزادگان به میهن اسلامی و با قدردانی از نمایندگان مجلس به دلیل حمایت از بخش دفاعی کشور اظهار داشت: از مجلس شورای اسلامی برای تصویب قانون نقض حقوق بشر و مقابله با اقدامات تروریستی و ماجراجویانه آمریکا علیه ملت ایران به ویژه تقویت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تشکر می کنم. این اقدام همت، قاطعیت و یگانگی ملت ایران برای مقابله با زیاده خواهی های دشمن است.
وزیر پیشنهادی دفاع تصریح کرد: امروز کشور از شرایط ویژه ای برخوردار است، از یک سو شاهد حضور ده ها میلیونی مردم پای صندوق های رای بودیم و از آنجایی که ما یک نظام مردم سالاری دینی داریم و دفاع کشور بر پایه حضور مردم است فرماندهان نیروی مسلح بیش از پیش از دفاع مردم از عزت کشور مطمئن تر شدند.
وی افزود: در سطح منطقه ای سیاست های جمهوری اسلامی ایران در بازگرداندن امنیت و ثبات منطقه و پیروزی های مهمی که جبهه مقاومت به دست آورده با اذعان دشمنان به جایگاه رفیع کشورمان در هندسه قدرت جهان رو به رو بوده است و همه اینها نویدبخش تحقق چشم اندازهای پیشرفت جمهوری اسلامی است.
حاتمی با بیان اینکه ترفندهای دشمنان برای منزوی کردن ایران با وجود هزینه های بسیار نتیجه بخش نبوده است ادامه داد: بسیاری از دولت ها که در تحریم ملت ایران حضور داشتند برای گسترش روابط با ایران تلاش می کنند. قدرت دفاعی و علمی کشور به رغم سال ها تحریم پیشرفت های چشمگیری داشته است و به یمن تلاش همه فرماندهان ارتش، سپاه و نیروی انتظامی و به پشتوانه بسیج مردمی به یک قدرت بازدارندگی دست یافته ایم و توانسته ایم آن را حفظ کنیم. البته این فرصت ها با چالش هایی نیز رو به رو است که از جمله آنها می توان به تلاش دشمنان برای تضعیف قدرت دفاعی کشور و انعقاد قراردادهای پرهزینه تسلیحاتی با کشورهای منطقه و تبدیل این کشورها به انبارهای بزرگ تسلیحاتی اشاره کرد.
حاتمی با اشاره به پایین بودن بودجه دفاعی کشور در قیاس با همسایگان ادامه داد: درست است که بودجه دفاعی کشور نسبت به کشورهای همسایه در سطح پایین تری است اما بر پایه اقتصاد مقاومتی تلاش وزارت دفاع برای تامین دفاع و امنیت کشور با کمترین هزینه بوده است و بحمدالله توانسته ایم قدرت دفاعی بالایی داشته باشیم. این شرایط ایجاب می کند تلاش های وزارت دفاع و پشتیبانی از نیروهای مسلح در همه حوزه های صنایع، دیپلماسی، حقوق و مهندسی دفاعی ادامه پیدا کند.
وی افزود: دستیابی به اهداف دفاعی و قدرت بازدارندگی بیشتر را در برنامه ارائه شده به نمایندگان محترم پیش بینی کردیم. در این برنامه به مقدورات وزرات دفاع در داخل و خارج کشور توجه کردیم. وزارت دفاع بعد از انقلاب اسلامی همواره با اتکا به نیروها و کارکنان خود  موفقیت های روزافزونی داشته و امیداریم این راه همچنان ادامه داشته باشد.
وزیر پیشنهادی وزارت دفاع با گرامیداشت و تشکر از وزرای اسبق وزارت دفاع  گفت: یقینا برای موفقیت در این راه نیازمند تجربیات وزرای پیشین هستم. در دوران وزارت دکتر دهقان در دولت یازدهم یک دوره بی نظیر را شاهد بودیم که جا دارد در این جا از ایشان تشکر کنم.  وزارت دفاع توانست با استفاده از ظرفیت های کشور از قبیل دانشگاه ها و شرکت های خصوصی موفقیت های بسیاری به دست بیاورد که یقینا این مسیر ادامه پیدا خواهد کرد و تلاش داریم از همه ظرفیت های داخلی بهترین استفاده را داشته باشیم.
حاتمی در ادامه سخنانش به بیان اولویت های برنامه خود برای تصدی وزارت دفاع پرداخت و گفت: در حوزه ارتقا و وزن دفاعی وزارت دفاع در سال های آینده تلاش خواهد کرد تا ضمن حفظ توانمندی های موجود به اهداف عملیاتی برنامه توسعه در همه زمینه ها دست پیدا کند. ما در این دوره قدرت موشکی را در همه عرصه ها به ویژه بالستیک و کروز ارتقا خواهیم داد. همچنین قدرت پدافند هوایی ارتقا خواهد یافت و به سمت قدرت هوایی راهبردی پیش خواهیم رفت. نوسازی و ارتقا قدرت بازدارندگی دریایی پیگیری خواهد شد و در نیروی زمینی افزایش قابلیت های نیروهای واکنش سریع با توجه به تهدیدات دشمنان و وجود گروه های ترویستی و تکفیری و جنگ های نیابتی مورد توجه خواهد بود.
وی افزود: در حوزه دیپلماسی دفاعی بر آن هستیم که به عنوان مکمل و هماهنگ با دستگاه سیاست خارجی بتوانیم فعالانه در ایجاد و برقراری ثبات و امنیت پایدار در منطقه و جهان نقش آفرینی کنیم. هدف اصلی در این حوزه تحقق اهداف سیاست دفاعی کشور و نیل به دفاع همه جانبه با رویکرد بازدارندگی فعال خواهد بود. حمایت از متحدین و همکاری های راهبردی با کشورهای دوست پیگیری خواهد شد و در برابر توطئه ها و تهدیدهای دشمنان و در راس آنها آمریکای جنایتکار که هر روزه علیه ملت ایران دسیسه می کنند و اخیرا نیز با وقاحت در امور داخلی ایران دخالت کرده و رویای تعبیرنشدنی تغییر نظام جمهوری اسلامی را دنبال کردند، با قدرت پیگیری خواهد شد.
حاتمی با اشاره به قانون مصوب شده در مجلس شورای اسلامی برای مقابله با اقدامات آمریکا گفت: حمایت از محور مقاومت با تقویت نیروی قدس سپاه و برادر عزیزم سرلشگر قاسم سلیمانی که افتخار همه ما در این عرصه است با قدرت پیگیری خواهد شد.
وزیر پیشنهادی وزارت دفاع درباره برنامه هایش برای حوزه رفاه کارکنان این وزارتخانه و نیروهای مسلح گفت: رسیدگی به معیشت کارکنان نیروهای مسلح که دغدغه رئیس جمهور همه نمایندگان است و در تدابیر مقام معظم رهبری دیده شده پیگیری خواهد شد و در حوزه اقتصاد مقاومتی که بحمدالله وزارت دفاع پیشگام بوده ساماندهی بیشتری خواهیم داشت. سامان بخشی به صندوق های بازنشستگی و فعالیت های اقتصادی و افزایش بهره وری و صیانت از منابع تامین کننده معیشت کارکنان در دستور کار ما خواهد بود.
وی نوسازی و جابجایی پادگان ها را هماهنگ با آمایش نیروهای مسلح یکی دیگر از برنامه های خود دانست و تصریح کرد: پاکسازی میادین مین تقویت خواهد شد و مناسبات سازنده با نیروهای مسلح پیگیری خواهد شد. در صورت صلاحدید نمایندگان محترم مجلس و واگذاری مسئولیت به این خدمتگزار نظام که تمام سوابق و تحصیلاتم در حوزه دفاع بوده و در دوره چهار ساله اخیر به عنوان جانشین وزیر دفاع تجربیات و شناخت عظیم تری پیدا کرده ام امانت گران سنگی است که حاصل مجاهدت هزاران شهید صنعت دفاعی و تلاش بی وقفه دانشمندان، متخصصین و کارکنان وزارت دفاع است که موجب افزایش وحدت و همدلی میان تمامی نیروهای مسلح به ویژه ارتش و سپاه خواهد شد و فرصت دیگر برای اقتدار و سربلندی ملت شجاع ایران اسلامی است.
وی در پایان تاکید کرد: امیدوارم در پرتو عنایات پروردگار و توجهات فرماندهی معظم کل قوا و همه همکارانم در دولت دوازدهم و شما نمایندگان در مجلس شورای اسلامی و همه فرماندهان، رزمندگان و ایثارگران نیروهای مسلح بتوانند در ادای این تکلیف الهی در پیشگاه الهی روسفید باشم و در تراز خدمتگزار ایران اسلامی باشیم.
امیر حاتمی در پایان در پاسخ به سؤالات نمایندگان مجلس عنوان کرد: موضوع ارشدیت‌های تحصیلی در نیروهای مسلح که از سوی ستادکل نیروهای مسلح ابلاغ شده طبق دستورالعمل مقدمات اجرای آن فراهم شده و در مورد ترویج فرهنگ ایثار و شهادت نیز این موضوع تکلیف اعتقادی ماست و همان‌طور که در برنامه ششم آمده است در این رابطه عمل خواهیم کرد.
منبع: رجانیوز

نوشته دفاع حجتی، آوایی و امیرحاتمی از برنامه‌های خود در روز سوم/ ادامه بررسی رای اعتماد شنبه اولین بار در بصیرت افزایی پدیدار شد.

]]>
http://basiratafzaei.ir/post/24287/feed 0
نسل سوم و چهارم، انقلابی‌تر از جوانان روزگار اول انقلاب هستند http://basiratafzaei.ir/post/24284 http://basiratafzaei.ir/post/24284#respond Wed, 16 Aug 2017 15:41:53 +0000 http://basiratafzaei.ir/?p=24284 بصیرت افزایی: تولیت آستان قدس رضوی عصر چهارشنبه در دیدار با خانواده شهید حججی اظهار کرد :اگر تربیت اسلامی مادری […]

نوشته نسل سوم و چهارم، انقلابی‌تر از جوانان روزگار اول انقلاب هستند اولین بار در بصیرت افزایی پدیدار شد.

]]>
بصیرت افزایی: تولیت آستان قدس رضوی عصر چهارشنبه در دیدار با خانواده شهید حججی اظهار کرد :اگر تربیت اسلامی مادری مؤمن، نان حلال و تربیت صحیح پدری با دیانت و همسری فداکار و متدین نبود، قطعا شهید حججی به این سعادت و عزت نمی‌رسید.

سید ابراهیم رئیسی افزود: تکفیری‌های داعشی سربازان رسمی صهیونیسم و استکبار هستند.

وی گفت: شهادت شهید حججی موجی از توجه به خدا و ارزش‌های دینی، ایثارگری، دشمن ستیزی و نفرت از دشمن را در میان آحاد جامعه ایجاد کرده است.

رئیسی خاطرنشان کرد:پیام‌هایی که از سوی خانواده این شهید به جامعه انتقال داده شد، امید و آگاهی بخشی، بصیرت آفرینی، مقاومت و انتخاب راه حقیقت با چشمان باز بود.

تولیت آستان قدس رضوی تاکید کرد: وقایع اخیر ثابت می‌کند که عاشورا همچنان برای جهاد با دشمنان خدا، شهادت در راه دین و صبر برای حفظ ارزش‌ها ادامه داد.

وی گفت: نسل سوم و چهارم انقلاب، انقلابی‌تر از جوانان روزگار اول انقلاب هستند.

تولیت آستان قدس رضوی در ادامه این دیدار به همسر، پدر و پدر خانم شهید محسن حججی مدال خادمی امام رضا(ع) را اهداء کرد.

همچنین ظهر چهارشنبه نیز مراسم روضه خوانی در مقبره شیخ حر عاملی حرم مطهر رضوی با حضور خانواده «شهید حججی» برگزار شده بود.

منبع: خبرگزاری مهر

نوشته نسل سوم و چهارم، انقلابی‌تر از جوانان روزگار اول انقلاب هستند اولین بار در بصیرت افزایی پدیدار شد.

]]>
http://basiratafzaei.ir/post/24284/feed 0
«انتقام سخت از داعش» در دستور کار سپاه است http://basiratafzaei.ir/post/24278 http://basiratafzaei.ir/post/24278#respond Wed, 16 Aug 2017 15:32:19 +0000 http://basiratafzaei.ir/?p=24278 بصیرت افزایی: شبکه خبری المیادین صبح امروز با انتشار خبری اعلام کرد که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی عملیات گسترده‌ای را […]

نوشته «انتقام سخت از داعش» در دستور کار سپاه است اولین بار در بصیرت افزایی پدیدار شد.

]]>
بصیرت افزایی: شبکه خبری المیادین صبح امروز با انتشار خبری اعلام کرد که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی عملیات گسترده‌ای را به منظور گرفتن انتقام خون شهید حججی که چند روز پیش توسط تروریست‌های تکفیری در سوریه به شهادت رسید، در منطقه‌ای به نام حمیمه در این کشور آغاز کرده است.

در همین خصوص، به منظور روشن شدن موضوع سردار سرتیپ پاسدار رمضان شریف سخنگو و مسئول روابط عمومی کل سپاه در گفت‌وگو با تسنیم با اشاره به انتشار این خبر گفت: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مصمم تر از گذشته حمایت‌های مستشاری خود از ارتش و نیروهای مردمی سوریه را تا برچیده شدن بساط تروریسم تکفیری از این کشور ادامه خواهد داد.

سردار شریف با تأکید بر اینکه برغم اخبار منتشر شده، سپاه عملیات مستقل زمینی در سوریه نداشته است، تاکید کرد: انتقام سخت از داعش و تکفیری‌ها، بواسطه شهادت “شهید حججی” و مدافعان حرم در دستور کار سپاه قرار داشته و در زمان مقتضی عملیاتی می‌شود.

منبع: خبرگزاری فارس

نوشته «انتقام سخت از داعش» در دستور کار سپاه است اولین بار در بصیرت افزایی پدیدار شد.

]]>
http://basiratafzaei.ir/post/24278/feed 0
دفاعیات ۷ وزیر پیشنهادی؛ نمایندگان مخالف و موافق چه گفتند؟ http://basiratafzaei.ir/post/24276 http://basiratafzaei.ir/post/24276#respond Wed, 16 Aug 2017 15:29:41 +0000 http://basiratafzaei.ir/?p=24276 بصیرت افزایی: پس از بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی آموزش و پرورش و ارتباطات و فناوری اطلاعات در روز گذشته، امروز نوبت […]

نوشته دفاعیات ۷ وزیر پیشنهادی؛ نمایندگان مخالف و موافق چه گفتند؟ اولین بار در بصیرت افزایی پدیدار شد.

]]>
بصیرت افزاییپس از بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی آموزش و پرورش و ارتباطات و فناوری اطلاعات در روز گذشته، امروز نوبت به بررسی صلاحیت سایر وزرا رسید. نخست، وزیر اطلاعات، سپس وزیر اقتصاد و بعد هم وزیر خارجه صلاحیتشان مورد بررسی قرار گرفت. بررسی صلاحیت وزیر بهداشت اما در جلسه صبح نیمه تمام ماند و ادامه‎اش به ساعت عصر موکول شد.

*بررسی صلاحیت سید محمود علوی
نخستین وزیری که امروز صلاحیتش مورد بررسی قرار گرفت، وزیر اطلاعات بود. جلسه بررسی صلاحیت او البته بیش از آنکه متوجه اصل صلاحیت او باشد، متوجه حاشیه‎سازی‎های علی مطهری شد.
دلخوش: امروز مسئولان و مردم در فضای مجازی در مظان اتهام هستند
نماینده مردم صومعه‌سرا در مخالفت با علوی سخن گفت. او تصریح کرد: ما نگران این نیستیم که فضای مجازی در اختیار همه قرار گیرد اما امروز هم مسوولان و مردم در مظان اتهام در این فضا هستند.
 سیدکاظم دلخوش در ادامه با اشاره به برنامه‌های وزیر پیشنهادی اطلاعات به ویژه درخصوص صیانت اطلاعاتی از مردم گفت: احساس می‌کنیم که این صیانت انجام نمی‌شود. امروز این مفسده دامن همه را گرفته است. ما حرفمان این است که چرا باید به مسئولینی که خدمت‌گزار هستند توهین شود و هیچ احضاری هم صورت نگیرد.
دلخوش تصریح کرد: متاسفانه مدیرانی که وارد عرصه‌های مدیریتی می‌شوند، مدام تحت مراقبت قرار می‌گیرند و باید تذکر به آنها داده شود.
اکبریان: در دوران وزارت علوی ۱۲۰ گروه تروریستی شناسایی شدند/احساس ناامنی پایین آمده است
اکبریان در موافقت صحبت کرد. رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس دستگیری ۲۰۰ نفر از قاچاقچیان کالا و ارز، کشف بیش از ۳۰۰ تن مواد مخدر صنعتی و سنتی و شناسایی بیش از ۱۲۰ گروه تروریستی را از جمله اقدامات مثبت علوی در دوران وزارت اطلاعات دولت یازدهم عنوان کرد و گفت که عملکرد علوی در چهار سال گذشته باعث افزایش شاخص‎های امنیتی و کاهش احساس ناامنی در کشور شده است.
عزیز اکبریان به عنوان موافق وزیر پیشنهادی اطلاعات، وزارت اطلاعات را یکی از ارکان‌های مهم امنیتی کشور دانست و گفت: برتری اطلاعاتی وزارت اطلاعات در مقابله با جریان‌های جاسوسی، نفوذ امنیتی خوبی را به وجود آورده است.
اکبریان در ادامه کشف بیش از ۱۲۰ گروه تروریستی با قصد انفجار در کشور را از دیگر اقدامات علوی دانست و گفت که امروز وزارت اطلاعات با همکاری سپاه و نیروی قدس چتر اطلاعاتی رابه وجود آورده که هر گروه تروریستی که قصد ایجاد مزاحت در کشور را داشته باشد قبل از ورود به کشور شناسایی و متلاشی می‌شود چون این اعتقاد وجود دارد که دشمن باید خارج از مرزها شناسایی شده و به داخل خانه نیاید.
قاضی‌پور: دستگیری هزاران نفر از عناصر ضد انقلاب از اقدامات مثبت علوی است
قاضی‎پور نیز موافق بود. نماینده ارومیه بازگرداندن آرامش به فضای امنیتی کشور را از جمله اقدامات مثبت علوی در دوران وزارت اطلاعات دولت یازدهم عنوان کرد و گفت: اقدامات وزارت اطلاعات در ۴ سال گذشته باعث شناسایی عناصر ضد انقلاب شده است.
این عضو مجمع نمایندگان استان آذربایجان غربی گفت: وزارت اطلاعات در طول ۴ سال گذشته تعداد زیادی از سرکردگان گروه های ضد انقلاب را شناسایی کرده همچنین ۱۲۰ گروه تروریستی در غرب، شرق و جنوب کشور و هزاران نفر از عناصر ضد انقلاب دستگیر شده اند.
قاضی‎پور استرداد ۴ مرزبان و بازگرداندن پیکر شهید دانایی‎فر از پاکستان را از دیگر اقدامات علوی در ۴ سال گذشته دانست و گفت: با اقدامات وزارت اطلاعات چندین تن مواد منفجره کشف شده است.
مطهری: وزیر اطلاعات اجازه دخالت سایر نهادها در حیطه کار وزارت اطلاعات را ندهد
مطهری که در قامت مخالف صحبت می‎کرد انگار بیش از آنکه بخواهد مخالف وزیر پیشنهادی باشد، مخالف سپاه بود! نایب رئیس مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر ضرورت انتخاب فردی با صراحت و صلابت در رأس وزارت اطلاعات تاکید کرد که وزیر اطلاعات باید از اختیارات و حقوق این وزارتخانه صیانت کند و اجازه دخالت سایر نهادها در حیطه کار وزارت اطلاعات را ندهد.
علی مطهری به عنوان مخالف وزیر پیشنهادی اطلاعات گفت: مخالفت من با وزیر پیشنهادی اطلاعات جناب آقای علوی، بیشتر ناشی از یک نقص ساختاری در حوزه اطلاعات کشور است. یعنی ما یک نقص ساختاری در حوزه اطلاعات داریم که باعث کاهش قدرت نظارت مجلس و تضییع حقوق ملتِ مصرح در فصل سوم قانون اساسی شده است. این مخالفت در واقع دفاع از حقوق مجلس و مردم است.
مطهری یادآور شد: از ابتدای انقلاب، وظایف امنیتی و اطلاعاتی سپاه پاسداران مشخص بوده و علاوه بر حفاظت اطلاعات خود شامل مخالفان مسلح مثل منافقین، گروه فرقان، پژاک و کومله و امروز داعش بوده و رصدهای اطلاعاتی سپاه قدس در خارج از کشور نیز وظیفه ذاتی آن شمرده شده است. این رویه، درست و پذیرفته شده بوده است.
نماینده مردم تهران در مجلس در ادامه خاطرنشان کرد: مشکل امروز مجلس با وزارت اطلاعات این است که به خاطر وضعیت موجود، وزیر اطلاعات نمی تواند به بسیاری از سوالات ما نمایندگان پاسخ بدهد. به عنوان مثال وقتی از وزیر اطلاعات درباره بازداشت مدیران کانال‌های تلگرامی در آستانه سال ۹۶ سوال کردیم ایشان گفت این کار توسط نهاد دیگری انجام شده و خود من هم معترض هستم. همین طور زمانی که از بازداشت برخی دانشجویان و خبرنگاران یا افرادی که به اتهام جاسوسی بازداشت شده‎اند، سوال می‎کنیم وزیر جوابی ندارد و می‎گوید از حیطه اختیار من خارج است. در نتیجه مجلس نمی‎تواند به وظیفه نظارتی خود در اجرای فصل سوم قانون اساسی درباره حقوق ملت عمل کند.
بروجردی: امروز ایران یک تنه حریف همه قدرت‌های بزرگ دنیاست
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس که در قامت موافق صحبت می‎کرد، با بیان اینکه وزیر پیشنهادی اطلاعات ویژگی‌های لازم برای تصدی چنین مسئولیتی را دارد، گفت: صیانت اطلاعاتی در ارگان‌های حساس نظام از طریق حراست‌ها انجام می‌شود و این ماموریت مهمی است که وزارت اطلاعات با موفقیت انجام داده است.
وی با اشاره به ویژگی‌های شخصی علوی به عنوان وزیر پیشنهادی اطلاعات اظهار کرد: آقای علوی از ویژگی‌های لازم برای چنین مسئولیت مهمی برخوردار است. تدین و ولایتمداری، تعامل و سعه  صدر و در کنار آن قاطعیت، حساسیت، سرعت و تصمیم گیری به هنگام در ایشان کاملا مشهود است.
رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس همچنین بیان کرد: بدنه وزارت اطلاعات مجموعه‌ای که این مسئولیت خطر را به عهده دارند و عمل می‌کنند از مدیران ارشد تا نیروهای اطلاعاتی وظیفه خود را به خوبی انجام می‌دهند. افرادی ولایتمدار و متدین و کارا هستند و از نزدیک که در شورای امنیت کشور حضور دارم و چند تن از معاونین وزیر اطلاعات را هم در آنجا دیده‌ام می‌دانم که اشراف و حساسیت آنها نسبت به امور مهم بسیار بالاست.
قربانی: وزارت اطلاعات به دور از سیاست زدگی و جریانی اداره شد
نماینده مردم آستارا نیز در موافقت گفت:‌ آقای علوی وزارت اطلاعات را به دور از سیاست‌زدگی و جریانی اداره کرد که از توانمندی‌های وی می‌باشد.
وزیر پیشنهادی اطلاعات: از رهبری به‌دلیل موافقت با ادامه سربازی اینجانب تشکر می‌کنم
پس از پایان اظهارات موافقان و مخالفان علوی؛ وزیر پیشنهادی اطلاعات پشت تریبون قرار گرفت و از برنامه هایش دفاع کرد.
وزیر پیشنهادی اطلاعات، با گرامیداشت یاد شهدای وزارت اطلاعات، گفت: از مقام معظم رهبری به دلیل موافقت با ادامه سربازی اینجانب تشکر می‌کنم.
حجت‌الاسلام سیدمحمود علوی در دفاع از برنامه‌هایش تصریح کرد: مقام معظم رهبری فرمودند وزارت اطلاعات در بخش‌هایی کار خود را خوب و در بخش‌هایی بسیار خوب انجام داده است، اما رهبری گفتند که در همه بخش‌ها کارها باید «عالی» انجام شود.
وی با اشاره به سخنان انتقادی علی مطهری، گفت: از نکات ایشان تشکر می‌کنم. وزارت اطلاعات وزارتی قانونمدار است و در برابر اختیارات قانونی هر دستگاهی قانونمدار هستیم و از اختیارات خودمان نیز صیانت می‌کنیم. ایشان به گونه‌ای فرمودند که گویا کسی به اختیارات قانونی ما تعدی کرده است در حالی که چنین چیزی نیست. اختیاراتی که به نهادها واگذار می‌شود یا مرجع ولایت دارد یا مرجع مجلس دارد. به اختیاراتی که از سوی رهبری واگذار می‌شود تمکین کرده و احترام می‌گذاریم و برای کاهش اختیارات‌مان از این مسیر کوچکترین واکنشی نشان نمی‌دهیم. اگر رهبری تمام اختیارات ما را به نهاد دیگری واگذار کند دست ادب به سینه می‌زنیم.
وزیر پیشنهادی اطلاعات ادامه داد: در برابر اختیاراتی هم که مجلس به نهادهای دیگر واگذار می‌کند دست ادب به سینه می‌زنیم.
علوی تصریح کرد: تعامل و همفکری با دستگاه‌های اطلاعاتی از جمله اطلاعات سپاه در وضعیت خوبی است. رهبری از این تعامل خوب با اطلاعات سپاه ابراز خوشحالی کرده‌اند. ما هم خوشحالیم که با این هم‌دلی رهبر عزیزمان را خوشحال کرده‌ایم.
*بررسی صلاحیت دکتر مسعود کرباسیان
پس از بررسی صلاحیت وزیر اطلاعات، نوبت به وزیر اقتصاد رسید.
ملکی: با شعار نمی‌شود به اهداف اقتصادی رسید
نماینده مردم مشکین‌شهر در مخالفت گفت: با شعار و نظریه‎پردازی در برنامه پیشنهادی به مجلس نمی‌توان به اهداف اقتصادی رسید.
ولی ملکی به عنوان مخالف وزیر پیشنهادی امور اقتصادی و دارایی خاطرنشان کرد: باید مشخص شود که امروز کجا ایستاده‌ایم و به کجا خواهیم رفت و اهداف کمی اقتصادی به درستی تبیین شود. اما من چنین چیزی در برنامه‌های آقای کرباسیان ندیده‌ام.
وی در خصوص طرح موضوع مبارزه با مفاسد اقتصادی در چارچوب برنامه پیشنهادی وزیر اقتصاد و دارایی گفت: این همه موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز از کجا آمده‌اند؟ هرکسی حدود ۱۰۰ میلیارد بودجه آماده کرد توانست بانک و موسسه مالی و اعتباری تاسیس کند و در کشور فساد ایجاد کند و وزیر پیشنهادی باید برنامه خود را برای حل این مشکلات بگوید. همچنین باید بگوید که سود بانکی در چهار سال آینده چه وضعی پیدا می‌کند و باید به مجلس مستمر گزارش بدهد.
اولادقباد: شفافیت اقتصادی از برنامه‌های خوب کرباسیان است
اولادقبا در موافقت سخن گفت. نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، شفافیت اقتصادی را از برنامه‌های خوب وزیر پیشنهادی اقتصاد عنوان کرد و اصلاح نظام بانکی، مالیاتی و گمرکی را مهم‌ترین مطالبات از وزیر آینده اقتصاد ذکر کرد.
فریده اولادقباد به عنوان موافق وزیر پیشنهادی اقتصاد گفت: باید ببینیم که دولت یازدهم را با چه شرایطی از نظر رشد اقتصادی و تورم تحویل گرفته‌ایم و بدانیم که این دولت باید از ثبات اقتصادی، تورم تک رقمی و افزایش سهم درآمدهای مالیاتی از بودجه بهره‌برداری کند. در سال ۹۱ رشد اقتصادی ایران ۷- درصد بوده و در سال ۹۵، به ۱۲+ رسیده است و تورم هم تک رقمی شده است.
اولاد قباد اضافه کرد: آقای کرباسیان با فضای کسب و کار و معادلات جهانی آشنایی کامل دارد و با توجه به سوابق تدریسش در دانشکده های اقتصاد و مدیریت از دانش روز در خصوص جدیدترین تئوری‌های روز اقتصاد و مدیریت برخوردار است. ایشان از منظر تجربیات مدیریتی هم ۲۸ سال معاون وزیر صنعت، نفت، بازرگانی و اقتصادی بوده و چهار سال به عنوان معاون آقای طیب‌نیا وزیر اقتصاد موفق دولت یازدهم نقش مثبتی ایفا کرده است.
وی ناکارایی سیستم‌های بانکی را از مهم‌ترین چالش‌های کشور عنوان کرد و گفت که اصلاح این سیستم‌ها نیازمند تلاش نهادهای اقتصادی است.
بهادری: کرباسیان با تشکیل تیم اقتصادی هماهنگ ضعف‌ها را برطرف کند
بهاردی در مخالفت سخن گفت. عضو فراکسیون امید با تاکید بر لزوم هماهنگی بین تیم اقتصادی در دولت دوازدهم گفت که انتظار می‌رود آقای کرباسیان با استفاده از کارشناسان و تشکیل تیمی هماهنگ در جهت بهبود شاخص‌های اقتصادی حرکت کند.
هادی بهادری در مخالفت با وزیر پیشنهادی اقتصاد گفت: مخالفت بنده در جهت حمایت از دولت است. در حال حاضر آمارها نشان دهنده نامطلوب بودن وضعیت اقتصاد کشور است. انتظار می‌رود که اقتصاد از زیر چرخ‌های سیاست خارج شود و با اجرای سیاست‌های اقتصادی مستحکم شاهد بهبود شاخص ‌های اقتصادی در آینده باشیم.
وی رفع مشکلات مالیاتی و یکسان سازی نرخ ارز برای بخش خصوصی را به عنوان اولویت‌های دیگر وزیر اقتصاد دانست و گفت: آقای کرباسیان یکی از مدیران با سابقه و خوش‌نام است، اما در برنامه‌اش اهداف کمی نیامده است. انتظار می‌رود ایشان بعد از کسب رای اعتماد ضمن برطرف کردن ضعف‌ها با تشکیل تیمی هماهنگ در جهت بهبود شاخص‌های اقتصادی در چهار سال آینده حرکت کند.
خضری: کرباسیان شفاف درباره چگونگی پیگیری مطالبات سپرده‌گذاران موسسات مالی و اعتباری پاسخ دهد
رسول خضری به عنوان مخالف وزیر پیشنهادی اقتصاد با بیان اینکه ابهاماتی در برنامه کرباسیان وجود دارد، گفت: اکنون وضعیت رکود به جایی رسیده که مردم دلشان برای تورم تنگ شده است، پس لازم است وزیر اقتصاد فکری برای رفع رکود کند.
این نماینده مجلس با اشاره به مشکلات موسسات مالی و اعتباری گفت: انتظار می‌رود آقای کرباسیان برای پیگیری مطالبات به حق مردم پاسخ شفافی دهد، چون نهادهای نظارتی پولی در این باره بسیار ضعیف عمل کرده و مردم گلایه‌مندند.
خضری توضیح داد: موسسات ثامن الحجج، فرشتگان و کاسپین با تابلوی بانک مرکزی سرمایه‌های مردم را گرفته و سر آنها کلاه گذاشتند. مردم از وزیر می‌خواهند که وضعیتشان مشخص شود.
شهریاری: کرباسیان دروازه ورود دلارهای غیرنفتی را به کشور باز کرد
نماینده مردم دشتی و تنگستان که در موافقت سخن می‎گفت، با بیان اینکه کرباسیان از چهره‌های موفق در عرصه اقتصاد است، گفت: وی توانست دروازه ورود دلارهای غیرنفتی را به کشور باز کند.
کمال‌الدین شهریاری در موافقت با وزیر پیشنهادی اقتصاد، گفت: معاونت نظارت مجلس گزارشی را در خصوص تطبیق برنامه‌های وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم با اسناد بالادستی تهیه کرده که خوشبختانه کمترین انحراف در این گزارش مربوط به خط مشی و برنامه های آقای کرباسیان است.
وی افزود: سیاست های اقتصاد مقاومتی برنامه ششم توسعه، بودجه‌های سنواتی و سند چشم انداز از برنامه‌های وزیر پیشنهادی اقتصاد هستند و چیزی خارج از این قرار نیست که در برنامه ایشان وجود داشته باشد.
بهادری تصریح کرد: کرباسیان چهره‌ای است که اقتصاد را آلوده به خط و خطوط سیاسی نکرده و نمی کند در واقع حوزه اقتصاد را از تمامی جنبه ها تجربه کرده است. نه تنها در دستگاه‌های دولتی بلکه در نهادهای عمومی غیردولتی هم خدمت کرده است.
خدری: ایجاد شفافیت اقتصادی و جذب سرمایه‌گذاری خارجی از برنامه‌های کرباسیان است
نماینده مردم بوشهر در مجلس در موافقت با بیان اینکه جذب سرمایه‎گذاری خارجی و ایجاد شفافیت در اقتصاد از برنامه‌های کرباسیان است، گفت: اگر گوشه‌ای از تجارب خود را در وزارت اقتصاد به کار گیرد، موفق می شود.
حجت الاسلام والمسلمین عبدالحمید خدری در موافقت با وزیر پیشنهادی اقتصاد اظهار داشت: رشد اقتصادی، فراهم ساختن شرایط توانمندسازی بخش خصوصی، تسهیل فضای کسب و کار، تقویت روابط اقتصادی خارجی به صورت هدفمند، مشارکت در ارتقای بهره وری، ایجاد شفافیت در اقتصاد و اصلاح نظام بانکی و تلاش برای جذب سرمایه گذاری خارجی از برنامه‌های وزیر پیشنهادی اقتصاد است.
وی افزود: نقطه عطف تجربیات کرباسیان را باید در اصلاحات چهار سال گذشته در ساختار گمرک دانست که با ساختار سامانه گمرکی تحول ایجاد کرده‌اند و امیدواریم این سیستم را امور مالیاتی و بودجه‌ای هم پیاده کنند.
کرباسیان: تمام تجربه و دانشم را برای بهبود وضعیت معیشتی مردم به کار می‌گیرم
وزیر پیشنهادی امور اقتصادی و دارایی گفت: معاونت نظارت مجلس درجه انطباق برنامه پیشنهادی‌ام با برنامه ششم را با درجه انطباق بالایی تشخیص داده است.
مسعود کرباسیان در دفاع از برنامه هایش گفت: در ایامی قرار داریم که در آستانه بازگشست آزادگان عزیز قرار داریم. از خدا می‌خواهم ارزش‌هایی که آن عزیزان داشتند مبنای گفتار و عملم باشد.
وی افزود: در شرایطی فعلی همه خواستار بهبود وضعیت رفاهی مردم هستیم. در چهار سال گذشته دولت موفق شد با همکاری با مجلس و قوه قضاییه، اقتصاد را از شرایط بحرانی خارج و در وضعیت نسبتا بهتری قرار دهد. ساماندهی بازار مالی و کاهش نرخ تورم و رکود از تدابیر دولت تدبیر و امید بود که باید از این دستاورد صیانت کرد.
کرباسیان رانتی‌بودن، سیاست‌زدگی، نفتی و دولتی بودن اقتصاد کشور را مورد اشاره قرار دارد و افزود: چاره‌ای نداریم جز اصلاحات ساختاری برای حل مشکل تاریخی اقتصاد بزنیم. این کاری بزرگ و خطیر است. این کار در دولت یازدهم آغاز شده و باید با سرعت بیشتری تداوم یابد. عملیاتی کردن سیاست‌های اقتصادی مقاومتی در چهار ساله آینده باید انجام شود. این مسئله در برنامه ششم توسعه تجلی یافته است.
کرباسیان تاکید کرد: باید «رقابت مثبت» را گسترش دهیم تا اقتصاد سالمی و مردمی داشته باشیم. دستاوردهای دانش اقتصاد نشان داده که محیط کسب و کار بر واگذاری بنگاه‌های اقتصادی اولویت دارد و «نظام مالیاتی» باید اصلاح شود. فرآیند واردات و صادرات باید در یک پنجره واحد سر راست شود. باید مقررات مخل رونق کسب و کار لغو شود و باید صدور مجوزهای کسب و کار تسهیل شود و شورای گفت وگو در دستور کار قرار می‌گیرد.
وی تصریح کرد: فقط حرف نمی‌زنم و اهل اجرا و عمل هستم. متعهد می شوم برنامه های پیشنهادی‌ام را اجرایی می‌کنم.
وی گفت: ماموریت اصلی وزارت اقتصاد در چهار سال آینده عملیاتی ساختن سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی بوده که در برنامه ششم توسعه نیز تجلی یافته و سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی را می توان تجلی تجربه درازمدت ایران از آسیب شناسی اقتصاد دانست، به این معنا که برنامه ششم توسعه در چارچوب آن سیاست های بلندمدت آغاز شده و در دولت دوازدهم نیز پیگیری می شود.
وزیر پیشنهادی امور اقتصادی و دارایی خاطرنشان کرد: تجربه بیش از سه دهه حضور در عرصه های مدیریتی را تبدیل به برنامه عملیاتی با اهداف کمی و اقدامات زمانبندی خواهم کرد و تلاش خود را برای اجرایی شدن آن به کار خواهم بست، اما اگر بخواهم مختصر بگویم آمده ام تا برنامه های مصوب برای گسترش تولید داخلی و کاهش بیکاری را عملیاتی کرده و سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی و برنامه ششم توسعه را اجرایی نمایم. این امر با عزم عمومی و مشارکت مجلس شورای اسلامی شدنی است، این در شرایطی است که خوشبختانه سند برنامه و سیاست های کلی برنامه ششم توسعه که از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شده، در دسترس است و شاخص های کمی در آن به صراحت ذکر شده که از جمله آن رشد ۸ درصد، کاهش ضریب جینی و مواردی از این دست است، بنابراین نقشه راه مشخص است و معاونت نظارت مجلس درجه انطباق برنامه اینجانب با برنامه ششم بالا تشخیص داده، بنابراین اگر جایی اعضای کمیسیون های مجلس مغایرت یا کمبودی مشاهده می کنند و انحرافی دیده اند، باید اصلاح شود.
کرباسیان گفت: نمایندگان در قانون برنامه ششم توسعه افزایش رشد سالانه اقتصادی ۸ درصد و تک رقمی شدن بیکاری و رسیدن آن به ۸.۶ درصد در پایان سال برنامه را هدف گذاری کرده اند که وزارت اقتصاد هم مکلف است تمام تلاش خود را به کار بسته تا اهداف بزرگ دولت و مجلس را در این برنامه محقق کند.
وی تصریح کرد: باید میانگین بهره وری به صورت سالانه ۹.۸ درصد و سرمایه گذاری ۲۱.۴ درصد رشد کند، اما با توجه به عملکرد نامناسب این شاخص ها در گذشته، خوشبختانه در دولت یازدهم این اعداد بهبود یافته، ولی باید به مراتب در چارچوب برنامه موفق تر عمل شود. اما برای دستیابی به این سطح رشد از بهره وری و سرمایه گذاری باید به اسناد فرادستی کشور در سیاستگذاری ها توجه کرده و اقتصاد مقاومتی، اصل ۴۴، برنامه ششم توسعه، قانون مالیات های مستقیم، قانون رفع موانع تولید و بهبود فضای کسب و کار را عملیاتی کرد.
وزیر پیشنهادی امور اقتصادی و دارایی گفت: در ۴ محور اصلی برنامه، مردمی سازی اقتصاد ایران مورد اشاره قرار گرفته که برای تحقق آن بهبود محیط کسب و کار و توانمندی سازی بخش خصوصی در اولویت قرار دارد. پس دولت باید از عرصه تصدی گری اقتصاد بیرون رود تا به دولتی توانمند و مقتدر برسیم که در امور حاکمیتی مشارکت داشته و بخش خصوصی و تعاونی را تنها متصدی اقتصاد کند.
وی با اشاره به توزیع سهام عدالت خاطرنشان کرد: به زودی مشمولان سهام عدالت از سود بنگاه های واگذار شده بهره مند خواهند شد و برای اصلاح و تکمیل این طرح برنامه دقیقی تدوین شده که با اجرای آن از سود مالکانه نیز بهره مند خواهند شد، ضمن اینکه کمک می شود تا شورای رقابت تقویت شده تا فعالیت های انحصاری را از میان بردارند.
کرباسیان خواستار گسترش رقابت مثبت شد و گفت: باید این کار را صورت داد تا توانمندسازی اقتصاد ایران را شاهد بود، ضمن اینکه بهبود محیط کسب و کار اولویت بیشتری نسبت به واگذاری بنگاه های دولتی دارد و برای بهبود محیط کسب و کار، نظام مالیاتی باید اصلاح و کارآمد شود، ضمن اینکه فرآیند واردات و صادرات باید با تجمیع خدمات همه سازمان ها در پنجره واحد آسان سازی گردد.
وی خاطرنشان کرد: باید مقررات مخل رونق کسب و کار لغو شده و اخذ مجوزهای لازم تسهیل شده که در این راستا به کارگیری شورای گفتگو به صورت فعال در دستور کار قرار خواهد گرفت.
وی با اشاره به حمایت دولت و شخص رئیس جمهور و معاون اول از اجرای سامانه جامع گمرکی گفت: این کار فردی نبوده و حمایت و هدایت دوستان موثر بوده است. به این معنا که هزینه های تجارت رسمی بالغ بر ۳۰ هزار میلیارد تومان در سال کاهش یافته و کار برای قاچاقچیان مشکل شده است، این در حالی است که فساد گمرکی به حداقل رسیده و برآورد میزان قاچاق از ۲۵ میلیارد دلار به ۱۵ میلیارد دلار کاهش یافته است. ضمن اینکه از ۱۵ کیلو کشفیات مواد مخدر در سال ۹۱ به ۳۰۰ هزار کیلو در سال گذشته رسیدیم، پس گمرک ایران رتبه یک دنیا را در زمینه کشفیات مواد مخدر به خود اختصاص داده است.
کرباسیان گفت: گمرک ایران به عنوان سازمان برتر در زمینه اجرای اقتصاد مقاومتی شناخته شده بنابراین بنده حرف نمی زنم و اهل اجرا و عمل بوده و تعهد می دهم این برنامه ارائه شده به مجلس را عملیاتی نمایم.
وی افزود: ضمن اینکه تقویت هوشمند روابط را در دستور کار دارم و سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی را پیگیری خواهم کرد. به نحوی که با جذب سرمایه گذاری خارجی به میزان تعیین شده در سند برنامه ششم عمل کرده و دسترسی به فناوری های روز را پیاده سازی خواهم کرد.
وزیر پیشنهاد وزارت اقتصادی و دارایی خاطرنشان کرد: از منابع مالی خارجی در قالب فاینانس، سرمایه گذاری خارجی، مشارکت و یا سایر روش های دیگر تامین منابع مالی صورت خواهیم داد که در این زمینه همراه وزارت امور خارجه بوده و با تامین منابع مالی از خارج از کشور بخشی از نیازهای مالی طرح های سرمایه گذاری را تامین خواهیم کرد.
وی با اشاره به اصلاح نظام تامین مالی دولت و بنگاه های اقتصادی گفت: طی سال های گذشته اقدامات موثری در خصوص کاهش وابستگی دولت به منابع نفتی انجام شده و بخشی از اصلاحات نظام مالیاتی نیز صورت گرفته است، اما باید در کنار افزایش سرعت اجرای طرح جامع مالیاتی، تکمیل اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده و فرآیند رسیدگی به این قانون را در دستور کار قرار داده ام تا بار ارزش افزوده را از دوش تولیدکنندگان و صادرکنندگان بردارم.
کرباسیان تصریح کرد: لایحه مالیات بر ارزش افزوده به مجلس ارائه شده و در دستور کار کمیسیون اقتصادی مجلس است که این یک کار ارزشمند به شمار می رود و امید می رود هر چه زودتر به صحن مجلس بیاید، البته برخی نقد جدی در خصوص بر ارزش افزوده داشته اند که تقاضای من این است که انتقاد به کمیسیون اقتصادی مجلس ارجاع داده شود.
وی با بیان اینکه از تمام ظرفیت ها برای ایجاد بانک اطلاعاتی مودیان مالیاتی سود خواهم برد، گفت: با فرارهای مالیاتی قاطعانه مبارزه کرده و مشارکت در اصلاح نظام بانکی را یکی از دستور کارهای جدی خود قرار خواهم داد. این در حالی است که کاملا با مسائل نظام بانکی و سیاست های کلی آشنایی داشته و متناسب با شرایط کنونی موسسات مالی و سپرده گذاران آنها برنامه های عملیاتی طراحی شده خود را به اجرا در خواهم آورد ضمن اینکه وزارت اقتصاد در کنار بانک مرکزی خواهد بود.
کرباسیان گفت: در خصوص اصلاح نظام بانکی حداکثر تلاش خود را در صحن مجلس و کمیسیون اقتصادی به کار خواهم بست، ضمن اینکه تلاش دارم توسعه بازار سرمایه را نیز در کنار افزایش سهم آن در تامین مالی تولید پیگیری کرده و این در حالی است که بازار سرمایه در ایران ظرفیت بالقوه ای دارد که هنوز بالفعل نشده، اگرچه این بازار در دولت یازدهم توسعه یافته ولی هنوز با ابزارهای نوین و روز دنیا فاصله دارد به همین دلیل با مشورت مجلس این ابزارها را عملیاتی خواهم کرد.
وزیر پیشنهادی وزارت امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت: هدایت اقتصاد به اتاق شیشه ای یکی از اهداف من است چرا که ضعف در شفافیت و عدم انضباط از جمله مشکلات اقتصاد ایران است که در این راستا به شفاف سازی آمارها و اطلاعات خواهم پرداخت و شفافیت مالیاتی را حداکثر خواهم کرد، ضمن اینکه بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد در راستای تخصیص متناسب با سطوح عملکردی و اجرای کامل قوانین مبارزه با پولشویی در دستور کار قرار خواهد گرفت.
وی گفت: مبارزه با قاچاق سازمان یافته را در دستور کار قرار خواهم داد و اینها برنامه های میان مدتی است که برای اصلاح ساختار اقتصاد باید انجام شود، اما نیاز داریم در اولین سال اجرای برنامه ششم اهداف پیش بینی شده را محقق کرده و آنها را در راستای سیاست های مصوب و با هماهنگی دولت و تیم اقتصادی ساماندهی نماییم.
کرباسیان ادامه داد: تمام اینها در شرایطی است که متعهد به تمامی برنامه های مصوب هستم.
وی افزود: به دلیل تجربه بالای کاری که در این وزارتخانه وجود دارد از سابقه طولانی حضور خود در مجامع سیاستگذاری اقتصادی و مدیریت  اجرایی بهره خواهم برد و عملکرد واحدهای تابعه و شرکت های وابسته را بر مدار اهداف برنامه ششم پیش خواهم برد و البته رای اعتماد شما بار سنگینی را به دوش بنده خواهد گذاشت و اطمینان خواهم داد که مشکلات را از نزدیک لمس کرده و با توجه به مشکلات معیشتی مردم که مجلس به آن آگاه است تلاش در رفع آنها خواهم کرد.
وی با بیان اینکه همه ما می دانیم جوان بیکار داشتن یعنی چه گفت: بنابراین اگر مشمول اعتماد مردم و نمایندگان مجلس قرار گرفتم تمام دانش و تجربه خود را در تعامل با پارلمان به کار خواهم بست تا به این اعتماد ارزشمند پاسخی در خور بدهم و بار مشکلات اقتصادی از دوش مردم را بردارم.
وزیر پیشنهادی امور اقتصادی و دارایی تاکید کرد: برنامه‌هایم را با همکاری تیم اقتصادی دولت اجرایی می‌کنم. نتیجه تمامی سیاست‌هایم در شغل آبرومندانه برای مردم باید خودش را نشان دهد.
*بررسی صلاحیت دکتر ظریف
وزیر خارجه، سومین وزیری بود که امروز صلاحیتش مورد بررسی قرار گرفت.
نماینده بهار: مشکل روابط سازنده با برخی کشورهای منطقه نیازمند تدبیر ویژه‌تری است
نماینده بهار و کبودرآهنگ در مجلس شورای اسلامی گفت: در سال‌های اخیر سطح روابط با کشورهای آمریکای لاتین و آسیای میانه و قدرت اثبات حقانیت ایران در برابر اقدامات ضد حقوق بشری آمریکا کاهش یافت.
محمدعلی پورمختار در مخالفت با وزیر پیشنهادی امور خارجه تصریح کرد: عدم نظارت دقیق بر سفرا و دیپلمات‌های ایران در کشورهای خارجی و مشکلات فعالان اقتصادی و اتباع در خارج از ایران از نواقص جدی وزارت امور خارجه است.
پورمختار ادامه داد: مشکل روابط سازنده با برخی کشورهای منطقه ای و حاشیه خلیج فارس نیازمند تدبیر ویژه تری است. همچنین کشورهای استقلال یافته از شوروی نیز از اولویت وزارت خارجه خارج شده است و اقدامات مناسبی در تعامل با آنها صورت نمی‌گیرد.
پورابراهیمی: اصلاح ساختار وزارت امور خارجه در بخش دیپلماسی اقتصادی یک ضرورت است
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: اصلاح ساختار وزارت امور خارجه در بخش دیپلماسی اقتصادی یک ضرورت است؛ چراکه برنامه‌های خوبی که آقای ظریف ارائه کرده‌اند پس از ایشان و در دراز مدت در وزارت خارجه با ساختار کنونی رها می‌شود.
وی افزود: اما اختلاف نظر بنده با وزیرامورخارجه در این باره موضوع لزوم اصلاح ساختار دیپلماسی اقتصادی است که وزیر خارجه معتقد به این موضوع نیستند. اما اگر ساختار سفارتخانه‌ها و دفاتر جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور اصلاح نشود، در دراز مدت و با رفتن آقای ظریف مشکلات حل می‌شود.
رضازاده: گزینه‌ای بهتر از ظریف برای اداره دستگاه دیپلماسی کشور وجود ندارد
یک عضو فراکسیون امید با بیان این که فضای همکاری خارجی با ایران در طول ۴ سال گذشته، برای کشورهای منطقه و بین المللی تبدیل به یک فرصت و غنیمت شده است، گفت که اقدامات وزیر خارجه در دولت یازدهم باعث گشایش در روابط خارجی شد.
حسین رضازاده به عنوان موافق وزیر پیشنهادی امور خارجه  گفت: برای بررسی عملکرد آقای ظریف کافی است تنها به وضعیت ایران قبل از دولت یازدهم در عرصه‌ی سیاست خارجی نگاه کنیم. آقای ظریف با دیپلماسی قوی توام با اخلاق و ادب بهترین نحو سیاست خارجی کشور را در تعامل با دنیا به پیش برد. فردی که در مقابل استعمار ایستادگی و با اقتدار از منافع ملی دفاع کرد.
وی استفاده همیشگی از رهنمودهای رهبری در سیاست خارجی را یکی از نقاط مثبت ظریف دانست و افزود: مقام معظم رهبری درباره‌ی ایشان فرمودند: احساس قدرت و نشست در مقابل شش قدرت جهانی و دفاع از اهداف توام با داشتن تدین و شجاعت و ایستادگی و زیر بار زور نرفتن و دلسوز انقلاب بودن از ویژگی‌های ظریف است که این صحبت‌های رهبری بزرگترین نعمت برای آقای ظریف بوده و دلیل ما برای دفاع از ایشان است.
به گفته وی اولین آزمون موفق ظریف گفت و گوی هسته‌ای است و به سرانجام رساندن برجام بود او رویکردی منطقی در تعامل و گفت و گوی سازنده با کشورها اتخاذ کرد که باعث گشایش در روابط خارجی شد.
رضازاده در جمع بندی با بیان این که ظریف اهل استفاده از ایده‌ها و ابتکارات نو است، گفت که او یک زن را به عنوان سخنگوی وزارت خارجه و سفیر انتخاب کرد و از گزینه‌های قبلی در سفارت‌خانه‌ها استفاده نمود و از اقلیت‌های مذهبی و قومی در سفارت‌خانه‌ها بهره گرفت.
پارسایی: نام ظریف بر تارک ملی ثبت خواهد شد
سخنگوی فراکسیون امید بازگرداندن عزت ملی به کشور را نشان دهنده تقویت استفاده از ظرفیت دیپلماسی خارجی دانست و گفت که تبدیل شدن ایران به اثرگذارترین کشور در بین کشورهای همسایه به دلیل سیاست خارجی و وجود دیپلمات کارکشته‌ای همچون آقای ظریف است.
پارسایی همراهی تیم‌های اقتصادی در سفرهای ظریف را نشان دهنده توجه ویژه وزیر خارجه به موضوع اقتصاد در این وزارتخانه دانست.
ابطحی: تیم دیپلماسی را عوض کنید
نماینده اصولگرای مجلس شورای اسلامی خواستار تغییر تیم دیپلماسی در دولت دوازدهم شد.
محمدجواد ابطحی به عنوان مخالف وزیر پیشنهادی امور خارجه گفت: من اگر جای آقای روحانی بودم تیم دیپلماسی را عوض می‌کردم.آقای ظریف تعهداتی داده و تلاش روز افزونی کرده ولی در این موقعیت و با این دولت بهتر است یک تیم دیگر با سیاست دیگر سر کار بیایند و بدانند دیگر آقای ظریف با لبخندهایش و قدم‌زدنهایش در کنار رودخانه نیست، بلکه مثلا یک ابطحی با شجاعت خواهد آمد.
وی افزود: آقای روحانی در دفاع از ظریف  و برجام سخنانی گفت که شایسته سکوت نیست. آقای ظریف هم برنامه‌ای داده که احتمال می‌دهم در صورت اجرا دیگر به عنوان نماینده هم نتوانم در خصوص مسائل سیاست خارجی صحبت کنم. طبق این برنامه سیاست خارجی باید در دایره قدرت تصمیم گیری قرار گیرد و افراد غیر مسئول در این حوزه اظهار نظر و دخالت نکنند. ایشان به دنبال ایجاد موانع حقوقی و قانونی برای اظهار نظر افراد غیر از خود و دیپلمات‌های وزارت خارجه است که پیام خوبی نیست.
ابطحی یادآور شد: ما باید در عرصه عمل به دوستان خود در حوزه دیپلماسی کمک کنیم. مجلس هم با تمام قوا در اختیار شماست همچنان که مصوبه هفته قبل ما برای مقابله با اقدامات آمریکا یک رای مخالف هم نداشت. شما این پشتیبانی را دارید. سیاست ترامپ این است که تهدید کند تا راه مذاکره باز شود و هزینه را بالا ببرد. ما در مقابل آمریکا یکپارچه متحد هستیم.
او به اقتدار کره شمالی نیز اشاره کرد و اینکه این اقتدار بازدارنده است.
ساعی: سکان‌دار دستگاه دیپلماسی با رای مجلس می‌تواند در مذاکرات جهانی اثرگذار باشد
نماینده مردم تبریز در مجلس گفت: سکان‌دار دستگاه دیپلماسی ایران با رای بالای مجلس می‌تواند در مذاکرات منطقه‌ای و جهانی اثرگذار بوده و باعث اقتدار جمهوری اسلامی ایران شود.
زهرا ساعی تصریح کرد: با آغاز گفت‌وگوهای هسته‌ای و سازنده آقای ظریف راه را برای مذاکرات و به نتیجه رساندن هموار کرد. حل و فصل موضوع هسته‌ای با شش قدرت جهانی که نهایتا به توافق هم رسید، ضمن حفظ دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران و شناسایی حق غنی سازی، به بحران ساختگی غرب علیه برنامه صلح آمیز هسته‌ای کشورمان پایان داد.
وی تصریح کرد: ظریف فردی متخصص و حرفه‌ای در حوزه سیاست خارجی است و در چارچوب ارتقاء جایگاه و اعتلا و حفظ مصالح براساس رویکرد عزت، حکمت و مصلحت تلاش کرده است. گواه این مطلب فرمایش مقام معظم رهبری است که ظریف و تیم مذاکره کننده را امین، متدین، شجاع و با غیرت دانستند.
ساعی ادامه داد: سکان دار دستگاه دیپلماسی ایران باید بالاترین رای را توسط مجلس کسب کند که این رای می‌تواند در مذاکرات منطقه‌ای و جهانی اثر گذار بوده و موجب اقتدار جمهوری اسلامی ایران شود.
ظریف: تک‎صدایی ایجاد نمی‎کنم
محمد جواد ظریف وزیر پیشنهادی امور خارجه دولت دوازدهم با حضور در صحن علنی مجلس در دفاع از برنامه‌های خویش اظهار داشت:  از مردمی مردمی که با چنگ زدن به ریسمان الهی و با مقاومت، نظامی باثبات در منطقه ای بی ثبات ایجاد کردند، قدردانی می کنیم.
وی افزود: جانبداری از مظلومین در برابر ستمگران سیاست خارجی ایران در ۴ سال گذشته است و رمز موفقیت ماست.
وزیر پیشنهادی امورخارجه تصریح کرد: چارچوب های مصرح در قانون اساسی وظایف وزارت خارجه در پاسداری از تمایمت ارضی کشور را به تصویر کشیده است و سیاست های اقتصاد مقاومتی و سیاست های کلی رهبری راهبرد ما را مشخص کرده است.
وی ادامه داد: بی تردد عصر برتری غرب در نظام بین الملل به سر آمده است و در دوران پساغرب سیاست در چند قدرت خلاصه نمی شود و انحصا راز درست قدرت های غربی خارج شده و در حال جابجایی است.
ظریف با بیان اینکه منطقه ما یکی از سخت ترین دوران های خود را می گذرد، اظهار داشت: ایران به لطف الهی و در ۴ دهه مقاومت مردم از استحکام وثبات برخوردار است؛ علاوه بر ظرفیت های صنعتی، علمی و نظامی سامانه معنایی به نظام ما قدرت بخشیده است که امنیت خود را از مردم می گیرد، به هیچ کشور متکی نیست و با اخم و لبخند دیگران مضطرب و خوشحال نمی شود.
وی افزود: ایران به عنوان کشور قدرتمند منطقه ای به مسئولیت منطقه ای خود آگاه است و به دنبال منطقه ای امن و باثبات است، ایران پیوندهای منطقه ای را ضرورتی اجتناب ناپذیر می شمارد.
ظریف گفت: بپذیریم که ملت ایران با افتخار تنها نمونه خروج از فصل هفتم منشور ملل متحد در طی هفتاد سالی است که سازمان ملل متحد ایجاد شده است. در اینجا لازم می دانم از نقش برجسته مجلس شورای اسلامی به ویژه رئیس مجلس در روند مذاکرات هسته ای، تصویب برجام و نظارت بر اجرای برجام که حق قانونی مجلس شورای اسلامی و بزرگترین حمایت مجلس از وزارت امور خارجه است، تشکر کنم.
وزیر پیشنهادی وزارت امور خارجه ادامه داد: تصویب قانون اخیر مجلس شورای اسلامی در مقابله با اقدامات آمریکا تصویری مقتدرانه از همکاری میان سه قوه جمهوری اسلامی ایران و بیانگر تلاش مشترک همه ما برای دفاع از منافع و امنیت کشور است. دستاوردهای دولت یازدهم در حوزه سیاست خارجی منوط به برنامه هسته ای نیست، قفل مناسبات خارجی حوزه منطقه ای و بین المللی به صورت هدفمند و هوشمندانه باز شد که حضور نمایندگان عالی ۱۰۵ کشور و سازمان بین المللی در مراسم تحلیف رئیس جمهور که در همین مکان برگزار شد نمود مهمی از این گشایش جهانی است.
وی تصریح کرد: حضور ۳۰ هیات از اروپا شامل ۱۰ هیات به ریاست مقامات رده اول، شامل ۲۰ وزیر و نماینده ویژه، ۲۷ هیات از آسیا با ۱۶ مقام رده اول و ۱۱ وزیر و نماینده ویژه، ۲۶ هیات از آفریقا با ۱۴ مقام رده اول و ۱۲ وزیر و نماینده ویژه، ۹ هیات از آمریکا با سه مقام رده اول و ۶ وزیر و نماینده ویژه که حضورشان در هیچ مراسمی از آغاز انقلاب اسلامی تا به امروز سابقه نداشته است، در تاریخ ما ثبت شد.
ظریف گفت: سیاست خارجی به جای تحمیل هزینه در خدمت بهبود شرایط اقتصادی مردم قرار گرفته و توفیقات فراوانی اعم از عادی شدن فروش نفت با حذف دلالی های پرفساد و بازگشت قانون مند درآمد حاصله، باز شدن تعاملات بانکی، رفع موانع حمل و نقل دریایی، هوایی و زمینی، ورود ۱۱ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار سرمایه خارجی در طول دولت یازدهم که برای بیان کردن اهمیت این عدد مقایسه ای را خواهم داشت مبنی بر اینکه قبل از تحریم ها سرمایه گذاری خارجی در دولت نهم ۳.۴ میلیارد دلار و در دولت دهم ۳.۹ میلیارد دلار بوده است.
وزیر پیشنهادی وزارت امور خارجه با بیان اینکه افزایش گردشگری، توسعه همکاری های علم و فناوری و همچنین افزایش همکاری در حوزه هسته ای از دیگر اقدامات سیاست خارجی دولت یازدهم بوده است، گفت: اینها همه دستاوردهای ملت بزرگ ایران است و ارتباطی به وزارت امور خارجه ندارد. پیوند با ایرانیان خارج از کشور علیرغم کمبودهای مالی از گذشته عمیق تر و گسترده تر شده است که جلوه ای از آن را در صف های طولانی هموطنان مقیم خارج از کشور برای انتخابات ریاست جمهوری شاهد بودیم. در طی چهار سال گذشته با موانعی رو به رو بودیم هم از درون کشور و هم از بیرون کشور. ملاحظات جناحی، شتاب زدگی در تحلیل شرایط پیچیده، عدم انضباط در کلام و گفتارهای مربوط به مناسبات خارجی از جمله مشکلات حوزه سیاست خارجی به حساب می آید.
وی با تاکید بر اینکه حتما من آخرین نفری خواهم بود که در حوزه سیاست خارجی تک صدایی در کشور ایجاد خواهم کرد، بیان کرد: من به هیچ عنوان چنین خواسته ای نداشته و نخواهم داشت چرا که وجود چند صدایی در کشور را عامل قدرت، قوام و تقویت مشروعیت نظام می دانم.
ظریف گفت: مناطق پیرامونی ایران و رفتارهای برخی کنشگران در منطقه مهمترین چالش منطقه ای سیاست خارجی ایران به حساب می آید، آنها که نهایت تلاش خود را برای جلوگیری از برجام که ان شاء الله به عنوان سند افتخار مقاومت مردم ایران باقی خواهد ماند، به کار بسته اند اکنون تلاش می کنند با همدستی صهیونیست ها فضای ایران هراسی و شیعه هراسی را در منطقه و جهان تشدید کنند.
وزیر پیشنهادی وزارت امور خارجه تصریح کرد: اگرچه این گروه ها و کشورها مرتکب اشتباه اساسی محاسباتی شده اند اما این واقعیت و چالش ها وظیفه سیاست خارجی را که به سامان رساندن شرایط منطقه است را سنگین تر می سازد. تحولاتی که در مدیریت سیاسی ایالات متحده آمریکا اتفاق افتاده است و به دنبال آن برخی سیاست هایی که علیه ایران توسط سیاستمداران آن انجام می گیرد ناشی از توهم و کج فهمی توامان است.
ظریف گفت: وظیفه سنگین وزارت خارجه در دولت دوازدهم با هم افزایی هوشمندانه سایر نهادها و نه با سکوت دیگر نهادها، تقویت این باور در سیاستمداران ایالت متحده امریکا است که ایران ستیزی سکه ای از رونق افتاده است که در بازار جهانی خریدار ندارد. این مهم از طریق مقاومت در برابر زیاده خواهی ها از یکسو و نیز گسترش همه جانبه روابط سیاسی و اقتصادی با دیگر نقاط جهان از سوی دیگر دست یافتنی است و تاکنون نیز توفیقات بسیار خوبی در این حوزه داشته ایم.
وی افزود: دیپلماسی هوشمندانه و هدفمند ما باید با نشان دادن عقلانیت و قانونمندی ایران از یکسو و انتخاب های متنوع کشور از سوی دیگر برای تصمیم گیرندگان ایالات متحده تردیدی باقی نگذارد که تکرار تجربه های شکست خورده گذشته نتیجه ای جز نگرانی افزون تر و انزوای بیشتر برای امریکا نخواهد داشت.
وزیر پیشنهادی وزارت خارجه با بیان اینکه برجام حاصل اعتماد به امریکا نیست و جمله به جمله آن نشانه دهنده بی اعتمادی جدی ما نسبت به امریکا است، ادامه داد: انسجام داخلی، طراحی فراگیر و استفاده هم افزا از تمام توان کشور یعنی تمام نهادها و جامعه مدنی ضرورت غیرقابل انکار دستیابی به این هدف است.
ظریف اظهار کرد: ما باید برای سیاستمداران امریکا این باور را تقویت کنیم که دولتمردان پیش از شما پس از سال تکرار تجربه تحمیل و تحریم به پای میز مذاکره آمدند و اکنون نیز نه تنها امریکا به عنوان یک عضو برجام تعهدات خود را نمی تواند فراموش کند و با عهدشکنی یک تفاهم بین المللی را نادیده بگیرد بلکه چنین سیاستی باعث انزوای امریکا خواهد شد و دست ایران برای اقدامات مهم همانگونه که ریاست جمهوری در سخنرانی دیروز خود هم بیان کردند باز است و این اقدامات حتی در قالب برجام نیز دیده شده است که این نشانه بی اعتمادی در دوران مذاکره با ایالات متحده امریکا است.
وی خاطرنشان کرد: برای رسیدن به این موضوع بهره برداری از دیپلماسی عمومی و استفاده روش ها  و ابزارهای متنوع اطلاع رسانی برای تبیین دیدگاه های جمهوری اسلامی و ارتقای جایگاه ایران در افکار عمومی ضروری است. حمایت همه جانبه از حقوق ایرانیان و کسب حمایت آنها به عنوان مدافعان غیور و توانمند منافع ملی از یکسو و نیز جلب مشارکت ارزشمند آنها برای بازسازی کشور و به ویژه استان های پدری و مادری آنها از مهمترین ظرفیت های قدرت معنای جمهوری اسلامی ایران به حساب می آید که با تلاش و کوشش و با کمک شما و با بودجه ای که جهت حمایت از ایرانیان خارج از کشور در اختیار ما قرار خواهید داد، اقدامات بهتری را در آینده انجام خواهیم داد.
وزیر پیشنهادی وزارت خارجه تاکید کرد: مجلس شورای اسلامی به عنوان نهاد مردم سالاری دینی نقش برجسته ای در تقویت قدرت معنایی ایران دارد و بهره گیری از راهنمایی نمایندگان محترم در کمیسیون های مختلف در نقش آفرینی موثر و هوشمندانه نمایندگان در صحنه جهانی از طریق دیپلماسی پارلمانی  دو مولقه اقتدار ملی و سیاست خارجی است.
ظریف عنوان کرد: در صورتی که افتخار تداوم خدمت را با رای نمایندگان ملت بزرگ ایران پیدا کنند با توجه به چالش های موجود دو ابر اولویت تقویت روابط با همسایگان و حل و فصل مشکلات منطقه ای و کمک به دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی و بهبود وضعیت معیشتی مردم را پیگیری خواهم کرد.
وی گفت: حل مشکلات منطقه ای و توسعه روابط با همسایگان زمینه های بی ثباتی، تنش و درگیری را در محیط پیرامونی کاهش می دهد و بستر مناسبی برای دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی فراهم خواهد کرد. همسایگان بهترین شرکای اقتصادی ما هستند و حوز بخش خصوصی در کشور های همسایه با حمایت دولت به عنوان ابزاری کارآمد جهت تقویت اعتماد متقابل و بهترین ظرفیت برای افزایش تولید و اشتغال داخلی است.
وزیر پیشنهادی وزارت خارجه افزود: ما سیاست های اعتمادسازی در منطقه را با جدیت دنبال خواهیم کرد و حمایت های لازم برای حضور کارآفرینان را در بازارهای حوزه پیرامونی فراهم خواهیم ساخت، گسترش همکاری های دو و چند جانبه در زمینه های مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی در منطقه گرفته تا اعتمادسازی با همسایگان برای ایجاد محیطی امن برای تمام کشورها چه در منطقه و چه در داخل کشورها ضرورتی انکارناپذیر است.
ظریف با بیان اینکه این ضرورت را هم در برنامه ها و هم در ساختار وزارتخانه پیش بینی کرده ایم، تصریح کرد: مهمترین دستور کار ما در مسئله منطقه ایجاد جبهه ای واحد در منطقه در جهت مبارزه با تروریسم است، همکاری با جهان اسلام برای مقابله با صهیونیست و جریان مقاومت و مردم فلسطین و بازگرداندن مسئله فلسطین به عنوان مهمترین جهان اسلام رمز اتحاد منطقه ای ما خواهد بود.
وی ادامه داد: در حوزه دیپلماسی اقتصادی راهبرد ما تامین منافع ملی در محیط ناپایدار منطقه و جهان است که تحقق این امر مهم در وزارت خارجه با محور قرار دادن این مسئله در متن دیپلماسی تحقق می یابد. دیپلماسی اقتصاد محور نیازمند هماهنگی قانونی و فرهنگی روابط اقتصاد خارجی در وزارت خارجه و جهت دادن منافع فعالان اقتصادی و دستگاه های دولتی و غیردولتی اقتصادی در مسیر  تامین منافع ملی است.
ظریف بیان داشت: وزارت خارجه با تقویت جهت گیری راهبردی اقتصادی ساختار مرکز و سفارتخانه ها و با ایجاد انگیزه و آموزش های لازم برای مدیران سفرا و کارشناسان معاونت جدید اقتصادی و سفارتخانه ها را در جهت تقویت اقتصاد مقاومتی به کار خواهد گرفت. در این مسیر ورود به بازارهای جهانی و منطقه ای برای صادرات کالا و خدمات، تضمین سرمایه و جذب گردشگر و ارتقای جایگاه جهانی کشور در اقتصاد دنیا در اولویت کاری ما قرار خواهد داشت.
وزیر پیشنهادی وزارت خارجه ادامه داد: برای پیگیری این دو ابر اولویت چابک سازی ساختار را با هدف برجسته کردن همکاری های منطقه ای و اقتصاد مقاومتی مراحل خود را طی می کند و انشاالله امروز امضا خواهد شد که بین ما و سازمان امور استخدامی این مسئله صورت خواهد گرفت. اجتناب از تصمیم های شتاب زده، زودباوری و اتکا به خرد جمعی و همچنین از انتقاد سازنده و هم فکری با نخبگان دانشگاهی و همینطور نمایندگان مجلس راهنمای جهت گیری اجرایی وزارت امور خارجه خواهد بود.
منبع: رجانیوز

مخالفان ربیعی بارها و بارها اعتراض کردند اما دست آخر موافقان از تریبون موافق کار خویش را پیش بردند و وقت مخالفان را گرفتند. ثبت‎نام به عنوان مخالف و سخن گفتن در موافقت اگر چه متأسفانه پیش از این نیز گاه در ادوار پیشین سابقه داشته اما عدم مداخله رئیس مجلس در این روند مسئله‎ای بود که اعتراض نمایندگان را در پی داشت. این البته از یک واقعیت نیز خبر می‎دهد و آن هراس موافقان از مخالفان ربیعی است.
اگر چه بخشی از موافقان و مخالفان وزیر بهداشت قبل از ظهر سخن گفتند اما عمده بحث‎ها به بعد از ظهر واگذار شد. به این ترتیب در فرصت عصر نخست صلاحیت وزیر بهداشت و سپس صلاحیت وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی مورد بررسی قرار گرفت.
*بررسی صلاحیت وزیر بهداشت و درمان
اظهار نگرانی نماینده ارومیه از نحوه ادامه طرح تحول سلامت
نماینده مردم ارومیه از نحوه ادامه طرح تحول سلامت اظهار نگرانی کرد و گفت: چگونه قرار است این طرح در آینده تامین مالی شود؟
سید هادی بهادری در مخالفت با وزیر پیشنهادی بهداشت و درمان در مجلس شورای اسلامی گفت: درباره نارسایی‌های ادامه طرح تحول سلامت با توجه به سیاست‌های مقام معظم  رهبری که وزارت بهداشت را متولی حوزه سلامت می دانند دچار ابهام هستیم.
وی ادامه داد: بیمه‌ها وضع مناسبی ندارند و حقیقتا در ادامه طرح نگرانیم که چگونه منابعش تامین می شود. من در برنامه آقای قاضی زاده مطلبی برای تامین مالی ادامه طرح تحول سلامت ندیدم.
بهادری با بیان اینکه در سطح ملی با برخی بی عدالتی‌ها روبرو هستیم، یادآور شد: این بی عدالتی‌ها در مجموعه نظام پزشکان و بهداشت و درمان دیده می‌شود. تفاوت حقوق پزشکان با کادرهای پزشکی و پرستاران زیاد است و حتی تفاوت حقوق پزشکان در تخصص‌های مختلف هم قابل توجه به حساب می آید.
وی خطاب به وزیر پیشنهادی بهداشت گفت: باید توجه به موضوع بهداشت را بیشتر از درمان مدنظر قرار دهید و توجه به پیشگیری باید در دستور کار قرار گیرد. هدایت مریض به بخش‌های هزینه‌بر مثل بستری، آزمایش، عکسبرداری و داروهای متعدد ناشی از این است که هزینه را باید کس دیگری تقبل کند. در این زمینه پیگیری جدی‌تر طرح پزشک خانواده باید مورد توجه قرار گیرد.
عثمانی: اولویت بهداشت و درمان مهمترین مسئله وزارت بهداشت است
نماینده مردم بوکان در مجلس شورای اسلامی اولویت دادن به بهداشت را نسبت به درمان از مسائل اصلی وزارت بهداشت دانست.
محمد قسیم عثمانی در مخالفت با وزیر پیشنهادی بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: همانطور که از اسم وزارتخانه دیده می‌شود اولویت با بهداشت است و تمرکز بر بهداشت و اولویت دادن به بهداشت نسبت به درمان باید مورد توجه قرار گیرد.
وی افزود: در چهار سال گذشته آقای قاضی زاده در بخش درمان توانست شاهکار کند و می توانیم به او نمره عالی بدهیم. تختهای بیمارستانی ۲۵ درصد افزایش یافته اما در بخش بهداشت ما گله داریم چراکه آن میزان برتری درمان را در بهداشت نداشته ایم. در برنامه آقای قاضی زاده هم نمی بینیم که چطور می‌خواهد بخش بهداشت را مثل درمان متحول کند و برای تامین مالی بهداشت چه منابعی در نظر گرفته است. اگر در دوره اول تمرکز بر درمان بود در چهار سال بعد تمرکز باید بر بهداشت باشد.
عثمانی با اشاره به پرداخت‌ها در وزارت بهداشت عنوان کرد: خواسته ما رعایت تعادل در پرداخت حقوق و دستمزد در بدنه وزارت است. درست است که پزشکان نقش اول را در درمان دارند اما درمان فرآیندی است که تنها بخشی از ان را پزشکان انجام می دهند و پرستاران پیراپزشکی و پشتیبانی هم در آن نقش کلیدی دارند.
خاتمی: ۹۵ درصد برنامه‌های قاضی‌زاده‌هاشمی منطبق بر اسناد بالادستی است
نائب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت که طبق گزارش معاونت نظارت مجلس، ۹۵ درصد برنامه‌های قاضی‌زاده‌هاشمی منطبق بر اسناد بالادستی است.
مرتضی خاتمی به عنوان موافق وزیر پیشنهادی بهداشت گفت: وزارت بهداشت وظایف گسترده ای از جمله سیاستگذاری ارائه خدمات و خرید خدمت دارد و ما امیداریم آقای قاضی زاده هاشمی با رای بالای نمایندگان در راس این وزارتخانه قرار گیرد. ایشان کارنامه روشن چهار ساله وتجربه گران سنگ وزارت را دارد.
وی افزود: آقای قاضی زاده هاشمی طرح مهمی را به نام طرح تحول سلامت به اجرا در آورده که براساس آن بار به زمین مانده برداشته شده و زیرساخت‌های بهداشت و درمان اصلاح شده است.  همچنین یک چهارم کل تخت های موجود به تخت های بیمارستانی اختصاص یافته و ایشان بالغ بر ۳۰۰ سفر کاری به ۶۰۰ شهر و روستا داشته است.
بیگدلی: با رای بالا به قاضی‌زاده هاشمی زمینه اجرای طرح تحول فراهم شود
یک عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اجرای طرح تحول سلامت دردوره مدیریت قاضی‌زاده هاشمی در وزارت بهداشت گفت که در این دوره کمبود دارو از ۳۵۰ به ۳۰ قلم رسیده است.
احمد بیگدلی در موافقت با وزیر پیشنهادی بهداشت گفت: پیش از دولت یازدهم ۵ الی ۶ میلیون نفر فاقد هرگونه بیمه درمانی بودند، مردم در مورد ۳۵۰ قلم دارو با مشکل مواجه بودند و آنها را با هزینه شخصی تهیه می‌کردند. اما آقای وزیر با روحیه جهادی وارد وزارت بهداشت شد و تحولی در این زمینه ایجاد کرد.
نماینده مردم خدابنده در مجلس اضافه کرد: با تلاش‌های شبانه روزی آقای قاضی‌زاده هاشمی وزارت بهداشت در بین ۲۱۰ وزارتخانه کشورهای مختلف نوزدهم شد، کمبود دارو از ۳۵۰ به ۳۰  قلم رسید، ۳۲ پایگاه اورژانس هوایی تاسیس شد، تعداد تخت‌های اورژانس افزایش یافت، زیرمیزی از بین رفت و تنها ۳۰ درصد از بیماران به بیرون از بیمارستان‌ها ارجاع می شوند.
ملکی: قاضی‌زاده‌هاشمی تحمل مخالف ندارد/ وزارت بهداشت به وزارت رانت‌خواری تبدیل شده است
نماینده مشکین شهر با بیان اینکه وزارت بهداشت به وزارت ویژه‌خواری و رانتخواری تبدیل شده است، گفت: متاسفانه آقای هاشمی سعه صدر و تحمل مخالف را ندارد و در برابر انتقادات واکنش سریع نشان می‌دهد که امیدواریم در مقام کارگزار نظام اسلامی این رفتار را اصلاح کند.
ولی ملکی به عنوان مخالف وزیر پیشنهادی بهداشت و درمان مجلس گفت: در اینکه آقای هاشمی وزیری علمی و متخصص است، شکی نیست اما لازم است مواردی را مطرح کنم چون زیبنده کارگزار اسلامی نیست.
این نماینده مجلس با تاکید بر لزوم توجه به شایسته سالاری در گزینش‌های علمی گفت: متاسفانه وزیر بهداشت نظام ارجاع را علی رغم مصوبه قانونی اجرایی نکرده است. نظام ارجاع برای جلوگیری از سرگردانی بیماران به تصویب رسید که وزارت بهداشت با رفتار سلیقه‌ای از اجرای آن سر باز زد و باعث تحمیل هزینه شد.
این نماینده مجلس در پایان با این انتقاد که وزرات بهداشت به وزارت ویژه‌خواری و رانتخواری تبدیل شده است، گفت: موارد ذکر شده تنها گوشه‌ای از مسائل و مشکلات وزارت بهداشت بود که امیدوارم آقای قاضی‌زاده‌هاشمی در صورت رای اعتماد برای رفع این مشکلات تلاش کند.
تاجگردون: کسی بهتر از قاضی زاده هاشمی در شناسایی و رفع مشکلات نبود
نماینده مردم گچساران در مجلس با اشاره به اینکه براساس گزارش دیوان محاسبات از تفریغ بودجه سال ۹۴ تقریبا خطا از حیث عملکرد در بهداشت و درمان نداشته ایم گفت: کسی که بتواند مشکلات را شناسایی و برطرف کند بهتر از قاضی زاده هاشمی نبود.
غلامرضا تاجگردون در موافقت با وزیر پیشنهادی بهداشت و درمان اظهار داشت: یک بار دیگر بیایید مراکز درمانی و بیمارستانی را مرور کنید که چه مشکلاتی داشته و اکنون در چه شرایطی است، برنامه‌های آقای هاشمی را مطالعه کنید حتی یک درصد خطا با اسناد بالادستی ندارد ضمن اینکه کاملا منطبق با اسناد بالادستی سیاست‌های ابلاغی برنامه ششم و قانون بودجه است.
وی در ادامه گفت: امروز یکی از همکاران اشاره‌ای به گزارش دیوان محاسبات داشت که حتما آن را بررسی خواهیم کرد، اما بنده افتخار می‌کنم که اعلام کنم در آخرین گزارشی که از دیوان محاسبات در تفریغ بودجه سال ۹۴ در صحن مجلس ارائه شد تقریبا خطا از حیث عملکرد در این حجم سنگین منابع در بهداشت و درمان نداشتیم و خوشبختانه پیش رفتیم و هماهنگی بین اسناد بالادستی از جمله افتخارات آقای هاشمی در بحث بهداشت و درمان وطرح تحول بود.
نماینده مردم گچساران در مجلس گفت: بعضی از مسائل حواشی مانند دارو هم مطرح می‌شود؛ در حالی که سهم ورادات دارو به شدت کاهش یافته و کالاهای پزشکی رتبه بندی شده‌اند و کسی هم از راه نمی‌رسد دارو وارد کند؛ لذا کار سنگینی که دولت و مجلس شروع کرده باید ممارست کنیم تا به نتیجه برسد وامیدورایم که نمایندگان رای قاطع دهند.
صفاری‌نطنزی: برنامه‌های قاضی‌زاده‌هاشمی حکایت از تسلط وی بر مسائل حوزه بهداشت است
نماینده مردم نطنز در مجلس تاکید کرد: برنامه‌های ارائه شده توسط وزیر پیشنهادی بهداشت و درمان کاملا با اسناد بالادستی تطبیق داشته و حکایت از اشراف و تسلط ایشان در حوزه بهداشت دارد.
مرتضی صفاری نطنزی در موافقت با وزیر پیشنهادی بهداشت و درمان اظهار داشت: بزرگ‌ترین دستاورد و توفیق دولت یازدهم در حوزه سیاست خارجی و بهداشت بوده است. طبیعی است که این دستاوردها ناخودآگاه به وجود نیامده و نتیجه تلاش‌ها و پیگیری‌های وزرای مربوطه بوده است.
وی تصریح کرد: فراموش نمی‌کنیم دغدغه رهبری را که بارها به آن تاکید کرده‌اند که کاهش هزینه‌های درمان توسط مردم انجام شود یقینا تلاش‌های آقای قاضی‌زاده‌هاشمی بر این اساس شکل گرفت و موفق به کاهش هزینه‌ها توسط مردم شد.
قاضی‎زاده هاشمی: صادرات دارو دو برابر شده
سیدحسن قاضی زاده هاشمی در جلسه رای اعتماد در مجلس شورای اسلامی گفت: در دولت یازدهم پرداختی از جیب مردم از ۵۶درصد به ۳۹درصد رسید.
وی افزود: هر ماه دو قلم داروی جدید وارد بازار می شود. ضمن اینکه صادرات دارو دو برابر شده است و این یعنی یعنی توجه به اقتصاد مقاومتی.
وزیر پیشنهادی بهداشت و درمان ادامه داد: در دولت یازدهم کم توجهی به حوزه بهداشت زدوده شد تا جایی که می توان از دولت یازدهم به عنوان دولت سلامت محور نام برد.
وی افزود: ۵۰۰هزار نفر زن و مرد در دومین وزارت خانه پرجمعیت کشور کار می کنند و ما طی سالهای گذشته کارهایی که به ما سپرده اید با حفظ امانت انجام دادیم.
قاضی زاده همچنین تصریح کرد: هنگامی که دولت کار خود را آغاز کرد میزان پرداختی از جیب مردم ۵۶% بود که در بین ۴۰ کشور آخر دنیا قرار داشتیم، در حالی که در دولت یازدهم حوزه بهداشت توسعه یافته و این رقم تا ۳۹% پیشرفت داشته است. کم کردن بیش از ۱۶% پرداختی از جیب مردم در طول سه سال کار آسانی نبود.
وزیر پیشنهادی بهداشت و درمان گفت: با کمک وزارت کار و تعاون اجتماعی حدود ۱۱ میلیون نفر تحت پوشش بیمه قرار گرفتند که طبق آمار وزرات کار بیش از ۸۵% آنها درآمدی کمتر از یک میلیون تومان داشتند.
وی افزود: در این دولت زیرساخت های بهداشت درقالب ساخت  خانه های بهداشت، پایگاه های بهداشت و بیمارستانها ساخته شدند. توسعه مراکز آموزش عالی، توسعه در پذیرش رشته های پزشکی و دندانپزشکی و بومی گزینی دانشجویان  از اقدامات این دولت بوده است.
قاضی زاده ادامه داد: اکنون در منظقه رتبه اول تولید علم را در رشته پزشکی داریم و در طی ۳ سال گذشته ۳۵درصد به تعداد مقالات این رشته اضافه شده است.
وی تاکید کرد: امروزه تعداد داروهای کمیاب از  ۳۵۰ قلم در گذشته به کمتر از ۳۰ قلم رسیده است. میزان صادرات دارو به ۲ برابر افزایش یافته است و این یعنی توجه به اقتصاد مقاومتی.
هاشمی افزود: به طور میانگین در هر ماه ۲ قلم دارو جدید وارد بازار می کنیم. در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی همیشه حرف و حدیث بوده است و اگر در مورد تخلفات دارویی اسنادی در دست دارید به قوه قضایی ارائه دهید.
وی در ادامه گفت: من از روز اول گفته ام که نسبت به فساد حساسم و اگر کسی مدرکی  دارد میتواند ارائه کند.
هاشمی در مورد تعارض منافع و اینکه عده ای میگویند وزیر بهداشت نباید پزشک باشد گفت: مهم این است که شما دقت کنید فساد صورت نگیرد. می بایست از شایسته سالاری استفاده کرد و شایسته سالاری یعنی هرکسی سر جای خودش قرار گیرد.
وی افزود: طبق آماری که دکتر لاریجانی ارائه دادند در حوزه بهداشت و درمان می توانید به رتبه ایران افتخار کنید.
قاضی زاده ادامه داد: برای استمرار طرح تحول سلامت لازم میدانم توجه تان را به دو چالش بزرگ جلب نمایم؛ در حوزه سلامت تعداد مراکز سیاست گذاری افزایش یافته است و در تامین منابع پایدار نیز با مشکل روبرو هستیم.
وزیر پیشنهادی گفت: آقای بیگی درباره واردات لنز داخل چشمی آرکان سوال کردند و این حرف به من بر می‌گردد؛ دل من را درد آورد. حقوقی که دراین دولت به من دادند، حقوقی است که از دانشگاه می گرفتم؛ سه میلیون و ۲۷۰هزار تومان، همان حقوق نجومی است که این همه گفتید. در عین حال خدا را شکر می کنم به هیچ کار اقتصادی به غیر از کار خودم نپرداختم. بچه های من هنوز راه وزارت بهداشت را بلد نیستند. یک برادر من فقط نماینده مجلس بودند.
وی در خاتمه گفت: کتمان نمی کنم که در اجرای برنامه ها دچار اشتباه و خطا نشده ام ولی خطای من از روی عمد نبوده است. قصور بوده ، تقصیر نبوده است
*بررسی صلاحیت وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی
پس از وزیر بهداشت نوبت به ربیعی رسید که این روزها معرفی دوباره‎اش از سوی رئیس‎جمهور بحث برانگیز شده و عمده جریانات سیاسی انگار منتقد او هستند. با این حال موافقان اجازه ندادند مخالفت جدی با او صورت پذیرد. در این میان اما محمدرضا پورابراهیمی نماینده مردم کرمان و رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در قالب تذکری یک جمله گفت: امروز هیچ کسی عملاً در مخالفت صحبت نکرد که این وهن مجلس است؛ با وضعیتی که در وزارت رفاه است، یک روز ماندن آقای ربیعی هم به صلاح نیست.
رجبی: صندوق‌های بازنشستگی نباید در هم ادغام شوند
نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی گفت: عدم ادغام صندوق‌های بازنشستگی برای کارگران حیاتی است و نمی‌تواند در هم ادغام شود.
فرج‌الله رجبی در مخالفت با وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی، با تشریح چالش‌های وزارت تعاون گفت: برخی از چالش‌های این وزارتخانه، فراوزارتخانه‌ای است و باید با کمک هیات دولت حل شود. بیکاری مسئله اصلی کشور است. بیکاری را نمی‌شود فقط از وزارت تعاون خواست چون پارامترهای غیرقابل کنترل آن از وزارتخانه تعاون فراتر است. نمی‌دانم چرا شما خودتان را برنامه‌ریز برای این مسئله می‌دانید.
وی ادامه داد: بخش تعاون برای جلوگیری از هر گونه زیاده‌خوابی و انباشت و تکاثر سرمایه‌ها باید در اقتصاد کشور تاثیرگذار باشد. ۲۶ سال است با مسائل تعاونی‌ها آشنا هستم. بنده در حوزه ساختمان یکی دو تعاونی سراغ دارم که جان سالم به در بردند. مشکلات این بخش باید از طریق اعمال حاکمیت حل شود. اعمال حاکمیت در چیست؟ تعاونی‌های نابسامان و ناتوان خودشان به بخش اقتصاد آویزان شده‌اند. این تعاونی‌ها یا باید ادغام شوند یا باید تعطیل شوند یا باید توانمندی‌های‌شان اضافه شود.
رجبی صندوق‌های بازنشستگی را از معضلات کشور دانست و افزود: چرا دولت دعوای بین وزارتخانه‌های بهداشت و تعاون در زمینه تداخل منافع و مسئولیت‌ها را رها کرد و به مجلس واگذار کرد. عدم ادغام صندوق‌های بازنشستگی برای کارگران حیاتی است و نمی‌تواند در هم ادغام شود.
رجبی از ربیعی پرسید که چه برنامه‌ای برای گرفتن مطالبات سازمان تامین اجتماعی از دولت دارید، گفت: قانون بازنشستگی پیش از موعد باید اصلاح شود. بازنشستگان با حقوق پایین‌تر حق جوانان را در بازارکار اشغال می‌کنند. ۵۰۰ هزار مهندس در کشور حضور دارند که سالی ۲۰ درصد اعضای آنان اضافه می‌شود، چه برنامه‌ای برای بیمه کردن آنان دارید؟
حسنی: ربیعی برای برقراری امنیت اجتماعی شب‌ها در وزارتخانه می‌خوابد
نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه آرامش در عین رکود گسترده برقرار است، گفت که دیگر خبری از اعتصابات کارگری نیست.
محمدصادق حسنی در موافقت با وزیر پیشنهادی کار گفت: دولت قبل از هدفمندی فرار کرد اما وزارت رفاه دولت تدبیر و امید یارانه چهار میلیون نفر را حذف کرد البته ما انتظار داشتیم تعداد یارانه بیشتری را حذف کنند ولی آیا باید به آن نمره قبولی داد یا خیر؟ حداقل دستمزد کارگران بیش از تورم یا کمتر از آن افزایش یافته است. آیا به این نمره قبولی می‌دهید یا مردودی؟
وی با بیان اینکه اشتغال پایدار در ارتباط نزدیک با رشد اقتصادی تصریح کرد: در دوره‌های نهم و دهم منابع درآمدی بالای کشور به جای سرمایه گذاری به هزینه‌های جاری اختصاص یافت. در آن دوره ۸۰ درصد درآمد دولت صرف هزینه‌های جاری شد و از سویی تاثیر اشتغالی سرمایه گذاری قدری زمان‌بر است. در سال ۸۴ جمعیت شاغل کشور ۲۰ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر بود که در سال ۹۱ به ۲۰ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر کاهش یافت و امسال به ۲۳ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر رسیده است.
حسنی گفت: آقای ربیعی برای چهار سال آینده برنامه کاملی ارائه کرده و در این برنامه اشتغال فراگیر و مشارکت همه دستگاه‌ها را پیش بینی کرده است.
موسوی: ربیعی در دوران مسئولیتش ۳۰ دستور العمل مبارزه با فساد داشته است
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی ارتقای شفافیت را از دستاوردهای دوران مسئولیت ربیعی در دوران وزارت رفاه دانست و گفت که وی ۳۰ دستور العمل و بخشنامه مبارزه با فساد داشته است.
سید فرید موسوی در موافقت با وزیر پیشنهادی کار اظهار داشت: همگان می‌دانند که پیش از دولت یازدهم چه وضعیت اسفباری حاکم بود امروز ارتقای شفافیت که از مهمترین اقدامات برای مبارزه با فساد است مورد توجه قرار گرفته و در راستای ایجاد شفافیت اطلاعات به روز قابل دستیابی است.
وی با بیان اینکه ربیعی در دوره مسئولیت خود ۳۰ دستور العمل و بخشنامه مبارزه با فساد صادر کرده است گفت: ایشان ممنوعیت دو شغله بودن را پیگیری کرد، کمیته صیانت از سرمایه‌ها در شستا برای جلوگیری از هرگونه فساد، فعال کرد و در چهار سال آینده طرح های حسابرسی و حسابرسان داخلی در کلیه شرکت‌ها اجرا شد و وزارت تعاون و مدیرانش بیش از هر کس مدعی برگرداندن اموال تاراج شده هستند.
موسوی اظهار داشت: اگر مجددا به تیم آقای ربیعی اعتماد کنیم حسب برنامه‌های صورت گرفته دستاوردهای حاصله برای ملت ملموس‌تر خواهد بود.
محمودی شاه‌نشین: مسئولیت‌پذیری «ربیعی» بر کسی پوشیده نیست
نماینده مردم شهریار در مجلس با اشاره به عملکرد موفق وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت:‌ ثبات در مدیریت تامین اجتماعی از اقدامات موفق ربیعی در وزارت تعاون و کار بوده است .
وی ادامه داد: اقدام ربیعی در بودجه ۹۶ در مورد سه برابری مستمری مددجویان و اختصاص ۴ هزار میلیارد تومان به این بخش جای تقدیر دارد. همچنین صدور شناسنامه اقتصادی و الکترونیکی بسیار مسئله مهمی است.
محمودی شاه‌نشین گفت: شاید آقای ربیعی راضی نیستند که این را بگویم اما باید عرض کنم که در طول این ۴ سال، ‌۵۰۰ میلیون تومان حقوقی که حق جلسات و مزایا بوده را به حساب سازمان تامین اجتماعی واریز کردند.
جعفرزاده: ربیعی در صورت رای اعتماد نظام جامع تامین اجتماعی را اجرا کند
یک عضو فراکسیون مستقلین ولایی مجلس با بیان اینکه ربیعی کارنامه موفق و قابل قبولی دارد گفت:‌ انتظار داریم که آقای ربیعی در صورت رای اعتماد نظام جامع تامین اجتماعی را در کشور اجرا کند.
غلامعلی جعفرزاده در موافقت با وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت:‌ حقوق کارگران مقابله با آسیب‌های اجتماعی و حمایت از نیازمندان از جمله وظایف وزارت تعاون و کار است. موضوعاتی هم که نمایندگان در مورد شستا مطرح کردند خود وزیر گفته تمایلی به کار اقتصادی ندارد لذا باید تکلیف شستا را مشخص کنند.
وی افزود: جامع نگری در برنامه و داشتن رویکرد اجتماعی و هدف قرار دادن گروه های محروم جزء برنامه های ربیعی است بنابراین وی کارنامه موفقی داشته؛ ممکن است در چنین وزارتخانه‌ای چهار مورد اشکال هم وجود داشته باشد، هر دقیقه که نمی‌توانیم وزیر را تغییر دهیم.
جعفرزاده گفت:‌ بزرگترین مشکل کشور که رهبری به آن تاکید کرده‌اند نظام جامع تامین اجتماعی است و امیدواریم آقای ربیعی وقتی از مجلس رای آورد نظام جامع تامین اجتماعی را در کشور اجرایی کند که شنیده‌ام بسترها را هم فراهم کرده است.
علی ربیعی:مهمترین برنامه من کاهش انواع فقر خواهد بود
علی ربیعی وزیر پیشنهادی تعاون کار و رفاه اجتماعی در جلسه علنی عصر چهارشنبه مجلس و در جریان ارائه برنامه های خود برای تصدی مسئولیت این وزارتخانه با اشاره به اینکه وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی نقطه تماس نظام سیاسی و تعامل دولت با مردم است، گفت: رابطه دولت و مردم بیش از هر وزارتخانه ای به تلاش این وزارتخانه بستگی دارد.
وی با اشاره به برنامه های خود در صورت تصدی مسئولیت این وزارتخانه گفت: برنامه ملی فقرزدایی و کاهش نابرابری، برنامه جامع حمایت با تاکید بر کاهش آسیب های اجتماعی، برنامه اشتغال فراگیر با تاکید بر مناطق محروم و روستایی، توانمندسازی-مهارت افزایی و توسعه منابع انسانی، ارتقای امنیت شغلی و صیانت از سرمایه های انسانی، پایدارسازی صندوق های بازنشستگی، تبدیل بنگاه های اقتصادی وابسته صندوق ها به پیشران اقتصاد ملی، توسعه تعاون و توسعه فرهنگی و اجتماعی نیروی کار برنامه های دهگانه من برای این وزارتخانه است.
ربیعی فقر مطلق، بحران آسیب های اجتماعی، بحران صندوق های بازنشستگی و معضل بیکاری را چهار چالش این وزارتخانه از هفت چالش اقتصادی کشور عنوان کرد و گفت: با پول پاشی اشتغال رفع نمی شود و فقر نیز برطرف نخواهد شد. امروز وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی شاهد نظریه و ایده است؛ نظریه پایه هر کاری است و امروز در زمینه سیاستهای رفاهی این وزارتخانه نظریه دارد.
وی ادامه داد: هیچ سیاست توسعه ای بدون دانش سیاست رفاهی به سرانجام نمی رسد.
ربیعی با بیان اینکه نخستین برنامه من امحاء فقر مطلق و توسعه برنامه های حمایت های تامین اجتماعی است، گفت: برنامه اشتغال فراگیر مهمترین برنامه من در حوزه اشتغال است که می توانیم با مقداری برنامه ریزی با اشتغال زایی گامی در راستای امحاء فقر برداریم.
وزیر پیشنهادی تعاون کار و رفاهی اجتماعی ادامه داد: از آقای لاریجانی تقاضا می کنم در صورت کسب رای اعتماد من از مجلس، کارگروه مشترکی بین مجلس و دولت برای رفع فقر تشکیل شود.
وی با بیان اینکه خوشبختانه ارکان فقرزدایی را شناسایی کرده ایم، افزود: طی چهار سال گذشته دستمزد بر تورم پیشی گرفت، در حالی که پیش از آن شکاف بین حداقل دستمزد و نرخ تورم ۶۷ درصد بود، اما خوشبختانه با پیشی گرفتن مزد بر تورم توانستیم تا حدی سطح معیشت کارگران را افزایش دهیم.
ربیعی با تاکید بر اینکه مهمترین برنامه من در حوزه فقر طی دولت دوازدهم، کاهش انواع فقر خواهد بود، ادامه داد: طرح سلامت را با جدیت ادامه خواهیم داد و این طرح هیچ گاه متوقف نخواهد شد و هر روز اجرای آن با قوت ادامه خواهد داشت.
وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی در بخش دیگری از اظهاراتش با تشریح برنامه های خود در حوزه اشتغال نیز گفت: بخشی از وظایف من در این وزارتخانه رشد اشتغال و صیانت از نیروی کار است، هر چند دستگاه های مختلف اجرایی در بحث اشتغالزایی دخیل هستند، اما وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عنوان متولی امر اشتغال با جدیت این موضوع را پیگیری خواهد کرد.
وی افزود: امروز بسیاری معتقدند که اشتغالزایی طی سال های گذشته در جامعه محسوس نبوده و در بسیاری از خانوارها همچنان فرد بیکار وجود دارد، اما این را باید بدانیم که بیکاری و اشتغال متاثر از مسائلی چون تحولات جمعیتی است، اما بدانید که برنامه های دولت در حوزه افزایش اشتغال آغاز شده است.
ربیعی با اشاره به طرح تکاپو (توسعه کسب و کار و اشتغال پایدار) به عنوان یکی از طرح های اشتغالزایی دولت گفت: این طرح متکی بر شناسایی مزیت های منطقه ای اجرایی شده است.
وزیر پیشنهادی تعاون کار و رفاه اجتماعی افزود: امروز رشد کلاسیک بیش از ۴۰۰ هزار شغل در سال نمی تواند اشتغال ایجاد کند، بنابراین باید با به کارگیری ابزارهای مختلف در جهت اشتغالزایی، نرخ بهره وری و اشتغال را افزایش دهیم؛ همچنین با این ابزارهای تکمیلی مازاد اشتغال موردنیاز را ایجاد کنیم.
وی از تدوین برنامه دهگانه این وزارتخانه برای اشتغال خبر داد و گفت: درخواست دیگر من از مجلس این است در صورت توفیق کسب رای اعتماد از نمایندگان خانه ملت، کمیته دائمی برای اشتغال ایجاد شود تا بتوانیم در این زمینه یک اقدام اساسی با کمک دولت و مجلس انجام دهیم.
ربیعی افزود: امروز آرام ترین دوران را در روابط کار بین کارگر و کارفرما پشت سر گذاشتیم، به طوری که شاهد کمترین چالش بین این دو شریک اجتماعی بودیم؛ این یک سرمایه اجتماعی برای کشور است.
وزیر پیشنهادی تعاون کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: حوادث منجر به فوت در سال ۹۴ نسبت به سال ۹۲ به میزان ۳۳.۵ درصد کاهش یافت، همچنین شیوع حوادث منجر به فوت نیز در سال گذشته نسبت به سال ۹۲ به میزان ۲۷ درصد کاهش داشته است.
ربیعی افزود: روزی که به مسئولیت این وزارتخانه را بر عهده گرفتم، شعار من این بود که «با تعاون، کار و با کار، رفاه ایجاد خواهم کرد» و امروز باید به این سمت برویم که با تعاون اشتغالزایی کنیم و در پی آن رفاه ایجاد شود.
وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به عدم تحقق سهم ۲۵ درصدی بخش تعاون از اقتصاد ملی گفت: متأسفانه طی سالیان گذشته کیک اقتصاد کشور کوچک شده بود و در دورانی که اقتصاد کشور روز به روز کوچکتر شده، چطور می‌توان انتظار داشت تا سهم بخشی از اقتصاد مانند تعاون افزایش یابد.
وی ادامه داد: در حوزه تعاون، طرح «تعاون ـ روستا» را پیگیری کردیم و همچنین امروز برنامه رشد و توسعه تعاونی‌های تأمین را در دستور کار داریم.
ربیعی به توسعه مهارت‌آموزی به عنوان یکی از الزامات اشتغال جوانان اشاره کرد و افزود: طی مذاکراتی که با چهار، پنج وزیر کار کشورهای توسعه‌یافته داشته‌ام، همه آنها مدعی بودند که با مهارت توانستند اشتغال ایجاد کنند؛ امروز ما بر آنیم تا هر ایرانی یک مهارت داشته باشد. در این زمینه استراتژی «روستا مزیت»  و «روستا مهارت» را در دستور کار خود قرار دادیم.
وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تأکید بر اینکه لازمه توسعه کشور، ایجاد فرهنگ مهارت‌آموزی در بین جوانان است، افزود: برای تحقق رشد ۸ درصدی، ۷۰۰ هزار میلیارد تومان سرمایه مورد نیاز است که ۲۰ درصد این سرمایه قطعاً با رشد و توسعه فرهنگ مهارت‌آموزی باید محقق شود.
وی در بخش دیگری از اظهاراتش به بحران صندوق‌های بازنشستگی به عنوان یکی از ابر چالش‌های اقتصادی اشاره کرد و گفت: تقریباً همه ۱۸ صندوق بازنشستگی کشور با چالش و بحران مواجهند؛ بنابراین ما در این بخش نیاز به اصلاحات ساختاری و سیستماتیک داریم.
ربیعی ادامه داد: امروز با پدیده‌ای روبرو شدیم که طی چهار سال گذشته ۱.۵ میلیون نفر به جمعیت بازنشستگان کشور اضافه شده‌اند.
وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه با صندوق‌های بیمه‌ای نمی‌توان سیاست‌های حمایتی را اجرایی کرد، گفت: راه نجات صندوق‌ها خوشبختانه امروز استخراج شده است.
وی با تأکید بر اینکه امروز حل مسائل و مشکلات کشور مانند یارانه نقدی، رفع فقر، معضل اشتغال، بحران صندوق‌های بازنشستگی و بحران‌های اجتماعی به اجماع ملی نیاز دارد، ادامه داد: دولت پول مناسب برای پرداخت بدهی‌های خود ندارد و این واقعیتی است که باید به آن توجه شود.
ربیعی به شفافیت فعالیت صندوق‌های بازنشستگی اشاره کرد و گفت: ما با طراحی سیستم‌های BI (سیستم‌های هوش تجاری) بر فعالیت صندوق‌ها نظارت داریم؛ همچنین یکی از استراتژی‌های مهمی که می‌خواهیم دنبال کنیم، خروج صندوق‌ها از بنگاهداری است؛ این استراتژی مهم و بزرگ ما در مدیریت صندوق‌ها خواهد بود.
وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پاسخ به انتقاد یکی از نمایندگان مبنی بر تعامل ضعیف وی با مجلس گفت: می‌دانم و می‌پذیرم که تعامل من با مجلس در دولت قبل ضعیف بوده و در صورت توفیق کسب رأی اعتماد از خانه ملت تلاش می‌کنم این ضعف را جبران کنم؛ ادعا نمی‌کنم خطا نداشته‌ام، قطعاً خطا در وزارتخانه بزرگی چون تعاون، کار و رفاه اجتماعی وجود داشته است.
وی در پایان خطاب به نمایندگان خانه ملت گفت: اگر توفیق کسب رأی اعتماد از نمایندگان را داشتم، به روی چشم می‌نهم و فعالیت خود را بیش از پیش به نحو احسن انجام می‌دهم‌ و اگر هم نتوانستم اعتماد مجلس را جلب کنم، این لطف خدا را به فال نیک می‌گیرم.
پس از ربیعی نوبت به بررسی صلاحیت وزیر جهاد کشاورزی رسید که البته ناتمام ماند و ادامه‎ی آن به جلسه بعدِ مجلس موکول شد.
منبع: رجانیوز

نوشته دفاعیات ۷ وزیر پیشنهادی؛ نمایندگان مخالف و موافق چه گفتند؟ اولین بار در بصیرت افزایی پدیدار شد.

]]>
http://basiratafzaei.ir/post/24276/feed 0
راهکار روحانی برای توجیه ضعف‌های آخوندی/ «قالیباف» مقصر جدید کم‌کاری‌ دولت شد http://basiratafzaei.ir/post/24266 http://basiratafzaei.ir/post/24266#respond Tue, 15 Aug 2017 17:55:28 +0000 http://basiratafzaei.ir/?p=24266 بصیرت افزایی: بر اساس گزارش‌های رسمی بانک مرکزی و مرکز آمار، در ۴ سال عمر دولت یازدهم رشد ارزش افزوده بخش مسکن، […]

نوشته راهکار روحانی برای توجیه ضعف‌های آخوندی/ «قالیباف» مقصر جدید کم‌کاری‌ دولت شد اولین بار در بصیرت افزایی پدیدار شد.

]]>
بصیرت افزایی: بر اساس گزارش‌های رسمی بانک مرکزی و مرکز آمار، در ۴ سال عمر دولت یازدهم رشد ارزش افزوده بخش مسکن، به طور مداوم منفی بوده است. همچنین سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در مسکن نیز در ۴ سال گذشته به طور مداوم نزولی بوده و به عبارتی، سرمایه‌گذاران از بخش مسکن فراری داده‌ شده‌اند.

نتیجه این وضعیت، کاهش تولید و عرضه مسکن و افزایش لجام‌گسیخته اجاره‌بها بوده که فشار سنگینی را به اقشار متوسط و کم‌درآمد جامعه وارد کرده است.

اما این وضعیت، بدون تردید به علت سیاست‌های نادرست عباس آخوندی در حوزه مسکن در ۴ سال گذشته بوده است. او با حمله به طرح مسکن مهر، تکمیل آن را به کندی پیش برد و از سوی دیگر، هیچ طرح جایگزینی برای تولید مسکن ارائه نکرد و وقت خود را به سخنرانی و نظریه‌پردازی در حوزه‌هایی که به وزارت او نامربوط بود، گذراند.

آخوندی حتی طرح‌هایی چون مسکن اجتماعی را هم که ابتدای وزارت خود در سال ۱۳۹۲ به عنوان جایگزین مسکن مهر معرفی کرد، روی کاغذ باقی گذاشت و حتی یک واحد مسکونی از این طرح تولید نشد تا بار عرضه مسکن در دولت یازدهم بر دوش طرح مسکن مهر بیفتد؛ اما آن هم به علت کم‌کاری‌های وزارت راه و شهرسازی، با سرعت لاک‌پشتی پیش رفت.

به گفته اقتصاددانان، رکود بخش مسکن، دلیل اصلی رکود در کشور است زیرا حیات صدها رشته تولیدی و صنعتی، به رونق بخش مسکن مربوط است و در ۴ سال گذشته هزاران کارخانه تعطیل و صدها هزار کارگر کارخانجات مرتبط با مسکن، بیکار شدند.

با وجود این واقعیات، امروز حسن روحانی در سخنانش در مجلس در خصوص وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی، بدون توجه به دلایل اصلی رکود مسکن، راه رونق مسکن را به بافت‌های فرسودهمحدود کرد و اجرایی نشده طرح احیاء بافت‌های فرسوده را هم به ناهماهنگی شهرداری تهران (قالیباف) با دولت ربط داد.

روحانی گفت:

آقای آخوندی وزیر بسیار فعالی بودند اما در بخش مسکن نتوانستیم به توافق نهایی برسیم و در دولت دوازدهم اولین چیزی که به جد از ایشان خواهم خواست مسئله مسکن است، به اعتقاد بنده مسکن از طریق خاصی با همکاری بخش خصوصی قابل حل است و مهمترین راهکار برای رفع مشکلات در بخش مسکن رسیدگی به بافت فرسوده است. باید در بافت فرسوده کار شود. ما در یک بیابان مسکن می سازیم اما متوجه می‌شویم که نه آب، نه برق، نه گاز، نه جاده وجود دارد اما بافت فرسوده، گاز، آب، برق، مدرسه، مسجد و روحانی دارد و با نوسازی بافت فرسوده مسکن برای اشخاصی که متقاضی خانه هستند، تأمین می شود. در شورای هماهنگی اقتصادی به آقای آخوندی گفتم نظر بنده این است که مشکل مسکن از طریق نوسازی بافت فرسوده حل شود که البته ایشان نظراتی داشتند و پیگیری‌هایی کردند؛ در هر صورت گله‌ها را مطرح کردم تا به تعریف برسم.

رئیس جمهور افزود: ان‌شاء الله در بخش مسکن شاهد یک حرکت خوب خواهیم بود و در تهران نیز با توجه به شرایط امروز که شورای شهر و شهرداری پیدا کرده هماهنگی‌هایی باید باشد. یکی از مشکلات آقای آخوندی ناهماهنگی با شهرداری تهران بود و هر روز ایشان در دولت می‌گفتند آن منطقه شهر را خلاف قانون ساختند یا برجی بر خلاف قانون ساخته شد و موضوع حل نمی‌شد. امیدواریم در این دوره شاهد این مشکلات نباشیم.

اظهارات روحانی در حالی است که صرفا با احیاء بافت‌های فرسوده نمی‌توان معضل کمبود مسکن در کشور را حل کرد و تقاضای انباشته مسکن آنقدر بالا است که حتی با احیاء تمام بافت‌های فرسوده تهران هم نمی‌توان این تقاضا را پاسخ داد.

دولت دوازدهم راهی جز ایجاد رونق در بازار مسکن ندارد، زیرا تا مسکن رونق نگیرد، سرمایه‌گذاران خصوصی به عرصه تولید مسکن بازنخواهند گشت.

البته با توجه به استدلال روحانی درباره هماهنگی شورای شهر و شهرداری جدید تهران با دولت دوازدهم، باید یک سال دیگر نتیجه این هماهنگی را دید. یک سال فرصتی کافی است تا مسئولان دولت دوازدهم و وزارت راه و شهرسازی   کارنامه خود در احیاء بافت‌های فرسوده را نشان دهند تا مشخص شود آیا رکود مسکن به دلیل مدیریت قالیباف در شهرداری تهران بوده یا ناشی از سیاسی‌کاری‌های آخوندی در وزارت راه.

 

منبع: مشرق نیوز

نوشته راهکار روحانی برای توجیه ضعف‌های آخوندی/ «قالیباف» مقصر جدید کم‌کاری‌ دولت شد اولین بار در بصیرت افزایی پدیدار شد.

]]>
http://basiratafzaei.ir/post/24266/feed 0
کسی که امروز با اسرائیل بازی می‌کند فردا با داعش مسابقه می‌دهد http://basiratafzaei.ir/post/24263 http://basiratafzaei.ir/post/24263#respond Tue, 15 Aug 2017 17:28:45 +0000 http://basiratafzaei.ir/?p=24263 بصیرت افزایی: حسن رحیم‌پور ازغدی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در پاسخ به پرسش یکی از دانشجویان در اردوی مشهد درباره […]

نوشته کسی که امروز با اسرائیل بازی می‌کند فردا با داعش مسابقه می‌دهد اولین بار در بصیرت افزایی پدیدار شد.

]]>
بصیرت افزایی: حسن رحیم‌پور ازغدی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در پاسخ به پرسش یکی از دانشجویان در اردوی مشهد درباره بازی دو بازیکن ایرانی مقابل تیم اسرائیلی و سوالی درخصوص فوتبالیستی که بخاطر ماندن در یک باشگاه معمولی غیر ایرانی، حاضر شده با اسرائیلی‌ها دست دوستی بدهد و بازی کند، توضیحاتی را ارائه کرد که در ادامه می‌آید: 

رحیم‌پور ازغدی: اولاً یک ورزشکار قبل از هر چیز باید انسان باشد، انسانیت آیا اجازه می‌دهد یک رژیم نژادپرست را که وجودش نامشروع است و نطفه‌اش در خون انسان‌های مظلوم بسته شده با دستی آلوده به خون ده‌ها هزار انسان فلسطینی و لبنانی و … به رسمیت بشناسید؟ لبخند زدن به دشمن بشریت و بازی کردن با تیمی که زیر پرچم یک رژیم جلاد، بازی می‌کنند خودش یک کار کاملا سیاسی و در واقع، آلوده کردن ورزش به سیاست صهیونیستی است، البته فیفا خودش، هم سیاسی و هم دچار فساد مالی است، ولی بنده به فیفا و فدراسیون فوتبال کاری ندارم. آنچه عرض می‌کنم پاسخ فرهنگی به مساله است نه پاسخ رسمی.

دوم اینکه این موقعیت با اخلاق ورزشی هم ناسازگار است. «ورزشکاری»، در فرهنگ ایرانی، توام با «جوانمردی» است. پهلوان ایرانی، همواره کنار مظلوم می‌ایستاده نه کنار ظالم، و حتی بیطرف هم نبوده است. عیاران ایرانی، هرگز بیطرف هم نبودند. چه رسد به همراهی. این آدم‌ها همچنین به ده‌ها ورزشکار زن و مرد شریف ایرانی که در ۳۷ سال گذشته، از مدالهایشان گذشتند و دست در دست آدم‌کش‌های صهیونیست نگذاشتند و از بازی با صهیونیست‌ها کنار کشیدند، توهین و ستم کردند.

سوم: توهین به ملت ایران است. صهیونیست‌ها در دوره شاه، غارتگر ایران بودند و تا هم ا. کنون نیز دشمن ایرانند، در صد‌ها پروژه ترور و تحریم و … علیه ایران همواره نقش فعال داشتند از قبیل: ترور دانشمندان هسته‌ای و …

بازی کردن و دست دادن با کشور دشمن که اساس آن هم جعلی است، توهین به ملتی است که ۳۷ سال برای شعار مرگ بر اسرائیل، هزینه داده است، این خیانت اولیت بار است که صورت می‌گیرد.

چهارم: اهانت به انقلاب اسلامی و مبانی قانون اساسی و پا گذاشتن بر روی خون هزاران شهید حزب الله لبنان و جهاد فلسطین و بی‌اهمیت کردن اشغال بیت‌المقدس، قبله اول مسلمین است.

اجمالاً این تیپ آدم‌ها فاقد شخصیت انسانی، ملی و ورزشی هستند. اسرائیل و داعش، علیه ما همدست و همکار شده‌اند و این‌ها هم می‌روند با آن‌ها فوتبال بازی می‌کنند. با اسرائیلی‌ها و با هر جنایتکار دیگری و شاید فردا با داعش،، چون داعش هم تیم فوتبال دارد.

در هر حال اگر یک ورزشکار وارد جریان سیاسی نادرستی شد، باید پای عواقبش بایستد. مردم ما هزاران شهید در مبارزه با صهیونیزم و حامیانش داده‌اند و اگر کسانی می‌خواهند وارد جریان سیاسی همبستگی با اسرائیل شوند باید درنگ خود را بپردازند. کسانی که می‌خواهند بازی با اسرائیل را عادی سازی کنند در جبهه مردم نیستند و طبیعی است که باید هزینه بدهند. چنانچه جبهه مقاومت ضدصهیونیستی در این مسیر هزینه بسیاری داد و می‌دهد و بالاخره آیا می‌توان به بهانه تعهدات باشگاهی با سر بریده امثال شهید محسن حججی فوتبال بازی کرد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

نوشته کسی که امروز با اسرائیل بازی می‌کند فردا با داعش مسابقه می‌دهد اولین بار در بصیرت افزایی پدیدار شد.

]]>
http://basiratafzaei.ir/post/24263/feed 0
تحت فشار و تاثیر هیچ حزبی در معرفی کابینه دوازدهم نبوده‌ام/ دلم می‌خواست سه وزیر زن در کابینه باشد اما نشد http://basiratafzaei.ir/post/24260 http://basiratafzaei.ir/post/24260#respond Tue, 15 Aug 2017 11:30:40 +0000 http://basiratafzaei.ir/?p=24260 بصیرت افزایی: حجت الاسلام حسن روحانی که صبح امروز برای دفاع از کابینه دوازدهم به مجلس شورای اسلامی رفته است بعد […]

نوشته تحت فشار و تاثیر هیچ حزبی در معرفی کابینه دوازدهم نبوده‌ام/ دلم می‌خواست سه وزیر زن در کابینه باشد اما نشد اولین بار در بصیرت افزایی پدیدار شد.

]]>
بصیرت افزایی: حجت الاسلام حسن روحانی که صبح امروز برای دفاع از کابینه دوازدهم به مجلس شورای اسلامی رفته است بعد از اعلام برنامه های دولت در حوزه های سیاست داخلی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاست خارجی در بخش دیگری از سخنان خود به مسئله معرفی کابینه دوازدهم به مجلس پرداخت و گفت: برای تشکیل کابینه دوازدهم با توجه به رویکردها و برنامه ها پس از ارزیابی و در نظر گرفتن کارآمدی، ۱۷ نفر از مدیران ارشد کشور را برای تصدی امور به مجلس معرفی کردم. من به توانایی های آنها اعتماد دارم.

وی با اشاره به مطالبی که در فضای مجازی پیرامون معرفی کابینه ها و فشار بر رئیس جمهور برای انتخاب وزرا مطرح می شود اظهار داشت: در معرفی کابینه دوازدهم تحت تاثیر و فشار از سوی هیچ حزب و جریانی نبوده ام و شایعاتی که در مورد قرارگرفتن لیست در اختیار رهبری و نظر دادن ایشان مطرح می شود صحیح نیست البته من همه مسائل مهم را با ایشان مطرح می کنم اما معرفی وزرا کاملاً در چارچوب قانون اساسی صورت گرفته است.

روحانی درباره وزیر پیشنهادی علوم در کابینه دوازدهم ادامه داد: به دنبال این بودیم که همه وزرا را همزمان به مجلس معرفی کنیم اما به دلایلی این مهم انجام نشد ولی در فرصت قانونی وزیر علوم را نیز به مجلس معرفی خواهیم کرد.

دفاع از بطحائی

روحانی با تقدیر از خدمات دانش آشتیانی در دوران تصدی وزارت آموزش و پرورش، گفت: برای این وزارت خانه آقای سید محمد بطحایی در نظر گرفته شده است که سابقه بسیار طولانی در این وزارت خانه دارند. رشد سازمانی وی در این وزارت خانه بوده است. در تدوین سند تحول بنیادین شرکت داشته و اخیرا رئیس مرکز ملی نظارت راهبردی سازمان برنامه و بودجه بوده است.

روحانی مهمترین و بزرگترین وزارتخانه را وزارت آموزش و پرورش برشمرد و اظهار داشت: هرچه در این وزارت خانه سرمایه گذاری شود آینده بهتری برای فرزندان و کشورمان رقم خواهد خورد. برای این وزارت خانه سفارش جدی می کنم چرا که می خواهم وزیر آموزش پرورش بسیار قوی و با حمایت شما نمایندگان در این کار بسیار سخت و پیچیده بار این مسئولیت را بر دوش بگیرد.

وی افزود: ایشان برنامه های دقیقی از جمله تقویت زیربناهای فکری برای زندگی اخلاقی و دین مداری و تقویت هویت ایرانی اسلامی دانش آموزان، تربیت انسان ای خلاق، توانمندسازی دانش آموزان از نظر جسمی و روحی دارند.

رئیس جمهور گفت: ما برای جامعه پیچیده آینده نیازمند دانش آموزانی هستیم که جامعه را بشناسند و بتوانند از هویت خود دفاع کنند و محفوظات تحویل آنها ندهیم که بعد از طی دوران سربازی نیمی از آنها را فراموش کنند.

دفاع از جهرمی

روحانی در دفاع از گزینه پیشنهادی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با تقدیر از زحمات واعظی در دوران تصدی این وزارتخانه، یادآور شد: آقای واعظی کار بسیار بزرگی را در زمینه دولت الکترونیک، زیرساخت های ارتباطات و شبکه ملی اطلاعات انجام دادند.

وی افزود: در این وزارتخانه برای اولین بار جوانگرایی را تجربه می کنیم و به همه وزرا کتبا ابلاغ خواهم کرد که در سمت های بالا از نیروهای جوان و از زنان استفاده کنند.
رئیس جمهور تاکید کرد: بعد از ۴۰ سال بعد از انقلاب این یکی از وظایف قانونی است که در سمت های مدیریتی و مدیریت ارشد کشوری از جوانان نخبه با انگیزه و جوانان استفاده کنند البته باید زمینه برای رشد آنها فراهم شود.

روحانی با بیان اینکه بسیار علاقه مند بودم در دولت دوازدهم سه زن را بعنوان وزیر معرفی کنم، اظهار داشت: افرادی نیز در نظر گرفته شده بود اما بدلیل برخی مسائل این موضوع محقق نشد اما انشالله در فرصت های بعد این کمبود جبران خواهد شد و اولین جبران آن استفاده از زنان در سمت های معاون وزیر و مدیرکل ها خواهد بود.

رئیس جمهور با بیان اینکه جهرمی از جمله افرادی است که هم متولد و هم پرورش یافته بعد از انقلاب است، ادامه داد: آشنایی من با جهرمی در شورای عالی فضای مجازی بود و از تسلط او بر مسئله ارتباطات و فضای مجازی مطلع هستم.

وی افزود: فضای مجازی را نمی توان قفل زد. این قفل را روحانی باز نکرده است این قفل را مردم باز کرده اند. اگر حواسمان جمع نباشد و دقت های لازم را انجام ندهیم می تواند نتیجه معکوس دهد. با هماهنگی همه قوا باید شرایط را برای استفاده صحیح از این فضا به وجود بیاوریم که آقای جهرمی این توانمندی را دارد.

رئیس جمهور با بیان اینکه از جهرمی راه اندازی سریعتر شبکه ملی اطلاعات را خواستارم، گفت: اولین درخواست من از ایشان اشتغال و ایجاد سالانه ۳۰۰ هزار شغل در حوزه فضای مجازی است.

دفاع از علوی

رئیس جمهور در دفاع از وزیر پیشنهادی اطلاعات با بیان اینکه  سابقه آشنایی من با حجت الاسلام علوی به ادوار مجلس شورای اسلامی بازمیگردد، گفت: کار وزارت اطلاعات کار سنگینی است چرا که از طرفی میخواهیم این امنیت را برقرار کنیم و از طرفی میخواهیم آرامش برای مردم ایجاد کنیم. نحوه ایجاد امنیت اگر با دقت لازم نباشد به آرامش لطمه خواهد زد.

وی افزود: وزارت اطلاعات می تواند با رعایت کامل حقوق اساسی که در قانون اساسی آمده، با رعایت حقوق شهروندی، با احترام به مردم و برخوردهای ضروری و حداقلی امنیت را ایجاد کند.

روحانی با بیان اینکه وزارت اطلاعات در برابر تروریسم بسیار خوب عمل کرده است، گفت: اخلاق و رفتار وزارت اطلاعات در برابر جرائم به نسبت گذشته بسیار بهبود یافته اما هنوز از رفتار مامورین در برابر جرائم رضایت کامل را ندارم و از آقای علوی می خواهم که در دولت دوازدهم این مورد را بهبود ببخشد.

وی تاکید کرد: دستگاه های اطلاعات دیگر باید خودشان را با وزارت اطلاعات هماهنگ کند و وزیر اطلاعات بعنوان رئیس شورای هماهنگی اطلاعات باید این موضوع را ساماندهی کنند.

رئیس جمهور ادامه داد: اجرای مر قانون اساسی، رعایت حقوق شهروندی، برخورد قاطعانه تر با گروه های تروریستی، نقش آفرینی در امنیت اقتصادی، مبارزه با فساد و تضمین نقش آفرینی قومیت ها و اقلیت ها از وزارت اطلاعات مورد انتظار است.

دفاع از آوایی

در ادامه روحانی با اشاره به معرفی علیرضا آوایی به عنوان وزیر پیشنهادی دادگستری گفت: در دولت یازدهم حجت الاسلام پورمحمدی وزیر دادگستری بود که همکاری ما با وی در بخش های مختلف از جمله قوه قضائیه بود.

وی افزود: پورمحمدی در دولت یازدهم هم بسیار فعال بود و در تنظیم روابط قوه مجریه و قوه قضائیه نیز تلاش می کرد. حالا شما ببینید اگر کار نمی کرد وضع چگونه بود؟ این همه کار کرد باز روابط ما مشکل داشت.

رئیس جمهور تصریح کرد: برای معرفی وزیر دادگستری بین رئیس جمهور و رئیس قوه قضائیه توافقاتی لازم است، رئیس قوه قضائیه افرادی را معرفی می کند و رئیس جمهور انتخاب می کند، اما در این مورد ما با رئیس قوه قضائیه به صورت حضوری صحبت و توافق کردیم که در نهایت آقای آوایی به عنوان شخصیت شناخته شده معرفی شد.

روحانی گفت: وزیر پیشنهادی دادگستری با مسئولیت دادستانی در شهرهای مختلف در اوایل انقلاب کار خود را آغاز کرد و در آخر مسئولیت خود رئیس دادگستری تهران بود و ما هر چه از وی شنیدیم حالت اعتدال داشت.

وی تصریح کرد: در حال حاضر رابطه ما با قوه قضائیه خوب است، حالا چشم نزنید؛ ولی باید وزیر پیشنهادی این رابطه را بهتر کند، چون یکی از وظایف وزیر دادگستری تنظیم رابطه دو قوه است.

رئیس جمهور گفت: مسئله حقوق بشر، حقوق شهروندی، مبارزه با فساد، سامان دادن تعزیرات و مسائل حقوقی و قضایی ایرانیان خارج از کشور برای ما مهم است که وزیر دادگستری باید آن را دنبال کند.

دفاع از ظریف

رئیس جمهور در دفاع از محمدجواد ظریف وزیر پیشنهادی وزارت امور خارجه گفت: همگان آقای ظریف را به تقوا، پاکدامنی و پرکار بودن در حوزه سیاست خارجی می شناسند. صبر ایشان در مذاکرات طولانی با غربی قابل توجه بود. کار بسیار بزرگی برای کشور کردند و من از طرف ملت از همه وزرا بویژه ایشان تشکر می کنم. یک توطئه بسیاربزرگ را خنثی کردند.

وی افزود: آمریکایی ها حربه ای در دست گرفته بوند بالای سر ملت ایران که البته این حربه را نمی توانستند استفاده کنند. مردم سپر مدافع خود را داشتند ولی هر وقت نگاه می کردند به آسمان می دیدند چماق بزرگ بالاسرشان به حرکت درمی آید.

روحانی ادامه داد: این چماق فصل هفتم منشورملل متحد و قطعنامه های علیه ایران و مصوبه های شورای حکام بود. فرض کنید کسی با چماق بالای سر شما بایستد هرچند که ما این چماق را از بین بردیم  و دست را قطع کردیم.

روحانی گفت: ما حق خود را در مساله پرونده هسته ای تسریع کردیم، منع معاملات نظامی را برداشتیم. همانطور که می دانید خرید و فروش نظامی ممنوع بود و ما راه را برای تقویت بنیه دفاعی کشور باز کردیم اما گویا عده ای این موارد را فراموش کردند، حوزه اقتصادی و نفت ما را یادشان رفته که در چه وضعیتی بود، سرمایه گذاری و مساله سوئیفت را فراموش کردند که در ابتدا در چه وضعیتی قرار داشت که شکر خدا این مساله حل شد علیرغم آن چیزی که در ابتدا می گفتند قابل حل شدن نیست.

رئیس جمهور اضافه کرد: برخی امروز این سوال را می پرسند که فلان بانک بزرگ با ما همکاری ندارند ما از آنها می پرسیم آن بانک بزرگ کی هست و آنها می گویند البته می دانیم ۶۰ درصد سهام آن بانک بزرگ متعلق به آمریکایی هاست. پس از ابتدا تکلیف ما را مشخص کنید آیا می خواهید ما تحریم هسته ای را برداریم که برداشتیم ولی اگر می خواهید همه تحریم ها با جهان را حل کنیم که اهلا و سهلا. شما به ما اجازه بدهید و ما با تمام جدیت و قدرت می رویم و موفق هم خواهیم شد. البته مصالح کشور را باید مدنظر قرار داد اما ما متولی تمام مصالح کشور هم نیستیم.

وی با بیان اینکه تلاش های ظریف به عنوان وزیر پیشنهادی وزارت امور خارجه محدود به مساله برجام بوده، تصریح کرد: ایشان در خصوص مسائل منطقه ای هم تلاش های گسترده ای داشتند، امروز شاهد اعزام حجاج ایرانی به حج بودیم که امیدواریم سالم رفتند و سالم برگردند و حج آنها مورد قبول خداوند قرار گیرد. آقای ظریف در این زمینه زحمات بسیاری کشیدند.

روحانی در ادامه بیان کرد: آقای ظریف برای فروکش کردن شعله جنگ در  منطقه تلاش بسیاری انجام دادند، برای سرمایه گذاری خارجی در کشور اقدامات زیادی انجام دادند، شخص ایشان همکاران شان، سفرای محترم ایران در کشورهای مختلف اقدامات بسیار خوبی داشتند که امیدواریم با جایگاه و فرصت بیشتر اقدامات بهتری را انجام دهیم.

رئیس جمهور گفت: عده ای با ذات برجام مشکل دارند و بحث آمریکا و کنگره و فلان شخص نیست و نمی دانم چرا از این نوجوان (برجام) خوش شان نمی آید. ما باید این برجام را حفاظت و حراست کنیم و از این فرصت به خوبی برای ملت خود بهره برداری کنیم.

وی با بیان اینکه باید از تمام ظرفیت و توان دیپلماسی در راستای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی استفاده کنیم، اظهار داشت: ما باید برای جذب سرمایه و فناوری از طریق اقدامات دیپلماتیک بهره ببریم، کاهش مشکلات منطقه ای و ایجاد تصویر درست از ملت ایران در افکار عمومی جهان و کسب جایگاه شایسته تر ایران در مسائل بین المللی و همچنین مساله حمایت از محیط زیست که بخشی از آن مرتبط با وزارت امور خارجه است همگی در حیطه وظایف شخص آقای ظریف و وزارت امور خارجه قرار دارد.

دفاع از قاضی زاده هاشمی

روحانی در معرفی وزیر پیشنهادی بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکید کرد: آقای قاضی زاده هاشمی فردی است که در دولت یازدهم زحمات زیادی برای اجرای طرح تحول سلامت کشید، حقیقتا کار بسیار سخت و بزرگی بود. انجام این کار با توجه به محدودیت ها و مشکلات زیادی که در بودجه داریم کار سختی بود اما ایشان این کار را پیش بردند و گاهی اوقات شرایط برای ایشان سخت می شد اما با همه دشواری ها ایشان توانستند به نحو مطلوبی کار را جلو ببرند و شکر خدا مردم هم از نتیجه کار راضی هستند.

رئیس جمهور در ادامه گفت: تمام دستگاه های دولتی باید به کمک اجرای طرح تحول سلامت بیایند چرا که این کار بزرگی است و یکی از وزرای پرکار ما آقای قاضی زاده هاشمی بودند و امیدواریم در دولت دوازدهم با نشاط بیشتر فعالیت کنند و ثمرات بیشتری را شاهد باشیم. ما باید بتوانیم با حفظ کیفیت خدمات، هزینه آنها را کاهش دهیم هر چند کار مشکلی است اما شدنی است و این انتظاری است که ما از شخص آقای هاشمی داریم.

وی گفت: نظام تشخیص ما باید یک نظام ساماندهی شده ای باشد، پرونده الکترونیک سلامت بسیار مهم است و می تواند بسیاری از کارهای ما را تسریع کند. حذف همپوشانی های بیمه یکی دیگر از کارهایی است که باید در حوزه ایشان در دولت دوازدهم صورت بگیرد. مساله توریسم سلامت یکی دیگر از آن مواردی است که برای ما مهم است.

دفاع از حاتمی

روحانی درباره وزیر پیشنهادی وزارت دفاع گفت: آقای دهقان در دوره قبل اقدامات بسیار شایسته ای انجام دادند که تا امروز بی سابقه بود. در این دوره بنا شد یکی از عزیزان ارتش برای تصدی این وزارت انتخاب شود، البته تفاوتی بین ارتش و سپاه وجود ندارد و همه آنها تحت فرماندهی رهبری معظم انقلاب هستند و همه قابل احترامند.

وی افزود: امیر حاتمی شخصیتی است که در مسئولیت های مختلف بوده، او در ارتش مسئولیت های مختلف داشته و در ستاد کل با سرلشگر باقری همکاری می کرده، ایشان با وزارت دفاع آشنایی کامل دارد و بر امور مسلط هستند. آقای حاتمی مورد اعتماد خانواده نیروهای مسلح ایران است و برای خدمت به همه نیروهای مسلح اعم از سپاه و ارتش آمده اند و این مسئولیت را به خوبی انجام خواهند داد.

رئیس جمهور تصریح کرد: سفارش من به امیرحاتمی در تولید برخی از سلاح ها به خصوص توان موشکی تلاش بیشتر است. البته حوزه دیپلماسی دفاعی باید فعال تر شود و معیشت کارکنان ارتقای بیشتری یابد.

دفاع از کرباسیان

رئیس جمهور در دفاع از گزینه پیشنهادی وزارت اقتصادی و دارایی، با تقدیر از زحمات علی طیب نیا در دوران تصدی مسئولیت این وزارت خانه، گفت: آقای کرباسیان سابقه مدیریتی طولانی در وزارت اقتصاد دارند و یکی از موفقیت های خوب کرباسیان، ساماندهی گمرک کشور با سامانه الکترونیک گمرک است که با کار جدی وی از فساد در گمرک جلوگیری شد.

وی افزود: اولین خواسته من از ایشان مبارزه با پولشویی است. نباید به گونه ای باشد که کشور دیگری برای مبارزه با پولشویی به ما سفارش کند. ما قربانی تروریسم هستیم و لذا باید با قاطعیت و جدی تر با فعالیت های اقتصادی تروریسم مبارزه کنیم.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: اولیت دوم مسائل بانکی است که نیاز به اصلاحات و تحول در نظام بانکی داریم. بانک امروز منحرف شده است و باعث شده نتواند وظیفه خود را انجام دهد. وظیفه بانک بنگاه داری نیست و اگر ما تولید، اشتغال میخواهیم باید بانک تاثیر گذار در این زمینه باشد.

وی با بیان اینکه بانک ما باید بتواند با جهان ارتباط خوبی برقرار کند، گفت: در کنار آن ساماندهی به نظام مالیاتی نیز مورد نیاز است. باید از کسانی که تا کنون مالیات نداده اند و نمی دهند باید بتوانیم مالیات بگیریم.

رئیس جمهور تاکید کرد: وزارت اقتصاد باید در صنعت بیمه و افزایش سهم بیمه تاثیرگذار باشد. سالم سازی مسیر خصوصی سازی که موجب جلب سرمایه گذاری خارجی خواهد شد نیز باید به صورت جدی مورد توجه قرار گیرد.

دفاع از ربیعی

رئیس جمهور در معرفی وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیان کرد: در دولت یازدهم آقای ربیعی عهده دار این مسئولیت بودند و تلاش های خوبی را در حوزه خود داشتند، ما برای این دوره به طور مفصل با ایشان صحبت کردیم، اینکه در راستای بهبود روابط این وزارتخانه با وزارت بهداشت چه کارهایی را انجام دهد، در خصوص بیمه ها چگونه باشد و سایر خدماتی که از حوزه وزارتخانه ایشان انتظار داریم را مورد بحث و بررسی قرار دادیم. آقای ربیعی از ابتدا در خصوص سیستم رفاه اجتماعی برنامه و فکر خوبی داشتند و ان شاءالله این رویه را در دولت دوازدهم پیگیری خواهند کرد.

روحانی تصریح کرد: آقای ربیعی در مقطعی از زندگی شخصی خود مضیقه اقتصادی را چشیده است، کسانی که در دوره ای از زندگی خود سختی نکشیده اند متوجه مضیقه افراد عادی جامعه نمی شوند و شاید یکی از فلسفه های ماه رمضان همین باشد که بخواهد به ما گرسنگی و تشنگی را تفهیم کند و امیدواریم ایشان که خود در این زمینه ها سختی کشیده اند بتوانند در پیشبرد مسائل مختلفی که در حوزه وزارتخانه متبوعشان است بیش از پیش موفق باشند.

وی ادامه داد: یکی از بارهای بسیار سنگینی که بر دوش ایشان است مساله اشتغال است و البته دیگر وزارتخانه ها در این مساله سهیم هستند و آقای ربیعی در این مساله طرح های بسیار خوبی داشته و دارند و برخی از طرح ها و برنامه های خود را در استان های مختلف به صورت پایدار اجرا کرده اند که امیدواریم این مساله را در دولت دوازدهم هم به خوبی پیش ببریم.

رئیس جمهور با بیان اینکه مساله صندوق ها و بهداشت در اولویت های دوم و سوم وزارتخانه متبوع آقای ربیعی است، اظهار داشت: امیدواریم با همه مسائلی که گفته شد ایشان بتواند در دولت جدید مشکلات حوزه وزارتخانه خود را حل کرده و با قدرت بیشتری کار را ادامه دهد.

دفاع از آخوندی

روحانی درباره گزینه پیشنهادی برای وزارت راه و شهرسازی گفت: آقای آخوندی در دولت یازدهم وزیر فعالی بودند، در دولت دوازدهم مهمترین چیزی که از ایشان می خواهیم توجه به بخش مسکن است که به نظر من با همکاری بخش خصوصی و پرداختن به بافت فرسوده می توان این مسئله را حل کرد. من بارها به ایشان گفته ام که معضل مسکن از طریق پرداختن به بافت فرسوده قابل حل است.

وی افزود: در تهران هم با شرایط و شهردار جدیدی که روی کار آمده اند امیدواریم که شرایط بهتری پیش آید. در دولت قبل میان وزارت راه و شهرداری مسائلی بود که امیدواریم در این دوره وجود نداشته باشد. در حوزه راه و راه آهن در چهار سال گذشته شاهد اتفاقات خوبی بودیم و امیدواریم در این دوره نیز شاهد توسعه راه آهن باشیم. در حوزه راه چند جاده به سمت شمال وجود دارد که باید با سرعت بیشتری این پروژه ها انجام شود.

روحانی ادامه داد: در حوزه هوایی بعد از چهل سال تابوها شکسته شد و توانستیم با یک شرکت بزرگ قرارداد ببندیم، در این حوزه کار بزرگی انجام شد که از لحاظ عزت ملی برای ما خوب نبود که برویم از یک کشور هواپیمای قدیمی را با هزار منت بخریم. در خرید هواپیماها کار بزرگی با همکاری آقای ظریف، سیف و آقای آخوندی انجام شد، امیدوارم سریعتر از پروژه مسکن مهر خلاص شده و بتوانیم وارد عرصه جدیدی در حوزه مسکن شویم.

وی افزود: مطالبی که آقای آخوندی باید دنبال کند پیشرفت صنعت ساختمان، سرمایه گذاری بخش مسکن و همچنین مسکن مناسب برای طبقه متوسط جامعه، ایمنی در شهرسازی و ملاحظات محیط زیستی است.

دفاع از شریعتمداری

روحانی در ادامه در دفاع از وزیر صنعت معدن و تجارت گفت: ابتدا باید از آقای مهندس نعمت زاده سپاسگزاری کنم. شاید جمله ای که در مورد ایشان می گویند که پدر صنعت در ایران است، خیلی حرف نادرستی نیست، با اینکه ایشان در دولت یازدهم شیخ الوزرای ما بود، اما در عین حال همیشه فعال بود، در شهرستانها تلاش می کرد و فردی بود که برای صنعت کشور و معادن خدمات زیادی را انجام داد.

روحانی افزود: مسئله ساخت خودرو با مشارکت خارجی و با سرمایه خارجی در کشور ما بی نظیر بود. اما امروز به روز هستیم و همزمان خودرویی را تولید می کنیم که در فرانسه و اروپا تولید می شود و ۳۰ درصد این محصولات نیز به خارج صادر می شود.

وی با اشاره به جایگزین نعمت زاده در این وزارتخانه گفت: ایشان دارای سمت های مختلفی در دولت ها بودند، همیشه یک عنصر مخلص، فعال و بی تکلفی بوده است، این وزارتخانه وزارتخانه مهمی است و امیدواریم با حضور ایشان و سه معاون خوب شاهد یک تحرک و تحول جدی در این وزارتخانه باشیم.

رئیس جمهور افزود: سازگار کردن سیاست های تجاری و صنعتی ما با مزیت های تجاری، افزایش صادرات، مبارزه جدی با فساد، شفاف سازی نظام تجارت و دنبال کردن سیاست صنعتی و حمایت از تولید محصولات معدنی از مهمترین وظایف این وزارتخانه است.

دفاع از صالحی

وی همچنین در مورد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: من ابتدا باید از دو وزیر قبلی این وزارتخانه یعنی آقای جنتی وزیر اول که تلاش های بسیار مجدانه ای انجام داد و بعد جناب آقای دکتر صالحی امیری که همان راه را ادامه دادند، تشکر کنم.

روحانی افزود: امروز آقای دکتر عباس صالحی این مسئولیت را به عهده می گیرند. ایشان هم تحصیلکرده دانشگاه و هم حوزه است و اشراف خوبی بر شرایط فرهنگی جامعه دارد.

رئیس جمهور با بیان اینکه وزارت ارشاد به دلیل مسئله فرهنگی برای ما بسیار مهم است، گفت: من در سیاست های دولت آورده ام که نباید بگذاریم سلیقه در کشور ما حاکم شود و ما باید تنها قانون را اجرا کنیم.

وی تصریح کرد: نظارت بر اجرای مسائل هنری در کشور وظیفه دولت است، دستگاه دیگر حق مداخله در امور کشور ندارد و اگر این مداخلات باشد بهتر است که امور را به همان مداخله گران واگذار کند.

دفاع از حجتی

روحانی با اشاره به معرفی وزیر جهاد کشاورزی گفت: محمود حجتی از سال ۹۲ سکاندار هدایت این وزارتخانه بوده، بعد از سال ها ما در دوران وزارت وی در گندم خودکفا شدیم، در مساله دانه های روغنی حرکت خوبی ایجاد شد.

رئیس جمهور ادامه داد: امروز بزرگترین وظیفه وزیر کشاورزی این است که محصولات کشاروزی ما را افزایش و مصرف آب را کاهش دهد، همچنین کنترل مصرف کود و مواد شیمیایی در تولید مواد کشاروزی جزو مسائل مهم است.

دفاع از رحمانی فضلی

رئیس قوه مجریه همچنین با معرفی عبدالرضا رحمانی فضلی به عنوان وزیر کشور گفت: وی در دولت یازدهم نیز این مسئولیت را بر عهده داشت. از زمان آشنایی با وی در مجلس و پس از آن در مراکز مختلف از جمله صدا و سیما وی فردی موفق بود. در مجلس چهارم هم یک نماینده فعال به شمار می رفت.

روحانی با بیان اینکه وزارت کشور کار سنگینی دارد، ادامه داد: از یک طرف توقعات رئیس جمهور وجود دارد و از طرف دیگر وزیر کشور با نمایندگان، ائمه جمعه و افراد صاحب نفوذ در شهرستان و استان ها مواجه است البته مسئولان در رده بالا باید بر اساس خواست ملت عمل کنند.

وی گفت: آقای رحمانی فضلی سه انتخابات خبرگان، مجلس و ریاست جمهوری را به خوبی برگزار کرده و با صبر و حوصله همه مسائل را حل کردند.

وی یادآور شد: از وزیر پیشنهادی کشور می خواهم برای تقویت انسجام ملی تلاش کرده و مسئولیت های مختلف را به زنان و اهل سنت واگذار کند چرا که برای ما شیعه و سنی و کرد و بلوچ فرقی نمی کنند. همچنین توسعه مناطق مرزی، مبارزه با قاچاق و مدیریت بحران باید در دستور کار باشد.

دفاع از زنگنه

روحانی درباره وزیر پیشنهادی وزارت نفت گفت: در وزارت نفت آقای زنگنه کارهای بزرگی انجام دادند. اقداماتی که در میادین مشترک در این چهار سال انجام دادیم بسیار بزرگ بود. ما توانستیم در تولید گازوئیل و گاز به خودکفایی برسیم و تقریباً گاز به همه روستاها رسیده است. قولی که آقای زنگنه داده باید به آن عمل کند و آن اتصال لوله نفت به جزیره جاسک است تا صادرات نفت به خلیج فارس محدود نشود.

وی ادامه داد: از ایشان می خواهم به توصیه های رهبری عمل کند و به حفظ سهم بازار ایران در جهان که بسیار مهم است ادامه دهد. نوسازی صنعت نفت باید در دستور کار قرار گیرد و از هدررفت سرمایه جلوگیری شود و همکاری بهتری با وزارت نیرو داشته باشد.

دفاع از بی طرف

روحانی درباره وزیر پیشنهادی وزارت نیرو گفت: مهندس چیت چیان کارهای بسیار عظیمی را در چهار سال گذشته انجام دادند ایشان ۳۷ سد را در دوره وزارت خود افتتاح کردند؛ آقای بیطرف هم سالهاست در این زمینه کار کرده و با مسائل به خوبی آشناست. او باید در زمینه تأمین آب و برق و انتقال آن، اقدامات بیشتری را انجام دهد و به مسئله حق آبهای دریاچه ها و تالاب ها اهمیت بیشتری دهد.

دفاع از سلطانی فر

رئیس جمهور در خصوص وزیر پیشنهادی وزارت ورزش تأکید کرد: جا دارد از زحمات آقای گودرزی در دوره وزارتشان تشکر کنم، آقای سلطانی فر هم که مدتی در سازمان میراث فرهنگی بودند در دوره وزارتشان تلاش های بسیاری کردند و باید این تلاش ها در دوره بعد به خوبی ادامه دهند تا اینکه مجلس با جدایی سازمان جوانان موافقت کند.

روحانی در پایان خاطرنشان کرد: امیدوارم دولت دوازدهم که ۱۷ نفر از وزراء را معرفی کرده بتواند  از مجلس شورای اسلامی رأی اعتماد دریافت کند.

منبع: خبرگزاری مهر

نوشته تحت فشار و تاثیر هیچ حزبی در معرفی کابینه دوازدهم نبوده‌ام/ دلم می‌خواست سه وزیر زن در کابینه باشد اما نشد اولین بار در بصیرت افزایی پدیدار شد.

]]>
http://basiratafzaei.ir/post/24260/feed 0
می‌خواهم از جنگ یمن خارج شوم! http://basiratafzaei.ir/post/24257 http://basiratafzaei.ir/post/24257#respond Mon, 14 Aug 2017 12:33:15 +0000 http://basiratafzaei.ir/?p=24257 نشریه انگلیسی میدل ایست آی فاش کرد ولیعهد عربستان سعودی به آمریکا‌یی‌ها گفته است قصد خروج از جنگ یمن را دارد.

نوشته می‌خواهم از جنگ یمن خارج شوم! اولین بار در بصیرت افزایی پدیدار شد.

]]>
بصیرت افزایی:  نشریه انگلیسی میدل ایست آی نوشت: ایمیل‌های فاش شده‌ نشان می‌دهد محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی نزد دو مقام آمریکایی اقرار کرده است که خواستار خروج از جنگ دو ساله در یمن است که خودش آغاز‌گر آن بود.

نشریه میدل ایست آی در گزارشی اختصاصی نوشت: ولیعهد ۳۱ ساله عربستان سعودی به مارتین ایندیک، سفیر اسبق آمریکا در اسرائیل و به استفن هادلی، مشاور اسبق امنیت ملی آمریکا گفته است با تعاملِ واشنگتن با ایران مشکلی ندارد، مشروط بر اینکه اهداف روشن باشد و پیشاپیش هماهنگی های لازم صورت بگیرد.

از زمانی که بن سلمان جنگ یمن را آغاز کرد، بیش از هزار نفر جانشان را از دست دادند و بیش از چهل هزار تن نیز زخمی شده‌اند؛ افزون بر این، هم اکنون شیوع بی‌سابقه وبا یمن را فرا گرفته و بیش از ۳۰۰ هزار نفر از مردم این کشور به این بیماری مبتلا شده‌‌اند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

نوشته می‌خواهم از جنگ یمن خارج شوم! اولین بار در بصیرت افزایی پدیدار شد.

]]>
http://basiratafzaei.ir/post/24257/feed 0
پیام تشکر آیت‌الله هاشمی شاهرودی به رهبر معظم انقلاب http://basiratafzaei.ir/post/24254 http://basiratafzaei.ir/post/24254#respond Mon, 14 Aug 2017 11:01:49 +0000 http://basiratafzaei.ir/?p=24254 آیت‌الله هاشمی‌شاهرودی طی پیامی از حسن اعتماد رهبر معظم انقلاب برای سپردن ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام تشکر کرد.

نوشته پیام تشکر آیت‌الله هاشمی شاهرودی به رهبر معظم انقلاب اولین بار در بصیرت افزایی پدیدار شد.

]]>
بصیرت افزایی: آیت‌الله هاشمی‌شاهرودی طی پیامی از حسن اعتماد رهبر معظم انقلاب برای سپردن ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام تشکر کرد.

متن این پیام به شرح زیر است:

حضور مستطاب حضرت آیت‌الله خامنه‌ای

انقلاب شکوهمند اسلامی ایران که به برکت قیادت رهبر کبیر انقلاب امام راحل عظیم‌الشان چون شجره طیبه‌ای در ایران سربلند غرس گردید اکنون با رهبری‌های داهیانه رهبری معظم انقلاب و همراهی امت حزب‌الله روز به روز بر ثمرات و برکاتش افزون می‌گردد.

اینجانب مراتب سپاسگزاری خویش از حسن اعتماد آن جناب در سپردن مسولیت ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام به اینجانب را اعلام و خداوند متعال را بر این نعمت شاکرم امید می‌رود که اینجانب در کنار سایر اعضا محترم مجمع که آنان نیز مفتخر به جلب اعتماد حضرتعالی گشته‌اند این امانت را به بهترین وجه تحمل نموده و مسئولیت خطیر مشاورت مقام عالی ولایت امر در تعیین سیاست‌های کلی نظام و دیگر مسئولیت‌های قانونی مربوط را تحت ارشادات آن رهبر فرزانه ادا نمایند.

والسلام علیکم و رحمه‌الله

سیدمحمود هاشمی‌شاهرودی
۹۶/۵/۲۳

[مشاهده متن کامل این خبر در خبرگزاری صدا و سیما]

نوشته پیام تشکر آیت‌الله هاشمی شاهرودی به رهبر معظم انقلاب اولین بار در بصیرت افزایی پدیدار شد.

]]>
http://basiratafzaei.ir/post/24254/feed 0
رئیس، دبیر و اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب شدند http://basiratafzaei.ir/post/24249 http://basiratafzaei.ir/post/24249#respond Mon, 14 Aug 2017 08:17:41 +0000 http://basiratafzaei.ir/?p=24249 حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در حکمی رئیس، دبیر و اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام را برای یک دوره پنج‌ساله منصوب کردند.

نوشته رئیس، دبیر و اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب شدند اولین بار در بصیرت افزایی پدیدار شد.

]]>
بصیرت افزایی: حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در حکمی رئیس، دبیر و اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام را برای یک دوره پنج‌ساله منصوب کردند.
متن حکم رهبر انقلاب اسلامی به این شرح است:

بسم الله الرّحمن الرّحیم
خداوند علیم و قدیر را سپاس می‌گویم که با کمک و هدایت خود، مجمع تشخیص مصلحت را بر ادای وظائف خطیر آن موفق فرمود و این نهاد قانونی در بیش از ربع قرن توانست نقشی اثرگذار در اداره‌ی کشور داشته باشد. لازم می‌دانم از همه‌ی اعضاء و کارگزاران این نهاد تشکر کنم و یاد درگذشتگان این مجموعه را گرامی بدارم، مخصوصاً جناب آقای هاشمی رفسنجانی که از استوانه‌های سیاسی کشور بودند و سال‌ها مسئولیت سنگین ریاست این مجمع را برعهده داشتند، و نیز جناب حجت‌الاسلام والمسلمین آقای طبسی و جناب آقای عسگراولادی و جناب دکتر حسن حبیبی رحمه‌الله‌علیهم.
اکنون با آغاز دوره‌ی جدید این نهاد، به حکم تجربه‌های ارزنده‌ی موجود، تغییراتی در ساختار و محتوا ضروری می‌نماید که عمدتاً عبارت است از:
–    سامان بخشیدن به مجموعه‌ی سیاست‌های کلّی و بازنگری در عناوین و نیز در فرآیند تعیین و تنظیم آن.
–    سامان بخشیدن به مسأله‌ی نظارت بر اجرای سیاست‌ها.
–    سازوکار لازم برای ارزیابی کارآمدی و اثربخشی سیاست‌ها.
–    ایجاد انسجام کامل در ساختار تشکیلاتی و مدیریتی و تمرکز برنامه‌ها بر اساس آئین‌نامه‌ی مصوّب.
–    چابک‌سازی تشکیلات و حذف بخش‌های موازی و غیر ضرور.
به جز اینها تغییرات اصلاحی دیگری نیز در خلال کار و در سایه‌ی دقّت نظر دست‌اندرکاران و انعطاف‌پذیری تشکیلات، لازم خواهد نمود و به کار گرفته خواهد شد انشاءالله.
با عنایت به آنچه گفته شد آیت الله آقای حاج سیّدمحمود هاشمی شاهرودی را به ریاست و جناب آقای دکتر محسن رضائی را به دبیری مجمع تشخیص مصلحت و اشخاص حقوقی و حقیقی نامبرده در زیر را به عضویت آن در دوره‌ی پنج‌ساله‌ی جدید منصوب می‌کنم:
اشخاص حقوقی:
الف) رؤسای محترم سه قوه
ب) فقهای معزّز شورای نگهبان
ج) رئیس ستاد کل نیروهای مسلّح
د) دبیر شورایعالی امنیت ملّی
ه) وزیر یا رئیس دستگاهی که موضوع مورد بحث، به آن دستگاه مربوط است
و) رئیس کمیسیون متناسب با موضوع بحث از مجلس شورای اسلامی
اشخاص حقیقی:
آیات و حجج اسلام:
آقای حاج سیّدمحمود هاشمی شاهرودی، آقای حاج شیخ احمد جنتی، آقای امینی نجف‌آبادی، آقای موحدی کرمانی، آقای ناطق نوری، آقای حاج شیخ حسن صانعی، آقای محسنی اژه‌ای، آقای مجتهد شبستری، آقای سیّدابراهیم رئیسی، آقای درّی نجف‌آبادی، آقای محمّدی‌عراقی، آقای مجید انصاری، آقای مصباحی‌مقدم.
و حضرات:
آقای غلامرضا آقازاده، آقای علی آقامحمّدی، آقای محمود احمدی‌نژاد، آقای محمّدجواد ایروانی، آقای محمّدرضا باهنر، آقای احمد توکّلی، آقای سعید جلیلی، آقای غلامعلی حدّادعادل، آقای داود دانش‌جعفری، آقای پرویز داودی، آقای محسن رضائی، آقای سیّدمحمد صدر، آقای محمّدحسین صفارهرندی، آقای محمّدرضا عارف، آقای محمّد فروزنده، آقای سیّدحسن فیروزآبادی، آقای محمّدباقر قالیباف، آقای حسین محمّدی، آقای حسین مظفّر، آقای سیّدمصطفی میرسلیم، آقای سیّدمحمّد میرمحمّدی، آقای سیّدمرتضی نبوی، آقای علی‌اکبر ولایتی، آقای صادق واعظ‌زاده، آقای احمد وحیدی.
حضرات آقایان را به حضور و اتقان و دقّت در تشخیص مصلحت و نیز به صلاح و سداد و انصاف دعوت میکنم و توفیق و هدایت الهی را برای خود و آنان مسألت می‌نمایم. نکات یاد شده در پیوست این حکم لازم است مورد توجه قرار گیرد.
سیّدعلی خامنه‌ای
۲۳ مرداد ۹۶

نوشته رئیس، دبیر و اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب شدند اولین بار در بصیرت افزایی پدیدار شد.

]]>
http://basiratafzaei.ir/post/24249/feed 0
این کابینه نمی‌تواند مشکلات کشور را حل کند http://basiratafzaei.ir/post/24246 http://basiratafzaei.ir/post/24246#respond Sun, 13 Aug 2017 19:04:22 +0000 http://basiratafzaei.ir/?p=24246 بصیرت افزایی: مهدی آیتی رئیس ستاد انتخاباتی روحانی در سال ۱۳۹۲ در خراسان جنوبی و نماینده مردم بیرجند در مجلس ششم […]

نوشته این کابینه نمی‌تواند مشکلات کشور را حل کند اولین بار در بصیرت افزایی پدیدار شد.

]]>
بصیرت افزایی: مهدی آیتی رئیس ستاد انتخاباتی روحانی در سال ۱۳۹۲ در خراسان جنوبی و نماینده مردم بیرجند در مجلس ششم شورای اسلامی در خصوص کابینه پیشنهادی رئیس جمهور به مجلس برای تشکیل دولت دوازدهم اظهارکرد: آقای روحانی در تبلیغات انتخاباتی قول ها و وعده هایی داد که طبق آن باید کابینه ای را معرفی می کرد و آرایشی را در هیئت وزیران به وجود می آورد که منطبق با قول ها و وعده های تبلیغات انتخاباتی می بود.

وی با اشاره به اینکه چون اکنون این قولها و وعده های انتخاباتی محقق نشده است، اعتراضاتی از سوی جبهه اصلاحات، فراکسیون امید در مجلس و … به وجود آمده است افزود: از جمله قول ها و شاخص هایی که رئیس جمهور در زمان تبلیغات خود مطرح کرد؛ بحث شایسته سالاری، جوان گرایی، فراجناحی بودن، گزینش جنسیتی و استفاده از حضور بانوان در کابینه، و همچنین توجه به اقوام و قومیت های مختلف در کابینه بود.

رئیس ستاد انتخاباتی روحانی با اشاره به اینکه رئیس جمهور پس از پیروزی در انتخابات اعلام کرد که من رئیس جمهور ۲۴ میلیون نفر نیستم بلکه رئیس جمهور همه ملت ایران هستم، گفت: اگر وی رئیس جمهور همه ملت ایران است پس باید از همه احزاب، گروه ها و افرادی که در گروه های سیاسی مختلف هستند و شایسته، میانه رو و معتدل اند؛ حالا چه اصولگرا و اصلاح طلب، پس باید از همه جناح ها و گروه ها افراد را انتخاب کند.

آیتی بیان کرد: وقتی رئیس جمهور بر  شایسته سالاری تاکید می کند؛  پس باید شایستگان را بدون در نظر گرفتن جناح ها و بینش های سیاسی در نظر بگیرد و وقتی هم جوان گرایی را مطرح می کند، باید کابینه پیر و سالخورده سال ۹۲، در سال ۹۶ نوگرایی، بازسازی و جوان گرایی شود که این کار هم نشده و به جز وزیر پیشنهادی ارتباطات، سایر وزرا از نظر سن و سال شبیه کابینه قبلی هستند.

وی ادامه داد: قرار بود رئیس جمهور در کابینه به جنسیت هم بها بدهد و از وزرای زن هم استفغاده کند، ولی متاسفانه این وعده انتخاباتی هم تحقق پیدا نکرده است.

نماینده اصلاح طلب مجلس ششم اظهارکرد:  روحانی وعده داده بود از اهل سنت یا سایر اقلیت های مذهبی در کابینه استفاده شود، اما وعده استفاده از قومیت ها و اقلیت های مذهبی هم عملیاتی نشد.

آیتی با اشاره به اینکه برای ترکیب و چینش کابینه بهتر است که وزرا از تمام استان های مختلف انتخاب شوند و نباید طوری باشد که تعدادی از افراد به صورت محدود در تمام کابینه ها وزیر باشند گفت: حتما باید وزار از استان ها و شهرستان های مختلف، قومیت ها و نژادهای مختلف ایرانی و همچنین از مذاهب مختلف باشند، چه اشکالی دارد در کابینه از اقلیت های دینی و نه تنها اهل سنت، بلکه اقلیت های دینی که در مجلس شورای اسلامی نماینده مردم هستند، در کابینه دولت هم حضور داشته باشند؛ چه اشکالی دارد از زرتشتی ها، مسیحی ها و کلیمی های ایرانی که شایسته هستند و پیشتیبانی خود از نظام جمهوری اسلامی را اثبات کرده اند، در کابینه حضور داشته باشند؟

وی افزود:این وعده های محقق نشده رئیس جمهور در زمان تبلیغات، اعتراضاتی را به دنبال داشته که فقط از طرف جبهه اصلاحات یا فراکسیون امید مجلس نبوده، بلکه از طرف همه مردم و اصولگراها هم مطرح شده است و برای همین انتظار بود که یک آرایش جدیدتری را در معرفی کابینه جدید مشاهده می کردیم، اما تقریبا می توان گفت که کابینه همان کابینه سابق است.

رئیس ستاد انتخاباتی روحانی با بیان اینکه معتقدم اگر ۵-۶ شاخصی را که رئیس جمهور در زمان تبلیغات وعده بود را عملی می کرد، خودبه خود شخصیت های جدیدی به کابینه می آمدند گفت: این درست نیست که یک وزیر، به مدت ۲۰-۳۰ سال وزیر باشد، وقتی که افرادی بیش از ۱۰-۲۰ سال در کشور وزیر یا نماینده مجلس هستند، باعث می شود گردش نخبگان در کشور اتفاق نیفتد و نوبت به افراد دیگر و جوانان خلاق و نخبه نرسد.

آیتی با تاکید بر اینکه، بسیار اشتباه است که در کشور ما نه تنها وزار و نمایندگان مجلس، بلکه تعدادی از مدیران ارشد، استانداران و مدیران کل چهره های تکراری هستند که باعث خسته شدن و ناامیدی مردم می شوند افزود: حتما نابغه های زیادی در رشته های مختلف داریم که می توانند وارد صحنه شوند و کشور را خوب اداره کنند، چرا باید یک نفر ۲۰-۳۰ سال وزیر، استاندار، نماینده مجلس یا مدیرکل باشد؟ این یک اشکال است که نه تنها در دولت روحانی بلکه در دولت های گذشته هم وجود داشته است.

وی ادامه داد: اینکه اجازه نمی دهیم چهره های جدید و جوان که ناشناخته اند به عرصه های سیاسی و مدیریتی کشور وارد شوند، یک نوع نخبه کشی در کشور است و استعدادها کشته و ناامیدی در چهره های جوان و ناشناخته ایجاد می شود.

رئیس ستاد انتخاباتی روحانی تاکید کرد: باید هر مسئولی بعد از یکی دو دوره کنار برود، میدان را خالی و کرسی ها را به افراد دیگر واگذار کند.

آیتی اظهارکرد: افرادی که امروز وزیر و مدیر هستند روزی جوان و ناشناخته بوده اند و جمهوری اسلامی آنها را چهره های مشهور و شناخته ای کرده است و اکنون هم جمهوری اسلامی می تواند چهره های ناشناخته اما شایسته و نخبه را به صحنه بیاورد.

وی افزود: اما متاسفانه هم در دولت روحانی و هم در دولت های گذشته، قدرت سیاسی و صندلی ها و کرسی های قدرت دست به دست شده و اجازه ندادند گردش نخبگان در کشور اتفاق بیفتد.

نماینده اصلاح طلب مجلس ششم تصریح کرد: اگر روزی گردش نخبگان در کشور اتفاق بیفتد آنگاه خواهیم دید چقدر افراد شایسته و نخبه ای مثل مرحوم پرفسور مریم میرزاخانی داریم، میرزاخانی تنها یک نمونه از افراد نخبه و با استعداد کشور بود که در جهان درخشید و مثل او هم در داخل و خارج کشور و هم در بین زنان و مردان فراوان وجود دارد که اگر در قوای سه گانه و پست های کلیدی و حساس کشور استفاده شوند، حتما کشور متحول و مدرن می شود و از کهنگی و فرسودگی درمی آید.

آیتی با اشاره به اینکه متاسفانه اکثر مدیران کشور کهنه و فرسوده هستند و این کهنگی و فرسودگی سبب خستگی، دلزدگی و دلسردی مردم می شود گفت: به نظر می رسد که کابینه جدید روحانی هم، همان کابینه کهنه دوره قبل است و چون این کابینه کهنه و فرسوده است گمان می کنم نمی تواند مشکلات کشور را از جمله مشکلات اقتصادی، معیشتی و رفاهی مردم را حل کند.

منبع: راه دانا

نوشته این کابینه نمی‌تواند مشکلات کشور را حل کند اولین بار در بصیرت افزایی پدیدار شد.

]]>
http://basiratafzaei.ir/post/24246/feed 0
آمدنیوزِ بی‌غیرت http://basiratafzaei.ir/post/24243 http://basiratafzaei.ir/post/24243#respond Sun, 13 Aug 2017 18:49:59 +0000 http://basiratafzaei.ir/?p=24243 بصیرت افزایی: مدیر کانال آمدنیوز با اسم مستعار “شادی ایرانی” و از زبان یک خانم(!) به شهدای مظلومی مانند محسن […]

نوشته آمدنیوزِ بی‌غیرت اولین بار در بصیرت افزایی پدیدار شد.

]]>
بصیرت افزایی: مدیر کانال آمدنیوز با اسم مستعار “شادی ایرانی” و از زبان یک خانم(!) به شهدای مظلومی مانند محسن حُججی کنایه زده و نوشته است “جایی هست رفت امضا داد کسی به خاطر من نره بجنگه شهید بشه؟ از ته دل میگم نمیخوام کسی به خاطر من شهید بشه. خودم میتونم مراقب خودم باشم بی مزد و منت”. بعدش هم به سردار سلیمانی طعنه زده که چرا سر حُججی زیر پای داعشی هاست؟

اینها البته عقده گشایی نیابتی برای ناتو و پنتاگون و سیا و موساد است که به خاطر غیرت شیربچه های مسئولیت شناس، تمام آرزو های دور و درازشان برای قبضه منطقه و غارت آن تبدیل به کابوس شد. این جماعت اوباش لابد اگر می توانستند، به امام حسین علیه السلام هم طعنه می زدند ؛ چرا کربلا رفتی که تنت زیر سُم اسب ها بیفتد و ۷۲ نفر را به کشتن دادی و خانواده ات را به اسارت فرستادی؛ ما بلد بودیم که چگونه از عزت خود دفاع کنیم یا یکجا بفروشیم و بدهیم برود (!)

یکی نیست بگوید تو که در ترکیه نشسته ای و نان مزدوری برای موساد اسرائیل را در خون مظلومان می زنی و می خوری، چه می فهمی قتل عام مردان ، آوارگی زنان و کودکان، و وحشی گری در حق دختران کرد و عرب و سنی و شیعه و ایزدی مذهب یعنی چه؟! مرد باش و از همان ترکیه تا دم مرز برو و از زنان کرد یا ایزدی مذهب که بعضا نسبتی هم با اسلام ندارند ، بپرس که تروریست های نیابتی آمریکا و اسرائیل و سعودی ، چه مصیبت هایی بر سر شان آوردند؟

چه توقع بی جایی، از یک بی غیرت وطن فروش! استاد حکمت و اخلاق آیت‌الله جوادی آملی درباره بی شرافتی و بی غیرتی دقیق گفت؛ “بیگانه را در حریم خود راه دادن با غیرت سازگار نیست… کسانی که راه نفوذ بیگانگان را می‌گشایند، از غیرت برخوردار نبوده و دیوث هستند”. تصاویر را ببینید. اگر غیرت حُججی ها و سلیمانی ها نبود، آیا همین تصاویر در ایران ما ساخته نمی شد؟! سر حُججی ها زیر پا افتاد تا دیگر سر و گیسوی هیچ دختر معصومی به دست حرامیان بی سر و پا نیفتد. بفهم آقا/خانم پنهان در پشت نام مستعار “شادی ایرانی “! اولئک کالانعام بل هم اضلّ.

بر ما بسی کمان ملامت کشیده اند_ این فخر ماست تیری اگر خورده ایم ما / گر سنگ های کینه این نابرادران _ ور بار جور اجنبیان، گُرده ایم ما / امروز نیست دِشنه و دشنام مان نصیب _ از طعنه رقیب نیازرده ایم ما

منبع: جهان نیوز

نوشته آمدنیوزِ بی‌غیرت اولین بار در بصیرت افزایی پدیدار شد.

]]>
http://basiratafzaei.ir/post/24243/feed 0
شکستی سخت‌تر از قبل در انتظار صهیونیست ها http://basiratafzaei.ir/post/24240 http://basiratafzaei.ir/post/24240#respond Sun, 13 Aug 2017 18:26:54 +0000 http://basiratafzaei.ir/?p=24240 بصیرت افزایی: سید حسن نصر الله دبیر کل حزب الله لبنان در مراسمی که توسط حزب الله به مناسبت یازدهمین […]

نوشته شکستی سخت‌تر از قبل در انتظار صهیونیست ها اولین بار در بصیرت افزایی پدیدار شد.

]]>
بصیرت افزایی:

سید حسن نصر الله دبیر کل حزب الله لبنان در مراسمی که توسط حزب الله به مناسبت یازدهمین سالگرد پیروزی لبنان در سال ۲۰۰۶ تحت عنوان «زمان پیروزی» امروز در منطقه «سهل الخیام-نبع الدرداره» واقع در جنوب این کشور در حال برگزاری است سخنرانی خود را آغاز کرد.

سید حسن نصر الله در سخنان خود تاکید کرد: امروز روز بزرگی است که آن را پاس می داریم روزی از روزهای پیروزی که قهرمانان ما و فداکاریهای آنها رقم زد. منطقه الخیام که ما در آن مراسم را برگزار می کنیم منطقه ای است که مسیحیان و مسلمانان در آن مسالمت آمیز زندگی می کنند.این منطقه مانند تمام مناطق دیگر ۳۳ روز در برابر دشمن صهوینیست پایداری کرد و حماسه ها رقم زد. ما می خواهیم اینجا را بازسازی کنیم تا با عزت و کرامت زندگی کنیم. ساکنان این منطقه با قهرمانی خود در برابر حملات صهیونیستها ایستادگی کردند.

وی در ادامه با یادآوری صحنه های نبرد ۳۳ روزه و آتش گرفتن تانکهای مرکاوای رژیم صهیونیستی تاکید کرد: جنگ تموز نمونه ای از فداکاری های مردان ما را نشان داد که مانند کوه در برابر صهیونیستها ایستادگی کردند اما صهیونیستها مانند موش از مقابل آنها در جریان جنگ ۳۳ روزه می گریختند. معادله این جنگ معادله انسان مقاوم و مومن است.هر نیروی صهیونیست که وارد خاک لبنان شود شکستی سخت تر از شکست سابق خواهد خورد.

نصر الله تاکید کرد: صهیونیستها از افزایش قدرت کمی و کیفی حزب الله و تجهیزات نظامی آن و موشک های آن سخن می گویند و به شکست خود در جنگ تموز اذعان می کنند. هدف اصلی این جنگ نابودی حزب الله بود.آنها بعد از ۱۱ سال هنوز به شکست خود در این جنگ معترف هستند.آنها در نشست های خود به ویژه هرتزلیا در باره نحوه برخورد با حزب الله لبنان بحث می کنند. اگر ما مقاومت جدی از خود نشان نمی دادیم و پایداری سیاسی رسمی نداشتیم نمی توانستیم این پیروزی را محقق کنیم. در لبنان یک مقاومت جدی وجود دارد بدون شوخی و یا مزاح مقاومتی که شب و روز کار کرده و همه چیزرا زیر نظر دارد. از تحولات منطقه گرفته تا تحرکات دشمن و به جدیدترین سلاح ها که حق طبیعی آن است مجهز می شود.

وی تاکید کرد: دشمن می داند که مشکل اصلی او این مقاومت است ما باید قدر این مقاومت را بدانیم که بسیار مخلص و باصداقت بوده و به دنبال اهداف طایفه ای و حزبی و شخصی نیست. برخی سیاستمداران می گفتند ما می ترسیم بعد از نبرد عرسال حزب الله سهم خواهی کند اما من از اینجا اعلام می کنم که خیالتان راحت باشد ما سهم نمی خواهیم. مقاومت لبنان بعد از جنگ تموز قدرتمند تر شده شما می خواستید آن را نابود کنیم اما به گفته خود صهیونیستها هر روز قدرتمندتر می شود هر کس دل به نابودی مقاومت از طریق هدف قرار دادن محور آن در منطقه خوش کرده ناامیده شده و خواهد شد.

نصر الله تاکید کرد: حتی تندرو ترین صهیونیستها بر ممانعت از وقوع هر جنگی با لبنان بیم دارند و از آن دوری می کنند و می گویند تنها زمانیکه هیچ گزینه دیگری وجود نداشته باشد این گزینه قابل بررسی است. آنها می دانند که در لبنان قدرتی است که اگر مثلث طلایی(مقاومت ارتش ملت) در برابر آنها قرار گیرد هزینه جنگ برای آنها بسیار بسیار زیاد خواهد بود. آنها از هزینه های حتمی این جنگ و پیروزی احتمالی و غیر حتمی سخن می گویند. ما در جهانی زندگی می کنیم که تنها قدرتمندان را به رسمیت می شناسد و استخوانهای ضعفا در این جهان زیر بار ظلم می شکند.

وی در ادامه افزود: تصمیم اسرائیلی ها مبنی بر خالی کردن اراضی اشغالی از کانتیرهای حاوی آمونیاک در حیفا نشان دهنده ترس آنها از قدرت مقاومت و احترام به این قدرت است البته دشمن صهیونیست باید فکری به حال راکتور دیمونا نیز کند چرا که از کانتیرنهای حاوی آمونیاک خطرناک تر است. دشمن می داند که جنگ نظامی علیه لبنان نمی تواند هدفش یعنی از بین بردن مقاومت را محقق کند اما نمی تواند افزایش قدرت مقاومت را نیز تحمل کند. اسرائیلی ها دل به اعمال فشار دولت ترامپ بر دوستان حزب الله و دولت لبنان و ملت این کشور خوش کرده اند این وسیله برای اسرائیلی ها فراهم است. دولت آمریکا هرگز نمی تواند با تمام قدرت و امکانات خود ذره ای از قدرت و اراده مقاومت بکاهد. خطرناک تر از این ترساندن کشورهای منطقه از حزب الله است.

نصر الله عنوان داشت: تروریسم یعنی آمریکا و اسرائیل و گروه هایی که آنها مدیریت می کنند. آنها می گویند حزب الله قدرت تخریب کننده و خطرناک است بله هست البته علیه طرح های اسرائیل. حزب الله این نقشه ها را نقش بر آب کرد.حزب الله بخشی از مقاومت لبنانی و فلسطینی در منطقه علیه پروژه تشکیل «اسرائیل بزرگ» است. سخنان ترامپ در خصوص اینکه آمریکا و لبنان شریک در جنگ علیه تروریسم هستند نشان دهنده ناآگاهی سیاسی او است چرا که حزب الله در دولت لبنان حضور دارد. ترامپ نمی دانست که دولت لبنان در جنگ علیه داعش وارد نشده این آمریکا است که تروریسم را به وجود آورده و ترامپ به این مساله در جریان کمپین انتخاباتی اش تاکید کرد. این کشور از تروریسم در سوریه و عراق حمایت مالی کرده است.

وی در ادامه تاکید کرد: اگر ما در وجود خود قدرتمند باشیم در بیرون نیز قدرتمند هستیم. میزان تجهیزات نظامی مهم نیست بلکه فکر و روح و اراده و عزت ما مهم است. ما باید از درون خود شروع کنیم. دوره ای که اسرائیل تهدید کرده و به تهدیدات خود عمل کند به پایان رسیده است. اسرائیل حتی از درخت کاری در مرزهای مشترک می ترسد و به سازمان ملل شکایت می کند چرا که می خواهد کشور ما بیابانی باشد و خاک خودش سرسبز و هرکس به کشور ما نگاه کند آن را آباد نبیند. ای مردم لبنان در تمام خاک کشور درخت بکارید  این کار از لحاظ امنیتی و نظامی کشور را محافظت می کند.

نصر الله در ادامه گفت: وقتی اسرائیلی هایی که به لبنان توهین می کردند از درخت و انسان در این کشور می ترسند یعنی به قهقرا سقوط کرده اند. درباره پیروزی در نبرد ارتفاعات عرسال و فلیطه باید بگویم که این پیروزیها در راستای پیروزی جنگ تموز بود و این پیروزی ها بیشتر از همه اسرائیلی را ناراحت کرد. اسرائیل و آمریکا به دلیل شکست گروه هایی تروریستی در سوریه گریه می کنند. به محض استقرار نیروهای لبنانی در ارتفاعات عرسال این منطقه را خالی می کنیم. ما منتظر تصمیم فرماندهی ارتش لبنان در خصوص آغاز پاکسازی ارتفاعات لبنان از داعش هستیم. ارتش لبنان در مناطق باقی مانده از ارتفاعات عرسال بعد از عقب نشینی نیروهای سرایا اهل الشام مستقر خواهد شد. ما به سمت یک نبرد ملی حرکت می کنیم و امیدواریم هیچ کسی سقف زمانی برای ارتش برای پایان دادن به نبرد با داعش مشخص نکند.

وی در ادامه افزود: ما در شرف یک پیروزی قاطع در برابر تروریستها خواهیم بود. حل و فصل مساله داعش در لبنان و سوریه به زمان نیاز دارد. خطاب به برخی از گروه های لبنانی می گویم که طرحی که شما به آن دل بسته اید شکست خورده و یا در حال شکست خوردن است و شما هیچ تاثیری بر اوضاع جاری در سوریه ندارید. داعش در سوریه و عراق به پایان خواهد رسید و این مساله حتمی است خود آمریکایی ها به شکست گروه های مسلح که به آنها دل خوش کرده بودند اعتراف کردند. نیاز لبنان به سوریه بیشتر از نیاز این کشور به ماست. به نفع ما است که با سوریه به تفاهم برسیم. ما باید منافع لبنان را در اولویت قرار دهیم. به نفع ما است که مرزها میان لبنان وسوریه باز باشد تا تمام مسائل بررسی گردد. خطاب به برخی گروه های لبنانی می گویم ما لبنانی ها همگی به ارتباط با سوریه نیاز داریم. حساب و کتابهای شخصی خود را کنار بگذارید چرا که سوریه تنها همسایه ما است.برخی مسئولان دولتی در زمان جنگ تموز خلا و شکاف ایجاد کردند اما با این وجود ما پیروز شدیم. مخالفان مسلح سوری در حال حاضر در بدترین شرایط خود قرار دارند و مخالفان سیاسی نیز ضعیف هستند.

وی در خصوص یمن تاکید کرد: همگان در جهان باید خواهان توقف تجاوز علیه یمن باشند و به وظایف خود در این خصوص عمل کنند. یمن در حال حاضر با یک فاجعه انسانی شدید به دلیل جنگ و محاصره توسط آمریکا و عربستان رو به رو است. تمام کسانی که در برابر این تجاوز ساکت هستند مسئولیت وحشیانه ترین تجاوز علیه یمن را برعهده دارند. جنگ باید متوقف شده و محاصره این کشور به پایان برسد و همگان به سمت راه کار سیاسی حرکت کنند و این مساله ممکن است اما برخی خواری دیگران را می خواهند. باید کشورهای جهان و کشورهای عربی و اسلامی در برابر این تجاوز فریاد برآورند.
نصر الله در پایان سخنانش با ذکر یاد و نام امام موسی صدر و یارانش تاکید کرد که ایشان فرهنگ مقاومت و هم زیستی مسالمت آمیز را در میان مردم نهادینه کرده و همگان باید راه ایشان را ادامه دهند.

منبع: خبرگزاری مهر

نوشته شکستی سخت‌تر از قبل در انتظار صهیونیست ها اولین بار در بصیرت افزایی پدیدار شد.

]]>
http://basiratafzaei.ir/post/24240/feed 0
مرگ را با نگاهت به بازی گرفتی http://basiratafzaei.ir/post/24237 http://basiratafzaei.ir/post/24237#respond Sun, 13 Aug 2017 18:11:12 +0000 http://basiratafzaei.ir/?p=24237 بصیرت افزایی: احمد یوسف زاده نویسنده کتاب «آن بیست و سه نفر» نامه ای خطاب به شهید محسن حججی نوشته […]

نوشته مرگ را با نگاهت به بازی گرفتی اولین بار در بصیرت افزایی پدیدار شد.

]]>
بصیرت افزایی: احمد یوسف زاده نویسنده کتاب «آن بیست و سه نفر» نامه ای خطاب به شهید محسن حججی نوشته که در ذیل می آید:

محسن جان! میدانم در آن لحظه که دشمن سیلی بر گوش ات می زند و لوله تفنگش را به سمت قلبت نشانه می رود، تمام زندگی و روزهای خوشش از جلو چشمت عبور می کند و امیدت از بازگشت به همه آن روزهای خوش نا امید می شود، دل به معبود ابدی می سپاری و سکوت می کنی تا صفیر گلوله دشت را پر کند و سینه ات به تیرهای مکرر دوخته بشود یا منتظر می مانی تا تیزی خنجر دشمن را در گودی قتلگاه بر گردنت احساس کنی.

کم پیدا می شوند مردانی که هیبت مرگ دلشان را در آن لحظه های دهشت بار نلرزاند. تو شیر شجاع نجف آباد از آن مردانی که جبروت مرگ را فقط با نگاهت به بازی گرفتی.
محسن جان عزیز من، از مرد چه می ماند جز مردانگی و شجاعت؟ این میراث گرانبها را تو نه تنها برای همشهریانت که برای همه ایرانیان و جهانیان به یادگار گذاشته ای.
محسن ای ستبر سینه ی استوار من، به غروب خونرنگ پشت سرت سوگند،به غبار برخواسته از رزم دلیرانه ات سوگند که نس لهای آینده از آبشخور مردانگی ات جرعه نوش خواهند شد و هرگز اجازه نخواهند داد وطن عزیزمان کنام پلنگان و شیران یا حتی شغالان داعش شود.
ممنون که ما را و فرزندت را سرفراز کردی. ممنون که جهاد مردانه مدافعان حرم را به اسارتی زینبی و سپس به شهادتی حسینی تکمیل کردی. اینک باش در صف مردان بزرگی که نامشان به آب هفت دریا از صفحه پایداری این بوم کهن شسته نخواهد شد. باش تا روزی که در صور بدمند و تو بسوی معبودت بشتابی و مزد تحمل آن لحظه های پر خون و خنجر را بگیری .
یا ایتهاالنفس المطمءنه ارجعی الی ربک راضیه مرضیه.

منبع: نسیم آنلاین

نوشته مرگ را با نگاهت به بازی گرفتی اولین بار در بصیرت افزایی پدیدار شد.

]]>
http://basiratafzaei.ir/post/24237/feed 0
جوانان آزاده تا نابودی کامل جریان باطل از پای نخواهند نشست http://basiratafzaei.ir/post/24232 http://basiratafzaei.ir/post/24232#respond Sat, 12 Aug 2017 10:48:06 +0000 http://basiratafzaei.ir/?p=24232 تولیت آستان قدرس رضوی در پی شهادت شهید مدافع حرم محسن حججی پیام تسلیتی صادر کرد.

نوشته جوانان آزاده تا نابودی کامل جریان باطل از پای نخواهند نشست اولین بار در بصیرت افزایی پدیدار شد.

]]>
بصیرت افزایی: حجت‌الاسلام والمسلمین ابراهیم رئیسی در پی شهادت شهید مدافع حرم «محسن حججی» پیامی را  به شرح زیر صادر کرد:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

و لا تَحسَبَنَّ الَّذینَ قُتِلوا فی سَبیلِ اللَّهِ أَمواتًا بَل أَحیاءٌ عِندَ رَبِّهِم یُرزَقونَ

شهید عزیز و سرافراز «محسن حججی» بدون تردید جلوه‌ای بارز از «اصحاب الحسین» است.

مشی و سلوک این شهید بزرگوار که او را تا آخرین لحظه همچون سروی ایستاده در برابر شقی‌ترین انسان‌ها استوار نگاه داشته بود، یکی دیگر از نشانه‌های امتداد جوشش خون عاشوراییان در رگ‌های شاگردان امام راحل عظیم‌الشان و مقام عظمای ولایت است و این حقیقت که اندیشه مقاومت منبعث از انقلاب شکوهمند اسلامی، می‌تواند تا همیشه تاریخ نمادها و نمودهای روشن و ماندگاری را عرضه بدارد.

بدون شک جوانان بصیر و آزاده امت اسلامی و به ویژه جوانان مومن و انقلابی ایران زمین، با الگوگیری از این شهید عزیز و سایر مصادیق سلحشوری و ایستادگی، راه آن‌ها را با صلابت و شکوه بیش از پیش ادامه می‌دهند و تا نابودی کامل جریان باطل از پای نخواهند نشست.

اینجانب در جوار مضجع منور رضوی ضمن گرامی‌داشت یاد و خاطره همه شهدای سرافراز جبهه حق در عرصه‌های گوناگون، به ویژه شهیدان سلحشور مدافع حرم، خدمت خانواده معزز و محترم این شهید عزیز به سبب تربیت چنین جوان نمونه‌ای تبریک عرض نموده و تداوم راه او را از درگاه خداوند متعال مسئلت می‌نمایم.

سید ابراهیم رئیسی
تولیت آستان قدس رضوی

منبع: آستان نیوز

نوشته جوانان آزاده تا نابودی کامل جریان باطل از پای نخواهند نشست اولین بار در بصیرت افزایی پدیدار شد.

]]>
http://basiratafzaei.ir/post/24232/feed 0
شهید رجایی می‌گفت مبادا ۱۱ میلیون نفری که به من رای دادند، روز قیامت مرا مواخذه کنند http://basiratafzaei.ir/post/24228 http://basiratafzaei.ir/post/24228#respond Fri, 11 Aug 2017 14:49:36 +0000 http://basiratafzaei.ir/?p=24228 بصیرت افزایی: آیت‌الله موحدی کرمانی امام جمعه موقت تهران امروز در خطبه‌های عبادی-سیاسی نماز جمعه این هفته، با نقل خاطره‌ای از […]

نوشته شهید رجایی می‌گفت مبادا ۱۱ میلیون نفری که به من رای دادند، روز قیامت مرا مواخذه کنند اولین بار در بصیرت افزایی پدیدار شد.

]]>
بصیرت افزایی: آیت‌الله موحدی کرمانی امام جمعه موقت تهران امروز در خطبه‌های عبادی-سیاسی نماز جمعه این هفته، با نقل خاطره‌ای از شهید محمدعلی رجایی درباره اهتمام به احتمال مؤاخذه از سوی مردم در روز قیامت به خاطر رأیی که به او داده‌اند، گفت: شهید رجایی نگران بود و می‌گفت که ۱۱ میلیون مردمی که به من رای داده‌اند مبادا روز قیامت مرا مواخذه کنند، گاهی امام زمان(عج) ممکن است دامان ما را بگیرد و در روز قیامت مؤاخذه کند.

وی با اشاره به اینکه در روز قیامت امام زمان(عج) و سادات ما را بابت عدم پرداخت خمس مواخذه خواهند کرد، خاطرنشان کرد: در روایت داریم که پیامبر اسلام(ص) در شب معراج خود کسی را دید که به درگاه خدا از ظلم خویشاوندش شکوه می‌کند؛ وقتی پیامبر(ص) از فاصله میان این شخص و خویشاوندش از جبرئیل سؤال می‌کند، به او می‌گوید که اینها در ۴۰ پشت به هم می‌رسند و با اینکه این همه از هم دورند اما از ظلم خویشاوندش شکایت می‌کند.

آیت‌الله موحدی کرمانی با اشاره به سخن قرآن مبنی بر فرار خویشاوندان از یکدیگر در روز قیامت به خاطر دینی که نسبت به یکدیگر دارند، گفت: انسان به همه دیونی که به دیگران به‌ویژه خویشاوندان دارد باید پاسخ دهد و اگر حقی از آنان ضایع کرده باید ادا کند.

خطیب جمع تهران در بخش دیگری از این خطبه‌ها با اشاره به هشدار قرآن به کسانی که نسبت به همه کارهای خود فخر می‌کنند و از آن راضی هستند، گفت: قرآن می‌فرماید این افراد دوست دارند کسی از آنان تعریف کند ولو آنکه تعریف نابجا و بی‌مورد باشد.

وی ادامه داد: این افراد دوست دارند مدح و ثنایشان را بگوید، به خاطر ویژگی که در آنها نیست و درواقع مدحی دروغین از سوی افرادی متملق است؛ قرآن می‌فرماید تصور نکنید کسانی که این ‌گونه مدح شدن را دوست دارند، می‌توانند از عذاب الهی فرار کنند و عذابی دردناک در انتظار آنان است.

آیت‌الله موحدی کرمانی با ذکر این نکته که این عذاب الهی به علت خوشحالی از مدح بیجاست، گفت: حتی اگر کسی مدح و ثنای شما را به دروغ گفت اگر نمی‌توانید دهانش را ببندید، لااقل به او اعتراض بکنید و اگر هم مجالی برای اعتراض نیست در درون خودتان خوشحال نشوید؛ چراکه این خوشحالی مورد مؤاخذه قرار می‌گیرد.

[مشاهده متن کامل این خبر در مشرق نیوز]

نوشته شهید رجایی می‌گفت مبادا ۱۱ میلیون نفری که به من رای دادند، روز قیامت مرا مواخذه کنند اولین بار در بصیرت افزایی پدیدار شد.

]]>
http://basiratafzaei.ir/post/24228/feed 0
افتخار برخی نمایندگان به گرفتن عکس سلفی با دیپلمات خارجی مایه تأسف است http://basiratafzaei.ir/post/24225 http://basiratafzaei.ir/post/24225#respond Fri, 11 Aug 2017 14:31:19 +0000 http://basiratafzaei.ir/?p=24225 بصیرت افزایی: آیت الله سید احمد علم الهدی ظهر امروز در خطبه های سیاسی عبادی نماز جمعه مشهد مقدس که در […]

نوشته افتخار برخی نمایندگان به گرفتن عکس سلفی با دیپلمات خارجی مایه تأسف است اولین بار در بصیرت افزایی پدیدار شد.

]]>
بصیرت افزایی: آیت الله سید احمد علم الهدی ظهر امروز در خطبه های سیاسی عبادی نماز جمعه مشهد مقدس که در جوار بارگاه منور رضوی برگزار شد، با اشاره به فرارسیدن ایام پیروزی مقتدرانه حزب الله لبنان بر ارتش رژیم صهیونیستی در جنگ ۳۳ روزه و عملیات موسوم به «وعده صادق»، این پیروزی را پایانی بر سلطه روانی این رژیم منحوس بر جهان اسلام دانست و گفت: با حماسه جوانان جان بر کف حزب الله، جنگ ۳۳ روزه با شکست سنگین و ذلت اسراییل به پایان رسید.

نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی افزود: در طول ۴۰ سال پس از شکست اعراب از اسراییل در جنگ ۶ روزه، اسراییل به عنوان قدرت منحصر به فرد منطقه تصمیم گیرنده بود و تمام کشورهای منطقه و دنیای اسلام از تهدیدات اسراییل هراس داشتند و بر اساس این ترس و وحشت، راه برای تصرف و تجاوز اسراییل باز شده بود.

وی به بازخوانی شرایط شکل گیری این جنگ پرداخت و اظهار کرد: آمریکا و انگلیس تصمیم گرفتند اسراییل را بر منطقه حاکم کنند و از همین رو جنگی را برنامه ریزی کردند و همه امکانات استکباری به کمک اسراییل آمد؛ تا جایی که رایس،  وزیر خارجه وقت آمریکا گفت «با این جنگ خاورمیانه جدیدی را شکل خواهیم داد.»

جمهوری اسلامی به عنوان محور مقاومت اسلامی شناخته شده است

آیت الله علم الهدی با بیان این که «پایان هراس مسلمانان از تهدیدات اسراییل» و «آشفتگی درونی رژیم صهیونیستی» دو نتیجه اولیه پیروزی حزب الله لبنان در جنگ ۳۳ روزه بود، خاطرنشان کرد: رژیم صهیونیستی در همان لحظات نخست به شکست سنگین خود در جنگ ۳۳ روزه اذعان کرد و در نتیجه پیروزی حزب الله، هراس مسلمانان از اسراییل از بین رفت؛ از طرف دیگر در خود رژیم صهیونیستی نیز یک اختلاف و بی اعتمادی به وجود آمد.

امام جمعه مشهد مقدس با یادآوری سایر دستاوردهای پیروزی حزب الله لبنان در این جنگ افزود: حزب الله و شخصیت رهبری آن، سید حسن نصرالله، در صدر شخصیت های اعراب منطقه درآمدند و پس از جنگ ۳۳ روزه، حزب الله کابوسی برای اسرائیل شد به گونه ای که امروز پیوسته رژیم صهیونیستی را تهدید می کند. علاوه بر این، امنیت لبنان نیز پس از این جنگ افزایش پیدا کرد.

وی با اشاره به نقش محوری نظام جمهوری اسلامی در حمایت از مقاومت اسلامی در منطقه، گفت: امروز مقاومت در برابر بینش جهانیان به عنوان نماد حماسه و غیرت مطرح است و نکته مهم اینجاست که محور این مقاومت، ایران و انقلاب اسلامی و رهبر عظیم الشأن انقلاب و ملت ایران هستند.

افتخار برخی نمایندگان مجلس به عکس با موگرینی مایه تأسف است

آیت الله علم الهدی ضمن ابراز انتقاد شدید از اقدامات دون شأن برخی مسؤولان نظام که در تضاد با روحیه انقلابی و شخصیت غیور ملت ایران است، تصریح کرد: آیا این درست است که برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی که به فرموده امام راحل عصاره ملت است، به عکس گرفتن با یک زن دیپلمات غربی و اظهار وابستگی به او افتخار کنند؟ این اقدام مایه تأسف و افسوس است.

امام جمعه مشهد مقدس ادامه داد: آیا این نمایندگان که عصاره ملتی هستند که نماد غیرت و مقاومت در سطح جهان است، باید به عکس گرفتن با زنی که به عنوان نقطه متمرکز پشتیبانی از اسراییل در اتحادیه اروپا مطرح است و در برابر تحریم های نابکارانه و ضد برجام آمریکا حاضر به اعتراف به تناقض تحریم ها با برجام نشد، افتخار کنند؟

دغدغه مسؤولان به جای عکس گرفتن با موگرینی، واکنش به جنایات داعش باشد

وی با اشاره به این که خرج میلیاردی برای سفر برخی شخصیت های ضعیف النفس بین المللی به کشور و گردش و تفرج ایشان، با اصل «تعامل بین المللی» که رهبر معظم انقلاب در حکم تنفیذ ریاست جمهوری مطرح فرمودند، منافات دارد، گفت: معنای تعامل با جهان چیست؟ صرف میلیاردها تومان پول برای حضور یک عده عنصر ضعیف النفس در عرصه سیاست جهانی که یکی از آن ها شخصیت دوم انگلیسی است که دو قرن است جز خباثت چیزی برای ما نیافریده است؟ هدف از این رفت و آمدها و گردش و تفرج چیست؟ آیا تعامل با جهان به معنای چنین رفتاری است؟

آیت الله علم الهدی تأکید کرد: این حرکات با آبروی ما در سطح بین المللی و در برابر ملت های آزاده جهان که به ما دل بسته اند چه خواهد کرد؟ اگر دغدغه های ما شامل عکس گرفتن با موگرینی و نگرانی برجام باشد، در حالی که در کنار گوش ما وهابیت و داعش در روستای شیعه نشین میرزا اولنگ ۲۰۰ شیعه را برابر چشم عزیزان شان سر ببرند و ناموس آن ها را به بردگی بکشند و ببرند، درست است؟

محکوم کردن جنایات داعش برای مقابله با این گروهک تکفیری کافی نیست

نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی تصریح کرد: در برابر ۱۲ کشته اتفاق تروریستی شارلی ابدو در فرانسه، دستگاه دیپلماسی ما تسلیت گفت و حامیان دولت نیز برای ابراز همدردی در برابر سفارت فرانسه شمع روشن کردند؛ با این وجود آیا صرف محکوم کردن جنایت داعش در کشتار ۲۰۰ شیعه امیرمؤمنان(ع) و به بردگی درآوردن نوامیس آن ها کافی است؟

وی در واکنش به شعار «مرگ بر آمریکا» که از سوی نمازگزاران نماز جمعه سر داده شد، اظهار کرد: وقتی دغدغه ما امور خوشایند آمریکا باشد، این مرگ بر آمریکا به سوی خود ما باز خواهد گشت. آیا با صرف محکوم کردن اقدام داعش در افغانستان دغدغه ای مرتفع می شود؟ ما معتقدیم این کشور قبه الاسلام است و تنها نقطه ای است که دم از حکومت مطابق با شریعت می زند. آیا چنین کشوری می تواند در برابر مظالمی که علیه شیعیان اتفاق می افتد، بی تفاوت باشد؟

آیت الله علم الهدی افزود: حداقل انتظار از مسؤولان دیپلماسی کشور وارد شدن در عرصه فعالیت و تشکیل هیأتی برای بررسی موضوع است تا ریشه جنایات تروریست ها برای همیشه قطع شود.

داعش انتقام شکست های خود را از شیعیان میرزا اولنگ گرفت

امام جمعه مشهد مقدس انگیزه داعش از کشتار شیعیان میرزا اولنگ را انتقام شکست های این گروهک تروریستی در سوریه و عراق قلمداد کرد و گفت: داعشی ها که از جوانان مدافع حرم سیلی خوردند و نابود شدند، به اهالی یک روستای بی پناه افغانی حمله کردند تا انتقام شکست های خود را از نوامیس مسلمانان بگیرند.

وی در پایان تصریح کرد: آن خانمی که برخی نمایندگان می خواستند با او عکس بگیرند، مبدأ همین جنایات است و آیا درست است که عصاره ملت ما به عکس گرفتن با او افتخار کند؟ ما در عرصه های سیاسی کشور به کدام راه رفته ایم که چنین اتفاقاتی می افتد؟

[مشاهده متن کامل خبر در خبرگزاری رسا]

نوشته افتخار برخی نمایندگان به گرفتن عکس سلفی با دیپلمات خارجی مایه تأسف است اولین بار در بصیرت افزایی پدیدار شد.

]]>
http://basiratafzaei.ir/post/24225/feed 0
باید به جای معاونت حقوق شهروندی معاونت اشتغال ایجاد شود http://basiratafzaei.ir/post/24222 http://basiratafzaei.ir/post/24222#respond Fri, 11 Aug 2017 13:39:35 +0000 http://basiratafzaei.ir/?p=24222 بصیرت افزایی: حجت‌الاسلام والمسلمین مجتبی ذوالنور ظهر امروز در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه با اشاره به رابطه بین یهودیت […]

نوشته باید به جای معاونت حقوق شهروندی معاونت اشتغال ایجاد شود اولین بار در بصیرت افزایی پدیدار شد.

]]>
بصیرت افزایی: حجت‌الاسلام والمسلمین مجتبی ذوالنور ظهر امروز در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه با اشاره به رابطه بین یهودیت و صهیونیسم اظهار کرد: همه یهودیان صهیونیست نیستند، بلکه در میان یهودیان جنبش‌های ضدصهیونیستی هم داریم و یهودیان و خاخام‌های زیادی در تعارض با رژیم صهیونیستی عمل می‌کنند.

وی ادامه داد: بعد از رنسانس اقدامات رفرمیستی مذهبی در جامعه مسیحیت و غرب اتفاق افتاد، یک باور پس از رنسانس در جامعه مسیحیت مطرح شد که حضرت مسیح قیام و رجعت خواهد کرد و با حرکت به سمت سرزمین موعود، معبد مقدس و هیکل سلیمان را بر روی قبه الصخره و کوه صهیون از نو خواهد ساخت.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی افزود: برخی از مسیحیان به این باور رسیدند که تشکیل رژیم صهیونیستی پیش نیاز رجعت حضرت مسیح در آخرالزمان است.

ذوالنور با اشاره به نقش هولوکاست در تشکیل رژیم صهیونیستی اظهار کرد: در دوره‌ای کوره‌های آدم سوزی نازی‌ها مطرح شد تا چهره مظلومی از یهودی‌ها به دنیا عرضه شود، زمانی که پرونده هولوکاست را بررسی می‌کنیم، می‌بینیم که هیچ سند تاریخی محکمی در این خصوص وجود ندارد.

وی ادامه داد: در کشورهایی که در صف نخست آزار یهودیان بودند، هر کسی که اتفاق هولوکاست را زیر سئوال ببرد، به زندان محکوم می‌شود، تنها یک شاهد برای هولوکاست وجود دارد که او هم عضو دستگاه اطلاعاتی انگلیس بود، در حالی که اگر ۶ میلیون نفر در قضیه هولوکاست کشته شدند، باید هزاران نفر شاهد این قضیه باشند.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی افزود: راه تحقیق و اظهارنظر در مورد اصل هولوکاست و کیفیت آن را با قوانین سختگیرانه بستند تا چهره یهود را تطهیر و شکل گیری دولت یهود را تسریع کنند.

ذوالنور با اشاره به تاریخچه تشکیل رژیم صهیونیستی اظهار کرد: در سال ۱۹۴۸ میلادی اسرائیل به عنوان یک غده سرطانی در قلب جهان اسلام شکل گرفت و رژیم صهیونیستی بنای حکومت خود را بر روی ویرانه‌های منازل مردم فلسطین بنا کرد.

وی ادامه داد: اکنون مقوله صهیونیسم مسیحی در جهان وجود دارد، طیف گسترده ای از مسیحیان این اعتقاد را دارند که اگر یک مسیحی به صهیونیسم اعتقاد نداشته باشد، مسیحی واقعی نیست و آن‌ها رژیم صهیونیستی را زمینه ساز رجعت حضرت مسیح می‌دانند.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی افزود: امروز صهیونیسم تنها در یهود خلاصه نمی‌شود و خطر صهیونیسم مسیحی بیشتر از صهیونیسم یهودی است، بسیاری از اندیشمندان مسیحی به صهیونیسم باور دارند و آن‌ها معتقد هستند که جنگ آرماگدون در آخرالزمان رخ می‌دهد و ۴۰۰ میلیون یهودی و مسیحی در این جنگ کشته می‌شوند.

ذوالنور با اشاره به اعتقادات صهیونیستی جورج بوش اظهار کرد: مسیحیان صهیونیست اعتقاد دارند که باید عملیات پیش دستانه انجام بدهند و جورج بوش چنین اعتقادی داشت، او خودش را ماموری برای زمینه سازی برای بازگشت مسیح می‌دانست و کارخانه‌های ساخت سلاح در آمریکا هم حمله به کشورهای اسلامی را ضروری می‌دانند.

وی ادامه داد: انهدام برج‌های تجارت جهانی در نیویورک اقدامی زمینه ساز برای هجوم نظامی آمریکا به جهان اسلام بود و این کشور مهم ترین دشمن خودش در منطقه را ایران می‌داند.

ذوالنور با اشاره به ارتباط عربستان با رژیم صهیونیستی اظهار کرد: نخستین پرواز از جده به تل آویو پس از سفر ترامپ به منطقه رخ داد، اکنون مجروحان گروه‌های تکفیری همچون داعش در بیمارستان‌های رژیم صهیونیستی درمان می‌شوند و شاهد پیوند منحوس بین رهبران کشورهای عربستان و بحرین با سران رژیم صهیونیستی هستیم.

وی ادامه داد: یکی از تعهدات عربستان در جنگ ۳۳ روزه، تامین سوخت هواپیماهای اسرائیلی بود، با وجودی که توان نظامی رژیم صهیونیستی نسبت به گذشته ده‌ها برابر بیشتر شده است، اما با این وجود این رژیم در این جنگ شکست خورد، بازگشت به مفاهیم عاشورا رژیم صهیونیستی را متزلزل کرد.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی افزود: روز به روز شاهد فروپاشی بیشتر گروه‌های تکفیری در منطقه هستیم و این اتفاق به برکت تفکر بسیجی و فرهنگ عاشورایی است و ایران الگویی برای هسته‌های مقاومت است.

ذوالنور با اشاره به ضرورت تقویت نظام جمهوری اسلامی ایران اظهار کرد: امروز تقویت این نظام یک کار ضروری است و دستگاه‌های اجرایی و مردم در این راستا رسالت سنگینی دارند، البته مردم در طول چهار دهه اخیر رسالت خودشان را به خوبی انجام دادند، آن‌ها جنگ را اداره کردند و سختی‌های تحریم را به جان خریدند و پای ارزش‌ها مقاومت کردند.

وی ادامه داد: مدیران کشور باید به دنبال اولویت‌ها باشند و آن‌ها نباید آدرس‌های فرعی را به مردم بدهند، امروز برنامه‌هایی که وزرای پیشنهادی ارائه می‌کنند، باید بر اساس اصول باشد، نه اینکه اصول نظام را زیر سئوال ببرند.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی افزود: منافقین ۱۶ هزار نفر را در کشورمان شهید کردند و آن‌ها به حکم شرع اعدام شدند، اما برخی از پشت تریبون‌های ملی اعدام منافقین را زیر سئوال بردند.

ذوالنور با اشاره به مشکل بیکاری در کشور اظهار کرد: برخی به جای اینکه معاونت حقوق شهروندی ایجاد کنند، باید به فکر ایجاد معاونت اشتغال باشند تا مشکل بیکاری را حل کنند، امروز هشت میلیون جوان بیکار در کشور داریم، مشکل اصلی سرمایه گذاران داخلی و مردم، تولید است و هر روز شاهد تعطیلی کارخانه‌های بیشتری در کشور هستیم.

وی ادامه داد: اولویت مردم اکنون حقوق شهروندی نیست، اگرچه که باید این حقوق را پاس داشت، قاچاق ۲۵ میلیارد دلاری کالا نفس تولید را گرفته است و کالاهای خارجی تولیدکنندگان کشورمان را از میدان رقابت خارج کردند، چه حقوق شهروندی بالاتر از ایجاد اشتغال برای مردم است؟

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی افزود: اکنون نرخ طلاق در تهران به رقم بسیار بالایی رسیده است و اقدامی در زمینه حقوق شهروندی مهمتر از ترویج آموزه‌های دینی برای استحکام بنیان خانواده نیست.

ذوالنور با اشاره به ضرورت شایسته سالاری در دولت اظهار کرد: ترک شایسته سالاری در یک نظام، آن را به فروپاشی می‌کشاند، برخی از شخصیت‌های ولایتمدار در کشورمان را با زدن برچسب افراطی از صحنه تصمیم گیری دور کردند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: ایران به عنوان ام القرای کشورهای اسلامی الگو، مهد و پشتیبان جنبش‌های مقاومت است و اگر بخواهیم که مبارزه با نظام سلطه ادامه داشته باشد، وحدت، انسجام و تقویت پایه‌های انقلاب اسلامی وظیفه همه ما است.

[مشاهده متن کامل این خبر در خبرگزاری فارس]

نوشته باید به جای معاونت حقوق شهروندی معاونت اشتغال ایجاد شود اولین بار در بصیرت افزایی پدیدار شد.

]]>
http://basiratafzaei.ir/post/24222/feed 0
ایران به برجام و روحش پایبند نیست! http://basiratafzaei.ir/post/24219 http://basiratafzaei.ir/post/24219#respond Fri, 11 Aug 2017 13:08:57 +0000 http://basiratafzaei.ir/?p=24219 بصیرت افزایی: «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا امروز اعلام کرد که به پایبند بودن ایران به تعهدات برجامی خود اعتقادی ندارد. بر […]

نوشته ایران به برجام و روحش پایبند نیست! اولین بار در بصیرت افزایی پدیدار شد.

]]>
بصیرت افزایی: «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا امروز اعلام کرد که به پایبند بودن ایران به تعهدات برجامی خود اعتقادی ندارد.

بر اساس گزارش رویترز، وی که در یک باشگاه خصوصی گلف در نیوجرسی با خبرنگاران سخن می‌گفت، ابتدا از عدم پایبندی ایران به برجام سخن گفت ولی سریعاً گفته خود را بر اساس ادبیات دولتمردانش تصحیح کرد و گفت که منظورش «روح برجام» بوده است.

رئیس‌جمهور آمریکا در این خصوص گفت: «فکر می‌کنم که این توافق وحشتناکی است. آنها به این توافق پایبند نیستند و مطمئناً به روح آن هم پایبندی ندارند.»

ترامپ با لحنی تهدیدآمیز گفت: «فکر می‌کنم در آینده خواهید دید که اگر (ایرانیان) رو به پایبندی (به توافقنامه و روحش) نیاورند، اتفاقات خیلی سخت و تأثیرگذاری خواهد افتاد.»

وی افزود: «پرزیدنت اوباما با تکیه بر عقل خود، به آنها ۱۵۰ میلیارد دلار داد. حتی به آنها ۱.۸ میلیون دلار پول نقد داد. فهم منطق این کار سخت است ولی بهرحال این تصمیم او (اوباما) بود.»

آمریکا اصرار دارد که امضای نمایندگان ایران در پای توافق هسته‌ایف به معنای قبول اعمال استانداردهای این کشور در سیاست خارجی و دفاعی کشورمان بوده است و امضای برجام به معنای دست کشیدن از حمایت از مقاومت و تعطیلی برنامه هسته‌ای است.

این در حالی است که در توافق هسته‌ای میان ایران و گروه موسوم به ۱+۵ هیچ اشاره‌ای به مسئله برنامه موشکی ایران نشده است.

تنها در قطعنامه ۲۲۳۱ که توافق هسته‌ای را تائید کرده، با ادبیاتی غیرالزام‌آور «از ایران خواسته‌شده است» که از توسعه «موشک‌های بالستیکی که برای داشتن توانمندی حمل کلاهک اتمی طراحی شده‌اند»، خودداری کند.

واشنگتن با بیان این ادعا که برنامه فضایی مقدمه‌ای برای ساخت موشک‌های بالستیک قاره‌پیما است، تلاش می‌کند تا ایران را برای متوقف کردن این برنامه تحت فشار قرار دهد.

[مشاهده متن کامل این خبر در خبرگزاری فارس]

 

نوشته ایران به برجام و روحش پایبند نیست! اولین بار در بصیرت افزایی پدیدار شد.

]]>
http://basiratafzaei.ir/post/24219/feed 0